Čekejte, prosím...
A A A

Hledaný výraz nenalezen

Hledaný § nenalezen

20/1960 Sb. znění účinné od 1. 4. 1960 do 30. 6. 1964

20

 

VYHLÁŠKA

Státního úřadu sociálního zabezpečení

ze dne 8. března 1960

o péči o osoby se změněnou pracovní schopností

 

Státní úřad sociálního zabezpečení stanoví v dohodě se zúčastněnými úřady a s Ústřední radou odborů podle § § 66, 69 a 74 zákona č. 55/1956 Sb., o sociálním zabezpečení, ve znění zákona č. 41/1958 Sb.:

Úvodní ustanovení

§ 1

Účelem péče státu o osoby se změněnou pracovní schopností je pomáhat těmto osobám ke zlepšení jejich hmotných poměrů a k rozvoji kulturního života a vytvářet podmínky, aby se rovnoprávně s ostatními pracujícími mohly podílet na budovatelské práci našeho lidu.

§ 2

(1)

Odbory pracovních sil, zdravotnictví a sociálního zabezpečení rad okresních národních výborů (dále jen „odbory rad ONV“), popřípadě odbory pracovních sil a sociálního zabezpečení rad krajských národních výborů (dále jen „odbory rad KNV“), pečují ve spolupráci se závody a společenskými organizacemi, aby osobám se změněnou pracovní schopností bylo zabezpečeno právo na práci zejména tím, že

a)

jim poskytují pomoc při volbě povolání, jež by vzhledem ke zdravotnímu stavu a pracovní kvalifikaci mohly vykonávat, a informují je o volných vhodných pracovních (učebních) místech,

b)

pro ně vyhledávají vhodná pracovní (učební) místa v závodech a doporučují závodům jejich přijetí do zaměstnání,

c)

jim umožňují získat cestou přípravy pro povolání odborné předpoklady pro výkon zaměstnání, v němž by se mohly úspěšně pracovně uplatnit,

d)

sledují, zda jejich pracovní uplatnění nebo jejich příprava pro povolání jsou uspokojivé, a pomáhají odstraňovat překážky, které těmto osobám brání, aby se přizpůsobily pracovním podmínkám,

e)

jim poskytují ochranu při rozvazování pracovních (učebních) poměrů v rozsahu blíže stanoveném touto vyhláškou.

f)

poskytují jim a jejich rodinným příslušníkům podle rozhodnutí komisí sociálního zabezpečení hmotné zabezpečení v době před pracovním umístěním a po dobu přípravy pro povolání v rozsahu blíže stanoveném touto vyhláškou.

(2)

Orgány sociálního zabezpečení spolupracují s orgány Revolučního odborového hnutí v závodech, městech, okresech a krajích při provádění péče o osoby se změněnou pracovní schopností tak, aby bylo dosaženo souladu mezi potřebami osob se změněnou pracovní schopností a potřebami národního hospodářství.

Pojem osoby se změněnou pracovní schopností

§ 3

(1)

Osobami se změněnou pracovní schopností jsou osoby, které pro trvalé poškození zdraví mají podstatně omezený výběr zaměstnání.

(2)

Za trvalé poškození zdraví se považuje vrozená nebo získaná tělěsná, smyslová nebo duševní vada či chorobný stav, o nichž lze podle poznatků lékařské vědy předpokládat, že potrvají déle než rok.

(3)

Podstatně omezený výběr zaměstnání má osoba, která vzhledem k svému zdravotnímu stavu

a)

může vykonávat zaměstnání jen po zvláštní přípravě pro povolání, nebo

b)

může vykonávat dosavadní či jiné přiměřené zaměstnání jen za zvlášť ulehčených pracovních podmínek, nebo

c)

není schopna vykonávat dosavadní zaměstnání, nýbrž jen jiné přiměřené méně kvalifikované, anebo

d)

může vykonávat jen takové zaměstnání, které klade velmi nízké nároky na její organismus․

(4)

Mladistvá osoba po dosažení věku, v němž končí povinná školní docházka, má podstatně omezený výběr zaměstnání, jestliže pro těžkou zdravotní vadu může

a)

se připravovat pro povolání jen ve zvláštním zařízení státní správy, nebo

b)

se připravovat nebo získat odborné vzdělání jen pro úzký okruh kvalifikovaných povolání, anebo

c)

vykonávat jen takové zaměstnání, které klade velmi nízké nároky na její organismus.

