256/2020 Sb. znění účinné od 1. 6. 2020
256
Vyhláška
ze dne 25. května 2020,
kterou se mění vyhláška č. 218/2019 Sb. , o výčtu metodik zkoušek odlišnosti, uniformity,
stálosti a užitné hodnoty odrůd
Ministerstvo zemědělství stanoví podle § 30 odst. 3 zákona č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů (zákon o oběhu osiva a sadby ), ve znění zákona č. 178/2006 Sb. :
Čl. I Vyhláška č. 218/2019 Sb. , o výčtu metodik zkoušek odlišnosti, uniformity, stálosti a užitné hodnoty odrůd, se mění takto:
1. Na konci poznámky pod čarou č. 1 se doplňuje věta „Prováděcí směrnice Komise (EU) 2019/1985 ze dne 28. listopadu 2019, kterou se mění směrnice 2003/90/ES a 2003/91/ES, kterými se stanoví prováděcí opatření k článku 7 směrnice Rady 2002/53/ES a k článku 7 směrnice Rady 2002/55/ES , pokud jde o minimum znaků, na které se zkoušky vztahují, a minimální podmínky pro zkoušení určitých odrůd druhů zemědělských rostlin a druhů zeleniny. “.
2. V příloze č. 2 tabulky č. 2.1 a 2.2 znějí:
„Tabulka č. 2.1
Seznam protokolů pro zkoušky odlišnosti, uniformity a stálosti odrůd zemědělských druhů
Zemědělský druh
Protokol
Avena nuda L.
Oves nahý
TP/20/2 ze dne 1.10.2015
Avena sativa L. (včetně A. byzantina K. Koch)
Oves setý
TP/20/2 ze dne 1.10.2015
Brassica napus L. (partim)
Řepka
TP/36/2 ze dne 16.11.2011
Brassica napus L. var. napobrassica (L.) Rchb.
Tuřín
TP/89/1 ze dne 11.3.2015
Cannabis sativa L.
Konopí seté
TP/276/1 částečná revize ze dne 21.3.2018
Festuca arundinacea Schreb.
Kostřava rákosovitá
TP/39/1 ze dne 1.10.2015
Festuca filiformis Pourr.
Kostřava vláskovitá
TP/67/1 ze dne 23.6.2011
Festuca ovina L.
Kostřava ovčí
TP/67/1 ze dne 23.6.2011
Festuca pratensis Huds.
Kostřava luční
TP/39/1 ze dne 1.10.2015
Festuca rubra L.
Kostřava červená
TP/67/1 ze dne 23.6.2011
Festuca trachyphylla (Hack.) Krajina
Kostřava drsnolistá
TP/67/1 ze dne 23.6.2011
Glycine max (L.) Merr.
Sója
TP/80/1 ze dne 15.3.2017
Helianthus annuus L.
Slunečnice
TP/81/1 ze dne 31.10.2002
Hordeum vulgare L.
Ječmen
TP/19/5 ze dne 19.3.2019
Linum usitatissimum L.
Len
TP/57/2 ze dne 19.3.2014
Lolium multiflorum Lam.
Jílek mnohokvětý
TP/4/2 ze dne 19.3.2019
Lolium perenne L.
Jílek vytrvalý
TP/4/2 ze dne 19.3.2019
Lolium x hybridum Hausskn.
Jílek hybridní
TP/4/2 ze dne 19.3.2019
Pisum sativum L. (partim)
Hrách polní (včetně pelušky)
TP/7/2 rev. 2 ze dne 15.3.2017
Poa pratensis L.
Lipnice luční
TP/33/1 ze dne 15.3.2017
Raphanus sativus L. var. oleiformis Pers.
Ředkev olejná
TP/178/1 ze dne 15.3.2017
Secale cereale L.
Žito
TP/58/1 ze dne 31.10.2002
Sinapis alba L.
Hořčice bílá
TP/179/1 ze dne 15.3.2017
Solanum tuberosum L.
Brambor
TP/23/3 ze dne 15.3.2017
Sorghum bicolor (L.) Moench
Čirok
TP/122/1 ze dne 19.3.2019
Sorghum sudanense (Piper) Stapf
Čirok súdánská tráva
TP/122/1 ze dne 19.3.2019
Sorghum bicolor (L.) Moench x Sorghum sudanense (Piper) Stapf
Čirok x čirok súdánská tráva
TP/122/1 ze dne 19.3.2019
Triticum aestivum L.
