Exekuci zahájenou do 27. 10. 2021 exekutor k žádosti povinného – fyzické osoby zastaví, jestliže:
v exekuci byla do 31. 8. 2022 vymožena alespoň jistina a paušální náklady exekuce na straně exekutora [§ 1 odst. 3 písm. b) ML2]. Z toho plyne, že podle ML2 nelze zastavit exekuce na jiné než peněžité plnění,
povinný od 1. 9. do 30. 11. 2022 povinný uhradí nezaplacenou jistinu a paušální náklady exekuce na straně exekutora [§ 1 odst. 3 písm. a) ML2]. Přitom je třeba respektovat § 265a OSŘ a z tohoto ustanovení a ze smyslu ML2 dovodit, že veškerá plnění, která povinný doplatí nebo jež jsou vymožena v době od podání žádosti o ML2 do 30. 11. 2022, je třeba použít na úhradu paušalizovaných nákladů exekutora (§ 3 ML2) a jistiny, jež je vymáhána.
Pravidlo o potřebě zaplacení jistiny je třeba vyložit i tak, že právo oprávněného na zaplacení jistiny by mohlo zaniknout i jinak, například započtením, případně na základě vznesení námitky promlčení. Úhradou jistiny a paušálních nákladů exekuce v době od podání žádosti povinného o ML2 do 30. 11. 2022 se podle nás musí rozumět i jejich vymožení v tomto období, nejen jejich „dobrovolné zaplacení“ povinným nebo i třetí osobou. Pro účely exekuce je totiž skutečné vymožení plnění exekutorem i jeho „dobrovolné“ plnění postaveno naroveň a označuje se úhrnným termínem „vymožené plnění“. Právě napsané lze dovodit i z § 1 odst. 4 věty druhé ML2, v níž se jinými slovy píše, že nevede-li se už exekuce pro jistinu, ale jen pro příslušenství (ať už z jakéhokoliv důvodu), stačí doplatit její paušalizované náklady podle § 3 ML2 a předpoklady pro aplikaci ML2 jsou splněny. Tento vývod ze své podstaty musí dopadat o na situaci, kdy k zániku povinnosti k placení jistiny z exekučního titulu dojde nikoliv do 31. 8. 2022, ale i v době od podání žádosti povinného o ML2 do 30. 11. 2022.
Nesouhlasíme s myšlenkou, že úhradou jistiny a nákladů exekuce ve smyslu § 1 odst. 3 písm. a) ML2 se rozumí jen její aktivní zaplacení ze strany povinného, a nikoliv i její zapravení skrze to, co exekutor sám v tomtéž období vymohl. Obojí má z pohledu exekučního práva jediný následek, jímž je naplnění povinnosti z exekučního titulu a nepokračování v exekuci ohledně toho, co už bylo vymoženo. S ohledem na právě uvedené nesouzníme s názorem M. Kasíkové, M. Štiky a L. Jurečkové, podle něhož „dojde-li k nucenému vymožení jistiny v období od 28. 10. 2021 do 28. 1. 2022 v rámci exekuce některým ze způsobů zvoleným v exekučním příkazu, pak se milostivé léto neaplikuje, protože se v tomto období předpokládá určitá aktivita a dobrovolnost plnění povinným“. Z formulace § 1 odst. 3 písm. a) ML2, podle níž povinný „uhradí“ nezaplacenou část jistiny a paušalizované náklady exekuce, nelze dovodit, že se musí jednat o aktivní úhradu ze strany povinného. Z této dikce lze jasně a jednoznačně dovodit pouze to, že tyto položky mají být zaplaceny. Náhled M. Kasíkové nepokládáme za správný i proto, že při respektu k němu by v době od podání žádosti do 30. 11. 2022 mohlo dojít k úhradě jistiny a nákladů exekuce nadvakrát jednak „dobrovolným“ (aktivním) plněním povinného, jednak realizací majetku povinného exekutorem. Něco takového však ML2 nepředpokládá, když v § 4 odst. 1 větách druhé a třetí ML2 konstatuje, že plnění nad rámec jistiny a paušalizovaných nákladů exekuce, které bylo od 1. 