(5)

Podstatně omezený výběr zaměstnání má též osoba, která vzhledem k svému zdravotnímu stavu má značně ztížené obecné životní podmínky.

(6)

O tom, zda jde o osobu se změněnou pracovní schopností podle ustanovení odstavců 1 až 5, rozhoduje odbor rady ONV na podkladě znaleckého posudku posudkové komise sociálního zabezpečení.

§ 4

(1)

Za osoby se změněnou pracovní schopností se vždy pokládají osoby mladší 65 let, které pobírají

a)

částečný invalidní důchod nebo částečný invalidní důchod při pracovním úrazu,

b)

úrazový důchod poskytovaný podle předpisů o důchodovém zabezpečení platných do 31. prosince 1956 pro ztrátu výdělečné schopnosti alespoň 50 %,

c)

zaopatřovací požitky invalidů podle zákona č. 164/1946 Sb., o péči o vojenské a válečné poškozence a oběti války a fašistické persekuce, pro ztrátu výdělečné schopnosti alespoň 45 %,

d)

důchod za výsluhu let umělců.

(2)

Osoby mladší 65 let, které pobírají

a)

invalidní důchod nebo invalidní důchod při pracovním úrazu,

b)

z důvodu invalidity důchod vdovský nebo důchod manželky,

c)

sociální důchod,

se pokládají za osoby se změněnou pracovní schopností, jestliže mohou bez vážného ohrožení svého zdravotního stavu soustavně vykonávat nějaké výdělečné zaměstnání. Ustanovení § 3 odst. 6 platí i tu.

Výběr pracovních míst pro osoby se změněnou
pracovní schopností

§ 5

(1)

Odbor rady ONV zjišťuje v závodech za účasti zástupců vedení závodu, základní organizace Revolučního odborového hnutí a závodního (dílenského) lékaře, na kterých pracovních místech a za jakých podmínek se mohou uplatnit osoby se změněnou pracovní schopností. V závodech, pro jejichž pracující není zřízeno závodní zdravotnické zařízení, se zúčastní výběru pracovních míst příslušný obvodní lékař, popřípadě lékař, kterého určí ředitel okresního ústavu národního zdraví.

(2)

Zástupci vedení závodu a závodní (dílenští), popřípadě jiní lékaři státní zdravotní správy, jsou povinni poskytnout odboru rady ONV při provádění výběru pracovních míst aktivní pomoc.

(3)

S výsledky provedeného výběru pracovních míst seznámí odbor rady ONV do tří dnů příslušný závod a příslušnou základní organizaci Revolučního odborového hnutí.

Zajišťování pracovních (učebních) míst pro osoby
se změněnou pracovní schopností

§ 6

(1)

Pracovní místa pro osoby se změněnou pracovní schopností se zajišťují každoročně plány pracovních míst pro tyto osoby.

(2)

Plány pracovních míst pro osoby se změněnou pracovní schopností se stanoví podle zákona č. 70/1958 Sb., o úkolech podniků a národních výborů na úseku péče o pracovní síly, a předpisů podle něho vydaných, a to i pro závody, na něž se jinak uvedený zákon nevztahuje; ústředním úřadům se však tyto plány nestanoví.

(3)

Schválené plány pracovních míst pro osoby se změněnou pracovní schopností jsou pro závody závazné a jejich neplnění se pokládá za neplnění státního hospodářského plánu. Do plnění plánů pracovních míst pro osoby se změněnou pracovní schopností se započítávají ta místa,m jež byla obsazena nově přijatými osobami se změněnou pracovní schopností, pokud tyto osoby na nich setrvávají. Mladiství se změněnou pracovní schopností, kteří byli přijati podle plánu rozmístění dorostu do učebních a pracovních míst , se nezapočítávají do plnění plánů pracovních míst pro osoby se změněnou pracovní schopností.