Pšenice setá
TP/3/5ze dne 19.3.2019
Triticum durum Desf.
Pšenice tvrdá
TP/120/3 ze dne 19.3.2014
Vicia faba L.
Bob polní
TP/8/1 ze dne 19.3.2019
Vicia sativa L.
Vikev setá
TP/32/1 ze dne 19.4.2016
xTriticosecale Wittm. ex A. Camus
Tritikale
TP/121/2 rev. 1 ze dne 16.2.2011
Zea mays L. (partim)
Kukuřice (mimo pukancové a cukrové)
TP/2/3 ze dne 11.3.2010
Tabulka č. 2.2
Seznam zásad pro zkoušky odlišnosti, uniformity a stálosti odrůd zemědělských druhů
Zemědělský druh
Zásada zkoušení
Agrostis canina L.
Psineček psí
TG/30/6 ze dne 12.10.1990
Agrostis capillaris L.
Psineček tenký
TG/30/6 ze dne 12.10.1990
Agrostis gigantea Roth
Psineček veliký
TG/30/6 ze dne 12.10.1990
Agrostis stolonifera L.
Psineček výběžkatý
TG/30/6 ze dne 12.10.1990
Beta vulgaris L. var. Crassa Mansf.
Řepa krmná
TG/150/3 ze dne 4.11.1994
Brassica rapa L. var. silvestris (Lam.) Briggs
Řepice
TG/185/3 ze dne 17.4.2002
Bromus catharticus Vahl
Sveřep samužníkovitý
TG/180/3 ze dne 4.4.2001
Bromus sitchensis Trin.
Sveřep sitecký
TG/180/3 ze dne 4.4.2001
Carthamus tinctorius L.
Světlice barvířská
TG/134/3 ze dne 12.10.1990
Dactylis glomerata L.
Srha laločnatá
TG/31/8 ze dne 17.4.2002
Lotus corniculatus L.
Štírovník růžkatý
TG/193/1 ze dne 9.4.2008
Lupinus albus L.
Lupina bílá
TG/66/4 ze dne 31.3.2004
Lupinus angustifolius L.
Lupina úzkolistá
TG/66/4 ze dne 31.3.2004
Lupinus luteus L.
Lupina žlutá
TG/66/4 ze dne 31.3.2004
Medicago lupulina L.
Tolice dětelová
TG/228/1 ze dne 5.4.2006
Medicago sativa L.
Vojtěška setá
TG/6/5 ze dne 6.4.2005
Medicago x varia T. Martyn
Vojtěška proměnlivá
TG/6/5 ze dne 6.4.2005
Papaver somniferum L.
Mák
TG/166/4 ze dne 9.4.2014
Phacelia tanacetifolia Benth.
Svazenka vratičolistá
TG/319/1 ze dne 5.4.2017
Phleum nodosum L.
Bojínek hlíznatý
TG/34/6 ze dne 7.11.1984
Phleum pratense L.
Bojínek luční
TG/34/6 ze dne 7.11.1984
Trifolium pratense L.
Jetel luční
TG/5/7 ze dne 4.4.2001
Trifolium repens L.
Jetel plazivý
TG/38/7 ze dne 9.4.2003
xFestulolium Asch. & Graebn.
Festulolium
TG/243/1 ze dne 9.4.2008
“.
3. V příloze č. 3 tabulka č. 3.1 zní:
„Tabulka č. 3.1
Seznam protokolů pro zkoušky odlišnosti, uniformity a stálosti odrůd zeleninových druhů
Zeleninový druh
Protokol
Allium cepa L․ (skupina Cepa)
Cibule a echalion
TP/46/2 ze dne 1.4.2009
Allium cepa L. (skupina Aggregatum)
Šalotka
TP/46/2 ze dne 1.4.2009
Allium fistulosum L.
Cibule sečka
TP/161/1 ze dne 11.3.2010
Allium porrum L.
Pór
TP/85/2 ze dne 1.4.2009
Allium sativum L.
Česnek
TP/162/1 ze dne 25.3.2004
Allium schoenoprasum L.
