Čekejte, prosím...
A A A

Hledaný výraz nenalezen

Hledaný § nenalezen

49/1964 Sb. znění účinné od 1. 4. 1964 do 21. 4. 1993

49

 

VYHLÁŠKA

ministerstva financí

ze dne 9. března 1964

o pojistných podmínkách pro pojištění osob

 

Ministerstvo financí stanoví k provedení občanského zákoníku č. 40/1964 Sb.:

O d d í l p r v n í

Společná ustanovení (§ 1-17)

§ 1

(1)

Státní pojišťovna (dále jen „pojišťovna“) sjednává

1.

pojištění pro případ smrti,

2.

pojištění pro případ dožití,

3.

pojištění pro případ smrti nebo dožití,

4.

pojištění pro případ úrazu (dále jen „pojištění úrazové“).

(2)

Pojišťovna může sjednávat i jiné druhy pojištění osob. Pokud takové pojištění není upraveno zvláštními předpisy nebo pojistnou smlouvou, platí pro ně ta ustanovení této vyhlášky, která jsou mu povahou a účelem nejbližší.

§ 2

Z pojištění je pojišťovna povinna buď poskytnout jednorázové plnění, nebo vyplácet důchod, a to podle toho, co bylo sjednáno.

§ 3

Pojištění se týká pojistných událostí, které během trvání pojištění nastanou na území Československé socialistické republiky a při povoleném pobytu mimo její území.

Uzavření pojistné smlouvy

§ 4

Návrh na uzavření pojistné smlouvy nemusí být písemný jen tehdy, sjednává-li se pojištění na dobu nejvýše jednoho roku.

§ 5

(1)

Písemnými dotazy pojišťovny vztahující se k uzavření smlouvy ( § 350 obč. zákoníku) jsou i dotazy týkající se zdravotního stavu občana, na jehož život nebo zdraví se má pojištění vztahovat.

(2)

Pojišťovna je oprávněna zdravotní stav občana (odstavec 1) přezkoumávat, a to na základě zpráv vyžádaných s jeho souhlasem od zdravotnických zařízení, ve kterých se léčil, jakož i prohlídkou lékařem, kterého mu sama určí.

(3)

Skutečnosti, o kterých se pojišťovna při zjišťování zdravotního stavu občanů doví, smí použít pouze pro svou potřebu.

§ 6

Ztratí-li se nebo zničí-li se potvrzení o uzavření pojistné smlouvy (pojistka), vydá pojišťovna tomu, kdo s ní smlouvu uzavřel, na jeho žádost druhopis tohoto potvrzení.

Změna pojištění

§ 7

Dohodnou-li se účastníci o změně pojištění již sjednaného, je pojišťovna povinna ze změněného pojištění plnit až z pojistných událostí, které nastanou po této dohodě, a to i když bylo dohodnuto, že změna má zpětnou účinnost.

Pojistné

§ 8

(1)

Výše pojistného určuje se podle sazeb pro jednotlivé druhy pojištění.

(2)

Je-li výše pojistného závislá též na věku pojištěného, považuje se za jeho věk rozdíl mezi kalendářním rokem, v němž má pojištění počít, a kalendářním rokem, v němž se pojištěný narodil.

§ 9

(1)

Zanikne-li pojištění podle § 360 obč. zákoníku, vrátí pojišťovna tomu, kdo s ní pojistnou smlouvu uzavřel, zaplacené pojistné, a neníli na živu, pak tomu, kdo má právo na její plnění pro případ, že pojistnou událostí je smrt pojištěného. Od pojistného, které pojišťovna vrací, odečte to, co již z pojištění splnila.

(2)

Zanikne-li pojištění z jiných důvodů, než je uvedeno v odstavci 1, nikoliv však proto, že pojistnou událostí odpadl důvod dalšího pojištění ( § 361 odst. 3 obč. zákoníku), je pojišťovna povinna vrátit zbývající část pojistného jen tehdy ( § 362 obč. zákoníku), jde-li o pojištění s běžným pojistným.

§ 10

(1)

V pojištění pro případ smrti, v pojištění pro případ dožití nebo v pojištění pro případ smrti nebo dožití, je ten, kdo pojistnou smlouvu s pojišťovnou uzavřel, zproštěn povinnosti platit běžné pojistné, jestliže během trvání pojištění, nejdříve však po dvou letech od uzavření pojistné smlouvy, mu byl přiznán podle předpisů o sociálním zabezpečení plný invalidní důchod.

(2)

Bylo-li ve smlouvě o pojištění uvedeném v odstavci 1 sjednáno i pojištění úrazové, vztahuje se zproštění i na běžné pojistné za toto úrazové pojištění.