§ 7

Odbor rady ONV vyhradí v rozpisech plánu rozmístění dorostu přiměřený počet učebních (pracovních) míst, potřebných pro mladistvé se změněnou pracovní schopností. Na místa takto vyhrazená nesmějí závody provádět nábor zdravého dorostu.

Pracovní uplatnění osob se změněnou pracovní
schopností a jeho ochrana; povinnosti závodů

§ 8

(1)

Odbor rady ONV pomáhá osobám se změněnou pracovní schopností, které se chtějí pracovně uplatnit, tím, že vyhledává pro ně vhodná pracovní (učební) místa a doporučuje přijetí těchto osob do zaměstnání nebo za členy výrobních nebo jednotných zemědělských družstev. Při tom se odbor rady ONV opírá o návrh posudkové komise sociálního zabezpečení na vhodné pracovní uplatnění osoby se pracovní schopností se zřetelem na její zdravotní stav, pracovní kvalifikaci a možnosti přípravy pro povolání.

(2)

Doporučovat osoby se změněnou pracovní schopností do pracovního poměru ve výrobních nebo v jednotných zemědělských družstvech lze jen, pokud je to v souladu se stanovami družstva. O návrhu na přijetí osoby se změněnou pracovní schopností za člena výrobního nebo jednotného zemědělského družstva rozhodne příslušný orgán družstva na svém nejbližším jednání.

§ 9

Závody jsou povinny účinně napomáhat, aby osoby se změněnou pracovní schopností měly možnost nejširšího a trvalého pracovního uplatnění. Závody při tom spolupracují úzce s orgány základních organizací Revolučního odborového hnutí a se závodními (dílenskými) lékaři a jsou zejména povinny:

a)

rovnoměrně plnit schválený plán pracovních míst pro osoby se změněnou pracovní schopností(§ 6 odst. 3) a za tím účelem přeřazovat zdravé pracovníky z pracovních míst vhodných pro osoby se změněnou pracovní schopností,

b)

přijímat na místa vyhrazená pro mladistvé se změněnou pracovní schopností tyto mladistvé a v rámci platných předpisů povolovat podle doporučení odboru rady ONV výjimky z podmínek věku a předchozího vzdělání stanovených pro jednotlivé učební obory,

c)

přijímat v rámci schváleného plánu pracovních míst pro osoby se změněnou pracovní schopností zpět do zaměstnání své bývalé zaměstnance, kteří pro trvalé poškození zdraví opustili zaměstnání a jejichž zdravotní stav se upravil natolik, že jsou znovu schopni soustavného výdělečného zaměstnání,

d)

zřizovat a upravovat pracovní místa vhodná pro osoby se změněnou pracovní schopností,

e)

dbát o to, aby se uvolňovala pracovní místa vhodná pro osoby se změněnou pracovní schopností, provádí-li se mezi zaměstnanci závodu nábor pracovníků pro nejdůležitější hospodářská odvětví,

f)

uvolňovat především ty pracovníky, kterým mohou odbory rad ONV nabídnout ihned jiné zaměstnání, jestliže je nutno snížit stav pracovních sil závodu,

g)

přednostně zadávat domáckou i příležitostnou práci osobám se změněnou pracovní schopností, zejména těm, které pro svůj zdravotní stav nemohou pravidelně konat cestu do zaměstnání.

§ 10

(1)

Závody jsou povinny udržovat a zlepšovat pracovní podmínky a zařízení na pracovištích tak, aby osoby se změněnou pracovní schopností moly být zaměstnány při normální výkonnosti a aby jim byla práce co nejvíce usnadněna.

(2)

Pro osoby se změněnou pracovní schopností, které nejsou schopny vykonávat zaměstnání za běžných pracovních podmínek a soutěžit v něm s osobami zdravými, závody vyhrazují (zřizují) podle doporučení odborů rad ONV a v souladu s hospodářskými podmínkami zvláštní pracoviště (dílny). Tato chráněná pracoviště (chráněné dílny) mají osobám se změněnou pracovní schopností poskytovat nejen společensky užitečné výdělečné zaměstnání, nýbrž i umožnit pracovní přizpůsobení a zvýšení kvalifikace, popřípadě přechod do zaměstnání za běžných pracovních podmínek.