9. do 30. 11. 2022 vymoženo, se má povinnému vrátit. Konečně nelze přehlédnout, že podmínku „uhrazené“ jistiny v době od 1. 9. do 30. 11. 2022 ve smyslu § 1 odst. 3 písm. a) ML2 je třeba vyložit v návaznosti na § 1 odst. 3 písm. b) ML2, jež upravuje předpoklady pro aplikaci ML2, k jejichž splnění došlo do 31. 8. 2022. V § 1 odst. 3 písm. b) ML2 se přitom uvádí, že byla-li jistina do 31. 8. 2022 „vymožena“ (třeba i nucenou realizací majetku povinného exekutorem, nikoliv jen „dobrovolnou“ a aktivní platbou povinného), mají k žádosti povinného nastat účinky ML2. Tentýž princip se musí uplatnit i při aplikaci § 1 odst. 3 písm. a) ML2, a tedy i při výkladu v něm uvedeného termínu „uhradí-li povinný“. Jinak by vznikla z pohledu prostého rozumu nevysvětlitelná nerovnováha při aplikaci na sebe navazujících ustanovení § 1 odst. 3 písm. a) a § 1 odst. 3 písm. b) ML2, jež mají vystihovat tutéž podstatu. Právě napsané lze podepřít i tak, že úprava ML2 je koncipována ku prospěchu povinného. Jestliže vyvstane pochybnost o výkladu určitého pravidla, je třeba využít takovou interpretaci, která je povinnému příznivější.
Poznámky:
Vzhledem k právě napsanému se neztotožňujeme ani s názorem, že je-li více povinných, kteří mají zaplatit exekvovanou jistinu společně a nerozdílně, pak je třeba, aby povinný, který chce využít dobrodiní milostivého léta, zaplatil celou jistinu. Jen tento povinný však bude osvobozen od placení příslušenství a exekuce vůči němu bude zastavena. Naopak je podstatné, že povinnost k placení jistiny i ohledně ostatních povinných zanikla a i oni se mohou dovolat dobrodiní této skutečnosti, aniž by oni sami platili to, co jedním z nich už bylo zaplaceno. Opačný výklad by vedl k nepřípustnému a nesmyslnému závodu společných a nerozdílných povinných, kdo jistinu doplatí dříve a na koho zbude černý Petr v povinnosti doplatit i příslušenství.
Naopak se ztotožňujeme se závěrem, že povinný odpovídající za exekvovaný dluh s příslušenstvím společně a nerozdílně, který není právnickou osobou, není doplacením jistiny ze strany jiného společně a nerozdílně odpovídajícího dlužníka – fyzické osoby osvobozen od povinnosti k doplacení jistiny. Ohledně společně a nerozdílně dlužné právnické osoby se tedy exekuce nezastaví. Nepřehlížíme, že následek, podle něhož právnická osoba musí sama doplatit příslušenství bez toho, aby mohla uplatnit vůči spoludlužníkovi – fyzické osobě regres (§ 1876 odst. 2 ObčZ), se jeví jako nespravedlivý. Bude věcí ÚS, aby posoudil, zda tato nepatřičnost může mít ústavněprávní konsekvence.
Může se též přihodit, že exekuční titul ukládá právo na plnění vůči více společně a nerozdílně oprávněným, z nichž jen některý z nich je veřejnoprávním oprávněným. Za takových okolností je namístě využít postup podle ML2 vůči veřejnoprávnímu oprávněnému (§ 1 odst. 2 ML2), nikoliv vůči ostatním oprávněným. Závěr, že dluh nezaniká vůči žádnému ze společných a nerozdílných oprávněných, je v rozporu s jasnou a jednoznačnou dikcí ML2 (§ 1 odst. 2 ML2). Takový úsudek lze obhájit jen ve výjimečném případě, že vymáhaný dluh má takový hmotněprávní charakter, že na straně oprávněných vytváří tzv. nerozlučné procesní společenství.