(3)

Zproštění od placení pojistného počíná ode dne nejbližší splatnosti pojistného po přiznání invalidního důchodu a týká se pojistného za jeden rok trvání pojištění. Zproštění se prodlužuje vždy na další rok, prokáže-li ten, jehož se zproštění týká, že plný invalidní důchod mu je dále vyplácen. Zproštění od placení pojistného končí nejpozději uplynutím doby, na kterou bylo pojištění sjednáno, a bylo-li sjednáno na dobu neurčitou, končí zproštění nejpozději uplynutím pojistného období, ve kterém dosáhl ten, kdo je zproštěn od placení pojistného, věku 65 let.

§ 11

Lhůty stanovené § 359 obč. zákoníku, do nichž lze zaplatit splatné pojistné 1 , mohou být před tím, než uplynou, dohodou prodlouženy až o tři měsíce.

Důsledky neplacení pojistného

§ 12

(1)

Bylo-li u pojištění s běžným pojistným pojistné zaplaceno alespoň za první dva roky pojištění a u pojištění pohřbu alespoň za první pojistné období a nebylo-li pojistné za další dobu zaplaceno ve lhůtě stanovené § 359 obč. zákoníku ani ve lhůtě prodloužené podle § 11, přeměňuje se pojištění na pojištění se sníženou pojistnou částkou, se sníženým důchodem (redukce pojistné částky nebo důchodu) nebo se zkrácenou pojistnou dobou (redukce pojistné doby), a to bez povinnosti platit další pojistné. Pojištění pro případ smrti, které bylo sjednáno na přesně stanovený počet let, jakož i pojištění úrazové pro neplacení pojistného však zanikají ( § 359 obč. zákoníku).

(2)

Není-li dohodnuto jinak, zkracuje se u pojištění pohřbu pojistná doba a u ostatních pojištění snižuje se pojistná částka (důchod).

(3)

K redukci dojde prvního dne po lhůtě, jejímž uplynutím pojištění jinak zaniká pro neplacení pojistného.

§ 13

(1)

Bylo-li u pojištění s běžným pojistným zaplaceno pojistné alespoň za první dva roky pojištění nebo jde-li o pojištění za jednorázové pojistné sjednané na dobu delší než jeden rok anebo jde-li o pojištění již přeměněné podle § 12, má ten, kdo pojistnou smlouvu s pojišťovnou uzavřel, právo, aby na jeho požádání bylo pojištění zrušeno s výplatou odbytného․ Toto právo se nevztahuje na pojištění pro případ smrti, které bylo sjednáno na přesně stanovený počet let, na pojištění úrazové s běžným pojistným, na pojištění pohřbu a na pojištění s výplatou důchodu, ze kterého se už důchod vyplácí.

(2)

Pojišťovna může do šesti měsíců po dni, kdy došlo k redukci ( § 12), zrušit s výplatou odbytného takové pojištění, u něhož snížená pojistná částka je menší než 500,- Kčs nebo snížený roční důchod menší než 50,- Kčs.

(3)

Pojištění je zrušeno dnem, kdy pojišťovna odbytné zaplatila ( 82 a 83 obč. zákoníku).

§ 14

Sníženou pojistnou částku, snížený důchod nebo zkrácenou pojistnou dobu ( § 12) a výši odbytného ( § 13) vypočte pojišťovna podle pojistně technických zásad stanovených ministerstvem financí.

Omezení plnění pojišťovny

§ 15

(1)

Pojišťovna je oprávněna podle okolností případu snížit své plnění, nejvýše však o jednu polovinu,

a)

došlo-li k úrazu pojištěného v souvislosti s jeho jednáním, pro které byl uznán soudem vinným trestným činem, nebo

b)

zemřel-li pojištěný v souvislosti s jednáním, jímž jinému způsobil těžkou újmu na zdraví nebo smrt anebo jímž jinak hrubě porušil důležitý zájem společnosti.

(2)

Byl-li trestný čin (odst. 1 písm. a)) spáchán pojištěným úmyslně a okolnosti takového případu to odůvodňují, může pojišťovna snížit své plnění o více než polovinu; byl-li takový čin pro společnost zvlášť nebezpečný, není pojišťovna povinna plnit.

§ 16

(1)

Došlo-li k úrazu pojištěného následkem jeho opilosti a okolnosti takového případu to odůvodňují, je pojišťovna oprávněna snížit své plnění, nejvýše však o jednu polovinu; měl-li takový úraz na následek smrt pojištěného, sníží pojišťovna své plnění, jen tehdy, jestliže k tomuto úrazu pojištěného došlo v souvislosti s jeho jednáním uvedeným v § 15 odst. 1 písm. b).

(2)

Ustanovení odstavce 1 nelze použít na případy, na které se zároveň vztahuje ustanovení § 15.

§ 17

Občan, jemuž má smrtí pojištěného vzniknout právo na plnění pojišťovny, tohoto práva nenabude, způsobil-li pojištěnému smrt úmyslným trestným činem, pro který byl soudem uznán vinným.