(3)

Náklady spojené s úpravami potřebnými podle ustanovení odstavců 1 a 2 jdou na vrub závodů.

§ 11

(1)

Závody, v nichž jsou pracovní místa vhodná pro osoby se změněnou pracovní schopností, jsou povinny ve spolupráci se základními organizacemi Revolučního odborového hnutí a za součinnosti závodních (dílenských) lékařů zaměstnávat osoby se změněnou pracovní schopností v souladu s návrhem posudkové komise sociálního zabezpečení způsobem odpovídajícím jejich zdravotnímu stavu, pracovním schopnostem a kvalifikaci.

(2)

Vyžaduje-li zdravotní stav osob se změněnou pracovní schopností, jsou závody povinny je zaměstnávat podle okolností případu na zkrácenou pracovní dobu, při denní směně, popřípadě za jiných úlev podle doporučení posudkové komise sociálního zabezpečení.

(3)

Pozbude-li zaměstnanec následkem úrazu nebo nemoci trvale (§ 3 odst. 2) schopnosti pracovat na dosavadním pracovním místě, je závod po projednání se zaměstnancem a základní organizací Revolučního odborového hnutí povinen ho přeřadit na takové pracovní místo, kde druh požadované práce a pracovní podmínky jsou pro něj vhodné vzhledem k jeho schopnostem; potřebu trvalého přeřazení k jiné práci nebo změny zaměstnání z důvodů zdravotních zjišťuje posudková komise sociálního zabezpečení na základě posudku lékařské poradní komise.

(4)

Evidence, kterou závody vedou o svých zaměstnancích, musí obsahovat údaje o tom, zda jde o zaměstnance, který byl do závodu umístěn jako osoba se změněnou pracovní schopností nebo kterého bylo nutno podle ustanovení odstavce 3 trvale přeřadit na jiné pracovní místo.

§ 12

(1)

Závod je povinen hlásit nejpozději do 3 dnů odboru rady ONV uvolněná pracovní místa, jež byla při výběru pracovních míst označena za vhodná pro osoby se změněnou pracovní schopností, a pracovní(učební) místa, jež se uvolnila skončením pracovního (učebního) poměru osoby se změněnou pracovní schopností. Závod současně oznámí, zda potřebuje uvolněné pracovní místo pro některého ze svých zaměstnanců, který následkem úrazu nebo nemoci trvale pozbyl schopnosti vykonávat dosavadní zaměstnání.

(2)

Pokud závod nepotřebuje uvolněné místo pro některého ze svých zaměstnanců, který musí být z důvodů zdravotních převeden k jiné práci, nesmí toto místo obsadit bez výslovného souhlasu odboru rady ONV, a to ani tehdy, když takového souhlasu není třeba podle jiných předpisů.1

§ 13

(1)

Závod, v němž je volné pracovní (učební) místo, smí odmítnout sjednání pracovního (učebního) poměru s osobou se změněnou pracovní schopností, kterou mu doporučil odbor rady ONV, pouze tehdy, jestliže

a)

pracovník není tělesně nebo duševně způsobilý k pracím, pro něž má být přijat; tuto nezpůsobilost zjistí posudková komise sociálního zabezpečení;

b)

pracovník nemá odbornou způsobilost vyžadovanou povahou pracovního místa a závod mu nemůže poskytnout přípravu pro povolání;

c)

pracovník nesplňuje ostatní podmínky vyžadované povahou pracovního (učebního) místa;

d)

přijetí pracovníka by bylo v rozporu s obecnými předpisy o vzniku pracovního (učebního) poměru.

(2)

Závod je povinen sdělit odboru rady ONV důvody, pro které odmítl sjednat pracovní (učební) poměr podle odstavce 1. Nesouhlasí-li tento odbor s důvody odmítnutí,rozhodne o povinnosti závodu přijmout pracovníka do zaměstnání.