S ohledem na právě napsané není vyloučeno, že povinný požádá o postup podle ML2 s odůvodněním, že povinnost ke splnění jistiny z jeho strany zanikla do 30. 11. 2022 jinak než zaplacením, třeba započtením. K přezkumu, zda je dán důvod pro zastavení exekuce, exekutor (exekuční soud) má přistoupit i bez návrhu (§ 55 odst. 5 EŘ). Je tedy jisté, že exekutor (exekuční soud) musí případně zkoumat i to, zda povinnost k zaplacení jistiny stále přetrvává, aniž by došlo k jejímu vymožení. Jde však o to, jestli exekutor má tuto otázku řešit přímo v řízení podle ML2, nebo zda nejdříve má dojít k částečnému zastavení exekuce ohledně jistiny zaniklé započtením podle § 268 odst. 1 písm. g) OSŘ a teprve pak k postupu podle ML2, tedy k zastavení exekuce ohledně příslušenství a k osvobození povinného od plnění příslušenství [samozřejmě za předpokladu, že exekuce nebyla podle § 268 odst. 1 písm. g) nebo h) OSŘ zastavena jako celek, včetně příslušenství].
Myslíme si, že nejdříve má dojít k výslovnému zastavení exekuce ohledně jistiny zaniklé započtením a teprve pak případně k postupu podle ML2, tedy k zastavení exekuce i ohledně příslušenství. Je tomu tak proto, že řízení o zastavení exekuce podle § 268 odst. 1 písm. g) nebo h) OSŘ (tzv. opoziční a impugnační spory) se mají uskutečnit v zásadě po předchozím jednání (§ 269 odst. 2 OSŘ). Zpravidla totiž půjde o reálný spor o existenci hmotného práva mezi oprávněným a povinným. Na vyřešení této otázky není řízení podle ML2 uzpůsobeno, protože jde o svébytné řízení, v němž se nemá řešit otázka, zda je dán důvod pro zastavení exekuce z jiného důvodu [zejména podle § 268 odst. 1 písm. a) až h) OSŘ]. Postup tedy bude následující: V části, v níž má být exekuce podle návrhu povinného zastavena z jiného důvodu než podle ML2, nebo v části, v níž se exekutor domnívá, že existuje takový jiný důvod, exekutor postupuje podle § 55 odst. 1 až 4 EŘ. Tedy po zjištění stanoviska oprávněného nebo obou účastníků buď sám v této části rozhodne o zastavení exekuce z jiného důvodu (souhlasí-li s tím oprávněný), nebo věc k rozhodnutí o zastavení exekuce v této části předá exekučnímu soudu (§ 55 odst. 5 EŘ). Poté exekutor vyčká rozhodnutí nebo dalšího postupu exekučního soudu. Jestliže exekuční soud exekuci v dané části zastaví (například zastaví exekuci ohledně jistiny s odůvodněním, že právo na její zaplacení zaniklo zápočtem ze strany povinného), exekutor pokračuje v postupu podle ML2 ohledně nezastavené části exekuce (ohledně příslušenství ve smyslu § 1 odst. 4 věty poslední ML2).
Z právě uvedeného mimo jiné rezultuje i fakt, že úplné nebo částečné zastavení exekuce podle § 268 odst. 1 písm. g) nebo h) OSŘ, případně i zastavení exekuce z jiného pro oprávněného příznivějšího důvodu, než že jistina byla vymožena [například podle § 268 odst. 1 písm. a) nebo b) OSŘ], má přednost před zastavením exekuce podle ML2. Podá-li povinný do doby zastavení exekuce pro ML2 návrh na zastavení z prioritního důvodu pro zastavení, je třeba nejdříve rozhodnout o tomto návrhu a teprve tehdy, když dojde k zamítnutí takového návrhu, je namístě postupovat podle ML2. Některé obecné důvody pro zastavení exekuce jsou naopak pro povinného méně příznivé než zastavení exekuce a osvobození povinného od placení zbytku podle ML2. Tak je tomu třeba tehdy, když má být exekuce zastavena, neboť to navrhl oprávněný [§ 268 odst. 1 písm. c) OSŘ], ale do doby podání včasného návrhu ze strany povinného nebyla exekuce zastavena, nebo proto, že povinný ve 30denní lhůtě podle § 46 odst. 6 EŘ doplatil plnění z exekučního titulu. Za takových okolností je třeba exekuci zastavit (a povinného osvobozovat od plnění jistiny) podle ML2, jestliže k plnění ze strany povinného došlo po podání žádosti o postup podle ML2.