O d d í l d r u h ý

Zvláštní ustanovení (§ 18-32)

Pojištění pro případ smrti

§ 18

(1)

Z pojištění pro případ smrti je pojišťovna povinna vyplatit pojistnou částku, zemřel-li pojištěný v době, na kterou bylo pojištění sjednáno.

(2)

Bylo-li toto pojištění sjednáno jako pojištění pohřbu, je pojišťovna povinna zaplatit v rozsahu uvedeném ve smlouvě náklady za vypravení pohřbu pojištěného. zaplatí je přímo organizaci obstarávající pohřby, popřípadě občanu, který této organizaci náklady pohřbu zaplatil; jestliže však náklady pohřbu byly zaplaceny ze společenských prostředků nebo pohřeb nebyl vůbec vypraven, vyplatí pojišťovna odpovídající částku tomu, komu vzniklo právo na plnění podle § 327 obč. zákoníku.

§ 19

Bylo-li pojištění pro případ smrti sjednáno jen na dobu povoleného pobytu mimo území Československé socialistické republiky, je pojišťovna povinna vyplatit pojistnou částku také tehdy, zemřel-li pojištěný do tří měsíců po návratu do republiky na následky úrazu nebo nemoci, došlo-li k úrazu nebo vznikla-li nemoc při pobytu v cizině.

Pojištění pro případ dožití

§ 20

(1)

Z pojištění pro případ dožití je pojišťovna povinna vyplatit pojistnou částku, jestliže se pojištěný dožije konce doby, na kterou bylo pojištění sjednáno.

(2)

Nedožije-li se pojištěný konce této doby, je pojišťovna povinna vyplatit tomu, komu smrtí pojištěného vzniká právo na plnění, částku ve výši zaplaceného pojistného, jen bylo-li tak ve smlouvě dohodnuto.

Pojištění pro případ smrti nebo dožití

§ 21

(1)

Z pojištění pro případ smrti nebo dožití je pojišťovna povinna vyplatit pojistnou částku, jestliže pojištěný zemře v době, na kterou bylo pojištění sjednáno, nebo dožije-li se konce této doby.

(2)

Bylo-li toto pojištění sjednáno pro dvojici pojištěných, je pojišťovna povinna vyplatit pojistnou částku, jestliže alespoň jeden z pojištěných zemře v době, na kterou bylo pojištění sjednáno, nebo dožijí-li se oba pojištění konce této doby.

Pojištění úrazové

§ 22

(1)

Z pojištění úrazového je pojišťovna povinna plnit, jestliže během trvání pojištění neočekávaným a náhlým působením zevních sil nebo vlastní tělesné síly anebo neočekávaným a nepřerušeným působením vysokých nebo nízkých vnějších teplot, plynů, par, záření a jedů (s výjimkou jedů mikrobiálních a látek imunotoxických) bylo pojištěnému způsobeno tělesné poškození, popřípadě mu byla způsobena smrt; jestliže se tělesné poškození projevilo nebo smrt nastala po skončení pojištění, je pojišťovna povinna plnit tehdy, došlo-li k úrazu během trvání pojištění.

(2)

Pojišťovna je povinna plnit i za újmy na zdraví, které byly pojištěnému způsobeny

a)

nemocí vznikolou výlučně následkem úrazu,

b)

zhoršením následků úrazu nemocí, jíž pojištěný trpěl před úrazem,

c)

místním hnisáním po vniknutí choroboplodných zárodků do otevřené rány způsobené úrazem a nákazou tetanem při úrazu,

d)

diagnostickými, léčebnými a preventivními zákroky provedenými za účelem léčení následků úrazu.

§ 23

Pojišťovna není povinna plnit

a)

za vznik a zhoršení kýl (hernií), nádorů všeho druhu a původu, za vznik a zhoršení aseptických zánětů pochev šlachových, úponů svalových, tíhových váčků a epikondylitid,

b)

za infekční nemoci, i když byly přeneseny zraněním, a za nemoci z povolání, pokud nemají povahu úrazu podle § 22,

c)

za následky diagnostických, léčebných a preventivních zákroků, které nebyly provedeny za účelem léčení následků úrazu,

d)

za zhoršení nemoci v důsledku úrazu.

§ 24

Nebylo-li dohodnuto v pojistné smlouvě jinak, vztahuje se pojištění na úrazy pojištěného, ke kterým dojde při jakékoliv činnosti.

§ 25

Povinností pojištěného podle § 357 obč. zákoníku je též bez zbytečného odkladu vyhledat po úrazu lékařské ošetření, léčit se podle pokynů lékaře, a vyžaduje-li to pojišťovna, dát se na její náklad vyšetřit lékařem, kterého pojišťovna určí.