§ 14

(1)

Závod může rozvázat s právní účinností pracovní (učební) poměr se zaměstnancem jen po předchozím souhlasu odboru rady ONV, jestliže zaměstnanec

a)

byl do závodu umístěn jako osoba se změněnou pracovní schopností, nebo

b)

během trvání zaměstnání v závodě dosáhl věkové hranice rozhodné pro přiznání starobního důchodu, anebo

c)

pozbyl následkem úrazu nebo nemoci trvale schopnosti k práci požadované na pracovním místě, které dosud zastával.

V těchto případech je rozvázání pracovního (učebního) poměru třeba souhlasu odboru rady ONV i tehdy, když by podle jiných předpisů1 takový souhlas nebyl nutný.

(2)

Věkovou hranicí rozhodnou pro přiznání starobního důchodu [odst. 1 písm. b)] se rozumí

a)

u zaměstnanců I. pracovní kategorie a žen, kteří vstoupili do zaměstnání před dosažením věku 55 let, dosažení tohoto věku,

b)

u zaměstnanců, kteří vstoupili do zaměstnání před dosažením věku 60 let, dosažení tohoto věku,

c)

u ostatních zaměstnanců dosažení věku 65 let.

§ 15

(1)

Při rozhodování o návrzích závodů na udělení souhlasu podle § 14 k rozvázání pracovního (učebního) poměru přihlíží odbor rady ONV zejména

a)

k možnosti odstranění překážek, které brání dalšímu trvání pracovního (učebního) poměru zaměstnance,

b)

k možnosti přeřazení zaměstnance na jiné pracovní místo, a to popřípadě po předchozí přípravě pro povolání (§ 18),

c)

k tomu, jak závod plní plán pracovních míst pro osoby se změněnou pracovní schopností a ostatní povinnosti, které mu ukládá tato vyhláška,

d)

k sociálním poměrům zaměstnance,

e)

k možnosti opatřit zaměstnanci vhodné a přiměřené zaměstnání v jiném závodě.

(2)

Odbor rady ONV udělí souhlas k rozvázání pracovního (učebního) poměru, nelze-li na závodu spravedlivě žádat, aby zaměstnance dále zaměstnával.

(3)

Odbor rady ONV udělí souhlas k rozvázání pracovního poměru také tehdy, jestliže se zřetelem k změně plánu pracovních sil závodu nebo k místní situaci v pracovních silách je účelné, aby osoby, které získaly nárok na starobní důchod, uvolnily pracovní místo, které dosud zastávaly.

§ 16

(1)

Souhlasu odboru rady ONV podle § 14 není třeba,

a)

souhlasí-li s rozvázáním pracovního poměru obě strany,

b)

zrušuje-li závod pracovní poměr předčasně podle platných předpisů,

c)

zrušuje-li závod do měsíce pracovní poměr sjednaný na zkoušku nebo na výpomoc,

d)

při rozvazování pracovního poměru se zaměstnanci provozu v železniční dopravě,

e)

při rozvazování pracovního poměru se soudci a prokurátory, na něž se vztahuje soudcovský zákon č. 67/1950 Sb., uloží-li jim kárný soud trest propuštění.

(2)

Souhlasu odboru rady ONV podle § 14 není dále třeba při rozvazování pracovního poměru se zaměstnanci provozu v ostatní veřejné dopravě a s poživateli starobního důchodu, kteří byli před počátkem účinnosti této vyhlášky umístěni jako osoby se změněnou pracovní schopností; pokud by bylo podle jiných předpisů1 třeba souhlasu k rozvázání pracovního poměru, nepřihlíží se při rozhodování o něm k hlediskům uvedeným v § 15.

Příprava osob se změněnou pracovní schopností
pro povolání

§ 17

(1)

Pokud toho vyžaduje potřeba zabezpečit zaměstnání osobám se změněnou pracovní schopností, umožňuje se těmto osobám, aby se pro vhodné povolání odborně připravily výcvikem nebo školením.Přípravu pro povolání navrhují posudkové komise sociálního zabezpečení, lze-li důvodně očekávat, že po úspěšném skončení této přípravy bude možno doporučit osobu se změněnou pracovní schopností k přijetí na pracovní místo odpovídající získané kvalifikaci.