Jestliže povinný jistinu doplácí v době od podání žádosti o ML2 do 30. 11. 2022 [tedy podle § 1 odst. 3 písm. a) ML2], musí být do konce doby určené k úhradě skutečně zaplacena, nikoliv jen odeslána k zaplacení. Není však vyloučeno, že jistina bude v této době doplacena nikoliv exekutorovi, ale oprávněnému.
Pokud právo na zaplacení jistiny do 31. 8. 2022 nebo i do 30. 11. 2022 zanikne vymožením plnění ze strany exekutora, a nikoliv aktivním plněním povinného, je třeba při rozklíčování, k jakému okamžiku došlo k zaplacení jistiny, vyjít ze smyslu ML2. Tímto smyslem je, aby jakékoliv plnění, které bylo exekutorem (nebo i oprávněným) získáno do 31. 8. 2022 nebo do 30. 11. 2022 a má být použito na úhradu jistiny, bylo zohledněno při posouzení předpokladů pro postup podle ML2. Opačný přístup (podle něhož je třeba k exekutorem získanému plnění přihlédnout až v době, kdy je exekutorem určeno k úhradě jistiny a paušálních nákladů exekuce nebo dokonce až ve chvíli, kdy je vyplaceno oprávněnému nebo exekutorovi), by povinného mohl nespravedlivě poškodit a přisuzoval by právní relevanci i nečinnosti exekutora při reálném rozdělování nebo při rozhodování o osudu vymožené částky. Právě napsané znamená, že exekutor s rozhodnutím o návrhu na zastavení exekuce nebo o žádosti o postup podle ML2 za popsaných okolností vyčká do doby, než dojde k právní moci rozhodnutí o tom, jak bude naloženo s plněním, které bylo vymoženo do 30. 11. 2022.
Příklad:
Exekutor dne 10. 11. 2022 v dražbě prodal movité věci povinného a utržil částku ve výši, která postačí k úhradě jistiny i nákladů exekuce vyčíslených podle § 3 ML2. K vyplacení utržené částky oprávněnému a k vydání příkazu k úhradě nákladů exekuce však přistoupil až po 30. 11. 2022. Jestliže utržená částka pokrývá jak dodatečně vyplacenou jistinu, tak náklady exekuce, jež byly až později stanoveny v příkazu, je třeba vyhovět včas podané žádosti povinného o postup podle ML2 a exekuci zastavit, jakmile bude postaveno najisto, že utržená částka má být použita na úplnou úhradu jistiny i nákladů exekuce. Stejně tak exekutor při prodeji nemovitosti uskutečněném do 30. 11. 2022 vyčká právní moci rozvrhového unesení a výplaty plnění z tohoto usnesení. Jestliže tím budou jistina a náklady exekuce sanovány, exekutor vyhoví včasné žádosti povinného o postup podle ML2.
Postup podle ML2 je třeba vyhodnotit jako jednolitou proceduru, takže exekutor musí v případě, že povinný požádá v době od 1. 9. do 30. 11. 2022 o aplikaci ML2, aniž by prozatím zcela uhradil jistinu, počkat s rozhodnutím o žádosti do 30. 11. 2022, protože až do tohoto termínu má povinný čas na doplacení. Nicméně až do doby podání žádosti ze strany povinného exekutor má právo a povinnost se chovat tak, jako by k zahájení procedury o ML2 dosud nedošlo. To znamená, že částky, které v průběhu exekuce utrží, nebo které povinný sám zaplatí, aniž by výslovně určil, že mají jít na úhradu jistiny, exekutor použije na vymožení plnění, které má před vymáháním jistiny přednost.