Pažitka
TP/198/2 ze dne 11.3.2015
Apium graveolens L.
Celer bulvový
TP/74/1 ze dne 13.3.2008
Apium graveolens L.
Celer řapíkatý
TP/82/1 ze dne 13.3.2008
Asparagus officinalis L.
Chřest
TP/130/2 ze dne 16.2.2011
Beta vulgaris L
Mangold
TP/106/1 ze dne 11.3.2015
Beta vulgaris L.
Řepa salátová včetně Cheltenham beet
TP/60/1 ze dne 1.4.2009
Brassica oleracea L.
Kadeřávek
TP/90/1 ze dne 16.2.2011
Brassica oleracea L.
Květák
TP/45/2 re v. 2 ze dne 21.3.2018
Brassica oleracea L.
Brokolice
TP/151/2 ze dne 15.3.2017
Brassica oleracea L.
Kapusta růžičková
TP/54/2 ze dne 15.3.2017
Brassica oleracea L.
Kedluben
TP/65/1 ze dne 15.3.2017
Brassica oleracea L.
Kapusta hlávková, zelí hlávkové bílé a zelí hlávkové červené
TP/48/3 ze dne 15.3.2017
Brassica rapa L.
Zelí pekingské
TP/105/1 ze dne 13.3.2008
Capsicum annuum L.
Paprika, chilli
TP/76/2 ze dne 15.3.2017
Cichorium endivia L.
Endivie kadeřavá a eskariol
TP/118/3 ze dne 19.3.2014
Cichorium intybus L.
Čekanka hlávková
TP/154/1 rev. ze dne 19.3.2019
Cichorium intybus L.
Čekanka pro puky
TP/173/2 ze dne 21.3.2018
Cichorium intybus L.
Čekanka průmyslová
TP/172/2 ze dne 1.12.2005
Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. et Nakai
Meloun vodní
TP/142/2 ze dne 19.3.2014
Cucumis melo L.
Meloun cukrový
TP/104/2 ze dne 21.3.2007
Cucumis sativus L.
Okurka salátová a okurka nakládačka
TP/61/2 rev. 2 ze dne 19.3.2019
Cucurbita maxima Duchesne
Tykev velkoplodá
TP/155/1 ze dne 11.3.2015
Cucurbita maxima Duchesne x Cucurbita moschata Duchesne
Podnož - tykev velkoplodá x tykev muškátová
TP/311/1 ze dne 15.3.2017
Cucurbita pepo L.
Tykev obecná
TP/119/1 rev. ze dne 19.3.2014
Cynara cardunculus L.
Artyčok a karda
TP/184/2 ze dne 27.2.2013
Daucus carota L.
Mrkev a mrkev krmná
TP/49/3 ze dne 13.3.2008
Foeniculum vulgare Mill.
Fenykl
TP/183/1 ze dne 25.3.2004
Lactuca sativa L.
Salát
TP/13/6 rev. ze dne 15.2.2019
Petroselinum crispum (Mill.) Nyman ex A. W. Hill
Petržel
TP/136/1 ze dne 21.3.2007
Phaseolus coccineus L.
Fazol šarlatový
TP/9/1 ze dne 21.3.2007
Phaseolus vulgaris L.
Fazol obecný keříčkový a fazol obecný pnoucí
TP/12/4zedne 27.2.2013
Pisum sativum L. (partim)
Hrách dřeňový, hrách kulatosemenný a hrách cukrový
TP/7/2 rev. 2 ze dne 15.3.2017
Raphanus sativus L.
Ředkvička a ředkev
TP/64/2 rev. ze dne 11.3.2015
Rheum rhabarbarum L.
Reveň
TP/62/1 ze dne 19.4.2016
Scorzonera hispanica L.
Černý kořen
TP/116/1 ze dne 11.3.2015
Solanum lycopersicum L.
Rajče
TP/44/4 rev. 3 ze dne 21.3.2018
Solanum melongena L.
Lilek vejcoplodý
TP/117/1 ze dne 13.3.2008
Spinacia oleracea L.
Špenát
TP/55/5 rev. 2 ze dne 15.3.2017
Valerianella locusta (L.) Laterr.