(2)

Příprava pro povolání osob se změněnou pracovní schopností se provádí

a)

v závodech na pracovištích (ve zvláštních výcvikových dílnách), popřípadě výchovou v učebním poměru,

b)

ve výcvikových kursech,

c)

ve výcvikových střediscích pro osoby se změněnou pracovní schopností, popřípadě v zařízeních státní správy pro mladistvé s těžkými zdravotními vadami.

§ 18

(1)

Závody jsou povinny provádět na pracovištích přípravu pro povolání vlastních zaměstnanců (členů družstva), jejichž pracovní schopnost se následkem úrazu nebo nemoci trvale změnila tak, že nemohou vykonávat dosavadní zaměstnání nebo povolání, pro něž se odborně připravili. Závody jsou povinny provádět přípravu pro povolání též nově přijatých osob se změněnou pracovní schopností. K těmto účelům mohou být u velkých závodů podle doporučení odborů rad ONV zřizovány závodní výcvikové dílny pro osoby se změněnou pracovní schopností.

(2)

Závody jsou povinny věnovat zvláštní péči zvyšování kvalifikace osob se změněnou pracovní schopností a umožňovat jim, aby se mohly podrobit závěrečným učňovským zkouškám nebo kvalifikačním zkouškám z příslušného oboru.

§ 19

Náklady spojené s přípravou pro povolání (zvyšování kvalifikace) podle ustanovení § 18 jdou na vrub závodů.

§ 20

(1)

Příprava osob se změněnou pracovní schopností pro jednoduchá povolání se provádí ve výcvikových kursech, jestliže

a)

povaha a rozsah poškození zdraví osob se změněnou pracovní schopností znemožňují provádět takovou přípravu na pracovištích (ve zvláštních výcvikových dílnách) na závodech, nebo

b)

příprava může započít již v průběhu léčby a účelně na ni navazovat, anebo

c)

je to z jiných důvodů účelné.

(2)

Výcvikové kursy okresního významu organizuje odbor rady ONV, výcvikové kursy širšího významu organizuje odbor rady KNV.

(3)

Při organizování výcvikových kursů v odborných léčebných ústavech jsou tato zařízení povinna poskytovat odborům rad ONV a KNV potřebnou pomoc a spolupráci.

(4)

Odbory rad ONV a KNV využívají pro účely výcviku a školení osob se změněnou pracovní schopností i kursů pořádaných jinými orgány nebo organizacemi (např. kursů pro pracující na odborných školách atd.) a umožňují (§§ 25 a násl.) osobám se změněnou pracovní schopností účast na těchto kursech.

§ 21

(1)

Pro povolání, jež vyžadují soustavné odborné přípravy v trvání nejméně jednoho roku, se v případech, kdy povaha a rozsah poškození zdraví vyžaduje zvláštní výchovné péče a zvláštních výcvikových zařízení, tato příprava poskytuje ve výcvikových střediscích pro osoby se změněnou pracovní schopností

(2)

Provoz a správu výcvikových středisek obstarávají odbory rad ONV.

§ 22

(1)

Náklady, kterých si vyžádá příprava osob se změněnou pracovní schopností pro povolání ve výcvikových kursech nebo výcvikových střediscích, hradí odbor rady ONV, pokud provedení úhrady některých z těchto nákladů není vyhrazeno odboru rady KNV.

(2)

K částečné úhradě nákladů na ubytování a stravování ve výcvikových střediscích vybírá odbor rady ONV, který provozuje středisko, od účastníků výcviku (školení) podle jejich hospodářských poměrů poplatek až do 300 Kčs měsíčně.

§ 23

Státní úřad sociálního zabezpečení stanoví v dohodě se zúčastněnými ústředními úřady a Ústřední radou odborů bližší podmínky, za nichž lze provádět přípravu osob se změněnou pracovní schopností pro povolání ve výcvikových střediscích a kursech, a dosah úspěšného absolvování této přípravy, pokud jde o získání pracovní kvalifikace osobami se změněnou pracovní schopností.

