Čekejte, prosím...
A A A

Hledaný výraz nenalezen

Hledaný § nenalezen

143/1920 Sb. znění účinné od 1. 8. 1920 do 26. 10. 1945

143

 

Zákon

ze dne 25. února 1920

o účasti zaměstnanců při hornictví na správě dolův a jejich podílu na čistém zisku.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Zaměstnancům v hornictví mimo vysoké pece (§ 131 ob. hor. zák.), na něž se vztahuje zákon o závodních a revírních radách při hornictví, přísluší právo zúčastniti se při správě podniku a míti podíl na čistém zisku.

Spoluspráva podniků hornických zavádí se pro podniky, pokud zaměstnávají trvale více než 100 osob.

§ 2.

Zaměstnanci zúčastní s správy podniků svými zástupci v podnikové radě, která zřídí se u každého podniku (§ 1, odst. 2.), ať jest jeho právní forma jakákoliv.

Zástupci zaměstnanců v podnikové radě u podnikův utvořených jako společnosti akciové, komanditní na akcie, společnosti s r․ o., u nichž zřízena jest správní neb dozorčí rada, buďtež zváni do schůzí těchto orgánů správních, jedná-li se o věcech důlních, s hlasem poradním. Totéž platí pro schůze těžařských ředitelských rad.

Na tyto zástupce se vztahuje ustanovení §u 11.

§ 3.

1.

Podniková rada stanoví číselně podíl zaměstnanců na zisku podle § 12 tohoto zákona.

2.

Podnikatel jest povinen předkládati podnikové radě

a)

čtvrtletně zprávy o obchodním provozu podniku,

b)

výroční zprávu za předešlý obchodní rok,

c)

účet rozvážný, účet zisku a ztráty,

d)

návrh na rozdělení čistého zisku.

§ 4.

Podniková rada čítá 7 členů, z nichž připadají dva dělnictvu a jeden zřízencům. Ostatní členy jmenuje podnikatel.

Na každého člena připadá 1 náhradník.

§ 5.

Zástupce zaměstnanců v podnikové radě a náhradníky (§ 4) volí ze sebe všechny závodní rady jednoho podniku přímou a tajnou volbou. Volba dělnických a zřízeneckých zástupců koná se odděleně.

§ 6.

Volitelni do podnikové rady jsou pouze zaměstnanci téhož podniku, pokud byli zaměstnáni aspoň dvě léta na závodech podniku a 4 roky při hornictví v dotčeném revíru, dokončili 30. rok věku svého a nejsou vyloučeni z volebního práva do obcí, nebo z volebního práva do podnikové rady pro porušení povinné mlčenlivosti (§ 11).

Při cizozemcích rozhoduje zásada reciprocity.

Jest volno volbu do podnikové rady odmítnouti.

Náhradník zastupuje voleného člena (§ 4), zašlo-li jej něco.

§ 7.

Podniková rada volí ze sebe předsedu. Místopředsedu volí zástupci zaměstnanců sami.

Schůze konají se pravidelně čtvrtletně a svolává je předseda.

§ 8.

Podniková rada je schopna se usnášeti, byli-li všichni členové řádně pozváni a jsou-li aspoň čtyři přítomni.

Usnáší se prostou většinou, při čemž předseda hlasuje s sebou.

Při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy.

§ 9.

O každé schůzi podnikové rady učiní se zápis, který podepíší všichni přítomní. Prvopis tohoto zápisu odevzdá se majiteli podniku.

§ 10.

Funkční doba členů podnikové rady, volených podle § 5, trvá 2 léta. Počíná se začátkem správního období dotčeného podniku a končí se:

1.

vzdáním se,

2.

úmrtím,

3.

vystoupením ze zaměstnání u podniku,

4.

ztrátou volitelnosti (§ 6),

5.

vyloučením podle § 11.

§ 11.

Členství v podnikové radě jest funkcí čestnou. Všichni členové podnikové rady jsou povinni zachovávati úplnou mlčenlivost stran sdělení o poměrech závodu, která byla označena za důvěrná. Kdo poruší tuto povinnost, ručí za to soukromoprávně, mimo to bude vyloučen z podnikové rady a ztratí volitelnost do ní pro příští dvě funkční období.

Členům podnikové rady přísluší jenom náhrada hotových výloh a nevyhnutelně ušlého výdělku.

Výši těchto výloh určí podniková rada a hradí ji podnikatel.

§ 12.

Každý hornický podnik na vyhrazené nerosty (§ 3 ob. hor. zák.) jest povinen vésti řádně knihy (čl. 8. obch. zák.) a každoročně sestaviti řádnou bilanci, jakož i účet zisku a ztráty (IV. tit. obch. zák.).

Podíl na zisku náležející zaměstnancům (§ 3) vyměřuje se deseti procenty čistého výtěžku, který se má rozděliti majitelům podniku.

Podíl tento věnuje se na všeobecně užitečné účely zaměstnanců (§ 13).

Při smíšených podnicích, t. j. zahrnujících vedle hornictví (§ 3 a 131 obec. hor. zák.) ještě jiná odvětví výrobní, stanoví se podíl na zisku pro dělníky a zřízence pouze podle bilančně prokázaného výtěžku z hornictví.

U podniků hornických, pro něž nejsou zřízeny podnikové rady, jest majitel povinen věnovati z čistého zisku částku podle předcházejících ustanovení na všeobecně užitečné účely zaměstnanců podle dohody se závodní radou.

§ 13.

Stanovený podíl zaměstnanců na čistém zisku přikáže se do 14 dnů po usnesení revírní radě nebo revírním radám revírů, v nichž jsou závody hornické dotčeného podniku, podle poměru jejich výtěžku na celkovém výsledku hospodářském (§ 19 zákona o závodních a revírních radách).

§ 14.

Ministr veřejných prací vydá v dohodě s ministry sociální péče, financí, vnitra, obchodu, průmyslu a živností i spravedlnosti prováděcí nařízení k tomuto zákonu.

§ 15.

Zákon tento nabývá účinnosti v jednotlivých hornických okrscích uvedených v § 16 zákona o závodních a revírních radách a na Slovensku dnem, který stanoví ministr veřejných prací nařízením v dohodě se zúčastněnými ministry.

T. G. Masaryk v. r.

 

Tusar v. r.

 

Hampl v. r.