Kozlíček polníček
TP/75/2 ze dne 21.3.2007
Vicia faba L. (partim)
Bob zahradní
TP/Broadbean/1 ze dne 25.3.2004
Zea mays L. (partim)
Kukuřice cukrová a kukuřice pukancová
TP/2/3 ze dne 11.3.2010
Solanum lycopersicum L. * Solanum habrochaites S. Knapp & D.M. Spooner;
Solanum lycopersicum L. * Solanum peruvianum (L.) Mill.;
Solanum lycopersicum L. * Solanum cheesmaniae (L. Ridley) Fosberg
Podnože rajčat
TP/294/1 rev. 3 ze dne 21.3.2018
“.
4. V příloze č. 5 tabulky č. 5.1 a 5.2 znějí:
„Tabulka č. 5.1
Seznam protokolů pro zkoušky odlišnosti, uniformity a stálosti odrůd ovocných rodů a druhů
Ovocný rod nebo druh
Protokol
Citrus L.
Citrus (mandarinka, pomeranč, citron+limetka, grepfruit+pomelo)
TP/201/2-Rev. ze dne 19.4.2016
TP/202/1 ze dne 18.11.2004
TP/203/1 ze dne 18.11.2004
TP/204/1 ze dne 19.3.2014
Fragaria L.
Jahodník
TP/022/3 ze dne 28.11.2012
Malus Mill.
Malus domestica Borkh.
Jabloň (+ podnož)
TP/163/2 ze dne 4.10.2016 TP/014/2 ze dne 14.3.2006
Olea europaea L.
Olivovník
TP/099/1 ze dne 28.11.2012
Prunus L.
Prunus x amygdalopersica (Weston) Rehder
Podnože Prunus L. Broskvomandloň
TP/187/2 ze dne 11.3.2015
Prunus amygdalus Batsch
Mandloň
TP/056/1 ze dne 28.11.2012
Prunus armeniaca L.
Meruňka
TP/070/2 ze dne 13.3.2008
Prunus avium (L.) L.
Třešeň
TP/035/2 ze dne 15.11.2006
Prunus cerasus L.
Višeň
TP/230/1 ze dne 15.11.2006
Prunus domestica L.
Slivoň
TP/041/1 ze dne 6.11.2003
Prunus persica (L.) Batsch
Broskvoň
TP/053/2/-Rev. ze dne 11.3.2015
Prunus salicina Lindley
Slivoň japonská
TP/084/3 ze dne 19.3.2019
Pyrus communis L.
Hrušeň
TP/015/1 ze dne 27.3.2003
Ribes L.
Rybíz (černý, červený+bílý),
angrešt
TP/040/2 ze dne 1.4.2009
TP/052/2 ze dne 28.11.2012
TP/051/2 ze dne 28.11.2012
Rubus L.
Maliník, ostružiník
TP/043/2 ze dne 19.3.2014 TP/073/1-Corr. ze dne 15.11.2006
Vaccinium L.
Borůvka
TP/137/1 ze den 13.3.2008
Tabulka č. 5.2
Seznam zásad pro zkoušky odlišnosti, uniformity a stálosti odrůd ovocných rodů a druhů
Ovocný rod nebo druh
Zásada zkoušení
Castanea sativa Mill.
Kaštanovník jedlý
TG/124/3 ze dne 6.10.1989
Corylus avellana L.
Líska
TG/71/3 ze dne 28.3.1979
Cydonia oblonga Mill.
Kdouloň
TG/100/4 ze dne 9.4.2003
Ficus carica L.
Smokvoň
TG/265/1 ze dne 24.3.2010
Fortunella Swingle
Kumkvat
TG/290/1 ze dne 20.3.2013
Juglans regia L.
Ořešák vlašský
TG/125/7 ze dne 5.4.2017
Poncirus Raf.
Citronečník
TG/83/4 Rev. ze dne 9.4.2003+25.3.2015
Pyrus L.
Podnože hrušeň
TG/169/3+Corr. ze dne 16.8.2000
Pyrus pyrifolia (Burm. F.) Nakai var. culta (Mak.) Nakai
Hrušeň písečná
TG/149/2 ze dne 11.4.1994
“.
Čl. II Účinnost Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. června 2020.
Ministr:
Ing. Toman , CSc., v. r.
Copyright © 2009 - 2024, Nakladatelství C. H. Beck