Hmotné zabezpečení osob se změněnou pracovní
schopností a jejich rodinných příslušníků a náhrada
nutných výloh spojených s přípravou pro povolání

§ 24

(1)

Není-li možno projednat umístění osoby se změněnou pracovní schopností do 15 dnů, poskytne se této osobě příspěvek před umístěním.

(2)

Příspěvek před umístěním se poskytuje ode dne, kdy osoba se změněnou pracovní schopností se přihlásila u odboru rady ONV o zaměstnání nebo kdy ukončila přípravu pro povolání, do dne nástupu do zaměstnání v pracovním (učebním) poměru nebo vstupu do družstva.

(3)

Příspěvek před umístěním se poskytuje

a)

poživatelům částečně invalidních důchodů ve výši rozdílu mezi plným a částečným invalidním důchodem, nejvýše v částce 300 Kčs měsíčně; pobírá-li poživatel částečného invalidního důchodu ještě jiný důchod, snižuje se příspěvek před umístěním o měsíční částku tohoto důchodu;

b)

ostatním osobám se změněnou pracovní schopností nejvýše v částce 400 Kčs měsíčně, není-li výživa jejich, popřípadě jejich rodinných příslušníků, jinak dostatečně zajištěna.

(4)

Osobám, kterým byl důchod snížen nebo odňat podle zákona č. 40/1958 Sb., o úpravě důchodů některých odsouzených osob, nebo kterým byl důchod upraven podle čl. III nebo IV zákona č. 41/1958 Sb., o některých změnách v sociálním zabezpečení, se příspěvek před umístěním neposkytuje.

§ 25

(1)

Osobám se změněnou pracovní schopností, které se souhlasem odboru rady ONV se podrobují přípravě pro povolání, se poskytují přípravě pro povolání, se poskytuje příspěvek po dobu výcviku. Osobám, které se podrobují přípravě pro povolání během léčby v odborných léčebných ústavech a pobírají nemocenské, se tento příspěvek neposkytuje.

(2)

Příspěvek po dobu výcviku se poskytuje ve výši příspěvku před umístěním; je-li účastníku poskytováno plné bezplatné zaopatření, poskytuje se příspěvek po dobu výcviku ve výši 100 Kčs měsíčně. Provádí-li se výcvik na pracovišti (ve zvláštní výcvikové dílně) na závodě, poskytuje se příspěvek po dobu výcviku ve výši rozdílu mezi 100 % základního časového tarifu třídy práce příslušného povolání, pro kterou se výcvik provádí, a odměnou za vykonanou práci.

§ 26

Osobám se změněnou pracovní schopností, které pobírají příspěvek před umístěním nebo příspěvek po dobu výcviku, se může poskytnout též příspěvek na rodinné příslušníky, není-li jejich výživa jinak dostatečně zajištěna, až do výše 200 Kčs měsíčně na každého takového příslušníka.

§ 27

(1)

Příspěvek před umístěním včetně příspěvku na rodinné příslušníky se neposkytne, jestliže osoba se změněnou pracovní schopností si zavinila ztrátu posledního zaměstnání špatným postojem k práci nebo ztrátou důvěry závodu, nebo jestliže bez vážného důvodu rozvázala svůj pracovní poměr nebo odmítla nastoupit pracovní místo nebo přípravu pro povolání, které jí odbor rady ONV doporučil.

(2)

Výplata příspěvku před umístěním včetně příspěvku na rodinné příslušníky se zastaví, jestliže osoba se změněnou pracovní schopností

a)

odmítne bez vážného důvodu nastoupit doporučené zaměstnání nebo přípravu pro povolání,

b)

nemohla nastoupit doporučené zaměstnání nebo přípravu pro povolání po dobu delší 60 dnů pro pracovní neschopnost zjištěnou posudkovou komisí sociálního zabezpečení.

(3)

Výplata příspěvku po dobu výcviku včetně příspěvku na rodinné příslušníky se zastaví, neplní-li osoba se změněnou pracovní schopností během přípravy pro povolání řádně své povinnosti.