Nabízí se otázka, zda exekutor má bez dalšího zamítnout návrh povinného na aplikaci ML2, aniž by povinný požádal o sdělení výše částky, kterou má doplatit, a exekutor zjistí, že povinný do konce lhůty pro milostivé léto nedoplatil, co je třeba. Z požadavku na obdobné využití OSŘ (§ 6 ML2) rezultuje, že exekutor má povinného poučit o nedoplacení potřebné částky (§ 118a odst. 1 až 3, § 5 OSŘ), jestliže povinný si potřeby nedoplatku nemusí být vědom, protože během exekuce došlo k vymožení nebo k zániku pohledávky do té míry, že by jistina z laického pohledu povinného už mohla být spolu s paušálními náklady exekuce doplacena. Na druhou strany lze argumentovat tak, že povinný měl a mohl exekutora požádat o sdělení, kolik má doplatit (§ 2 ML2) s tím, že za takových okolností se mu dokonce může prodloužit lhůta pro složení potřebné částky [§ 1 odst. 3 písm. a) in fine ML2]. Právo povinného požádat exekutora o vyčíslení nedoplatku k zaplacení však je procesním právem ve smyslu § 5 OSŘ, jehož existence není účastníku-laikovi obecně známa a o níž jej exekutor v případě potřeby musí poučit (§ 5 OSŘ). Svoji procesní povinnost podle § 5 a § 118a odst. 1 až 3 OSŘ exekutor naplní tím, že bez zbytečného odkladu (aby povinný pokud možno měl reálný prostor pro doplatek) povinnému sdělí přiměřeným způsobem (třeba i e-mailem, z něhož povinný sám komunikuje s exekutorem) výši nedoplatku včetně nákladů exekuce s tím, že je třeba jej poskytnout do 30. 11. 2022, jinak dojde k zamítnutí žádosti o aplikaci milostivého léta. Poučení podle § 5 OSŘ exekutor s ohledem na skutečnost, že k doplatku musí dojít v zásadě do 30. 11. 2022, poskytne bez zbytečného odkladu (a i bez žádosti povinného o sdělení výše nedoplatku), tak aby povinný pokud možno měl prostor pro poskytnutí doplatku. Pokud však povinný požádá o aplikaci ML2 natolik pozdě, že poučení ze strany exekutora ztrácí smysl, jde o okolnost, která exekutora zbavuje povinnosti k poučení.
Přistoupíme-li na právě popsané myšlenky, uzavřeme, že při nenaplnění poučovací povinnosti ze strany exekutora za uvedených okolností se povinnému prodlužuje lhůta k uskutečnění doplatku, plynoucí ode dne, kdy na základě okolností zjištěných během řízení zjistí, kolik má doplatit. Délku této lhůty lze odvodit z § 1 odst. 3 písm. a) ML2 jako 5denní.
Příklad:
Povinný požádal o aplikaci ML2 podle § 1 odst. 3 písm. a) ML2 e-mailem ze dne 15. 9. 2022. Exekutor poté zjistil, že v průběhu cca 5 let trvající exekuce došlo k vymožení částky ve výši 55 000 Kč, ale je zapotřebí ještě na nákladech exekuce a na jistině vymoci dalších 6 000 Kč. Povinný nepožádal o sdělení výše potřebného nedoplatku (§ 2 ML2). Exekutor vyčkal do 30. 11. 2022 a pak žádost povinného o ML2 zamítl proto, že nedoplatek ve výši 6 000 Kč nebyl zaplacen.
Povinný podal odvolání s odůvodněním, že výši nedoplatku zjistil až z usnesení exekutora o zamítnutí jeho žádosti a nedoplatek k rukám exekutora do 5 dnů od doručení zamítavého usnesení zaplatil.
Za popsaných okolností odvolací soud zřejmě uzavře, že je důvod pro změnu napadeného usnesení ve prospěch povinného.