§ 28

(1)

Mladistvým se změněnou pracovní schopností, na něž přestal být vyplácen příspěvek na děti (výchovné k důchodům) a pro které se odboru rady ONV nepodařilo včas zajistit vhodnou příležitost výchovy k povolání, se poskytuje příspěvek před umístěním ve výši 120 Kčs měsíčně.

(2)

Příspěvek po dobu výcviku a příspěvek na rodinné příslušníky se mladistvým se změněnou pracovní schopností neposkytují.

§ 29

(1)

Osobám se změněnou pracovní schopností se poskytuje náhrada nutných výloh spojených s přípravou pro povolání na pracovištích (zvláštních výcvikových dílnách) na závodech a ve výcvikových kursech.

(2)

Ustanovení odstavce 1 se nevztahuje na mladistvé se změněnou pracovní schopností. Mladistvým se změněnou pracovní schopností, kteří se podrobují výchově k povolání v pracovním poměru na závodech, může být poskytnuta pouze náhrada výloh ubytování a stravování, pokud mladiství nemohou tato výdaje zcela hradit ze svých výdělků.

§ 30

(1)

O přiznání a zastavení příspěvku před umístěním, příspěvku po dobu výcviku, příspěvku na rodinné příslušníky a náhrady nutných výloh rozhodují komise sociálního zabezpečení rad okresních národních výborů. Ve zvlášť odůvodněných případech mohou přiznat, popřípadě v nižší výměře, hmotné zabezpečení i osobám, uvedeným v § 24 odst. 4, jakož i povolit výjimky z ustanovení § 27 odst. 2 písm. b).

(2)

Dávky uvedené v odstavci 1 vyplácejí odbory rad ONV ve čtrnáctidenních lhůtách pozadu.

Vstup do závodů

§ 31

(1)

Pověření zaměstnanci orgánů sociálního zabezpečení a pověření členové posudkových komisí sociálního zabezpečení jsou oprávněni vstupovat do závodů a na jednotlivá pracoviště v nich, pokud je toho třeba pro plnění úkolů v úseku péče o osoby se změněnou pracovní schopností.

(2)

Závody jsou povinny vydat osobám pověřeným podle odstavce 1 zvláštní povolení ke vstupu, pokud je pověřené osoby potřebují k výkonu své funkce.

(3)

Osoby pověřené podle odstavce 1 jsou povinny dbát předpisů o zachování státního, hospodářského nebo jiného tajemství a zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, o nichž se při výkonu své funkce dověděly.

Závěrečná ustanovení

§ 32

Závody se podle této vyhlášky rozumějí všechny hospodářské, rozpočtové a jiné organizace.

§ 33

Státní úřad sociálního zabezpečení může v dohodě s ministerstvy národní obrany a vnitra stanovit při provádění péče o osoby se změněnou pracovní schopností ve vojenských útvarech a jiných zařízeních vojenské správy nebo ministerstva vnitra odchylky od ustanovení této vyhlášky.

§ 34

Poživatele důchodů a jiné osoby, které před počátkem účinnosti této vyhlášky byly přijaty do družstev invalidů jako osoby se změněnou pracovní schopností, lze přechodně při posuzování početního stavu osob se změněnou pracovní schopností u těchto družstev považovat i nadále za osoby se změněnou pracovní schopností.

§ 35

Kde se v této vyhlášce mluví o důchodech, rozumějí se tím důchody podle předpisů o sociálním zaopatření příslušníků ozbrojených sil

§ 36

Zrušuje se vyhláška Státního úřadu sociálního zabezpečení č. 4/1957 Ú. l., o péči o osoby se změněnou pracovní schopností.

§ 37

Tato vyhláška nabývá účinnosti ode dne 1. dubna 1960.

Předseda:

Erban v. r.



Poznámky pod čarou:

Dekret č 88/1945 Sb. a předpisy podle něho vydané

Dekret č 88/1945 Sb. a předpisy podle něho vydané

Dekret č 88/1945 Sb. a předpisy podle něho vydané

Poznámky pod čarou:
1

Dekret č 88/1945 Sb. a předpisy podle něho vydané