§ 26

(1)

Z pojištění úrazového je pojišťovna povinna poskytnout plnění za dobu nezbytného léčení tělesného poškození způsobeného úrazem, za trvalé následky úrazu a za smrt způsobenou úrazem. Zda se pojištění vztahuje na všechny druhy plnění, nebo jen na některé z nich, je rozhodující obsah smlouvy.

(2)

Výši plnění za dobu nezbytného léčení tělesných poškození způsobených úrazem a za trvalé následky úrazu určuje pojišťovna podle přílohy, která obsahuje zásady a tabulky pro hodnocení tělesných poškození v úrazovém pojištění (dále jen „oceňovací tabulky“).

Plnění za dobu nezbytného léčení

§ 27

(1)

Dojde-li k úrazu pojištěného a doba, které je podle poznatků vědy obvykle třeba ke zhojení nebo k ustálení tělesného poškození způsobeného úrazem (dále jen „průměrná doba nezbytného léčení“) je delší než dva týdny, je pojišťovna povinna vyplatit z pojistné částky tolik procent, kolika procentům podle oceňovacích tabulek odpovídá průměrná doba nezbytného léčení tohoto tělesného poškození.

(2)

Není-li tělesné poškození, které bylo pojištěnému úrazem způsobeno, uvedeno v oceňovacích tabulkách, určí se výše plnění podle doby nezbytného léčení, která je přiměřená povaze a rozsahu tohoto tělesného poškození (dále jen „přiměřená doba nezbytného léčení“); v těchto případech je pojišťovna povinna plnit tehdy, je-li přiměřená doba nezbytného léčení delší než dva týdny.

(3)

Podle přiměřené doby nezbytného léčení je pojišťovna povinna plnit také tehdy, jestliže tato doba přesáhne dobu nezbytného léčení vlastního tělesného poškození způsobeného úrazem, a to

a)

v případě uvedeném v § 22 odst. 2 písm. a), b), d) o více než čtyři týdny,

b)

v případě uvedeném v § 22 odst. 2 písm. c) o více než dva týdny,

c)

pro celkový zdravotní stav pojištěného, který nemá povahu nemoci, o více než čtyři týdny.

(4)

Pojišťovna je povinna plnit za průměrnou dobu nezbytného léčení, popřípadě za přiměřenou dobu nezbytného léčení, nejvýše za dobu jednoho roku.

(5)

Za dobu nezbytného léčení (odstavec 1 až 3) není pojišťovna povinna plnit, zemře-li pojištěný do jednoho měsíce od úrazu.

Plnění za trvalé následky úrazu

§ 28

(1)

Zanechá-li úraz pojištěnému trvalé následky, je pojišťovna povinna vyplatit z pojistné částky tolik procent, kolika procentům odpovídá podle oceňovacích tabulek rozsah trvalých následků po jejich ustálení a v případě, že se neustálily do tří let ode dne úrazu, kolika procentům odpovídá jejich stav ke konci této lhůty.

(2)

Nemůže-li pojišťovna plnit podle předchozího odstavce proto, že trvalé následky úrazu nejsou po uplynutí šesti měsíců ode dne úrazu ještě ustáleny, je povinna poskytnout pojištěnému na jeho požádání přiměřenou zálohu.

(3)

Týkají-li se trvalé následky úrazu části těla nebo orgánu, jejichž funkce byly sníženy již před úrazem, je pojišťovna oprávněna své plnění přiměřeně snížit.

(4)

Jestliže před výplatou plnění za trvalé následky úrazu pojištěný zemře, nikoliv však na následky tohoto úrazu, vyplatí pojišťovna jeho dědicům částku, která odpovídá rozsahu trvalých následků úrazu pojištěného v době jeho smrti, nejvýše však částku, odpovídající pojistné částce dohodnuté pro případ smrti následkem úrazu.

Plnění za smrt následkem úrazu

§ 29

(1)

Byla-li úrazem způsobena pojištěnému smrt, která nastala nejpozději do tří let ode dne úrazu, je pojišťovna povinna vyplatit pojistnou částku pro případ smrti následkem úrazu tomu, komu smrtí pojištěného vzniklo právo na plnění.

(2)

Zemře-li však pojištěný na následky úrazu a pojišťovna již plnila za trvalé následky tohoto úrazu, je povinna vyplatit jen případný rozdíl mezi pojistnou částkou pro případ smrti následkem úrazu a částkou již vyplacenou.

Pojištění s výplatou důchodu

§ 30

(1)

Z pojištění s výplatou důchodu ( § 2) je pojišťovna povinna vyplácet pojištěnému podle obsahu smlouvy důchod, a to

a)

dožije-li se pojištěný dne uvedeného ve smlouvě (životní důchod),

b)

přežije-li pojištěného ten, v jehož prospěch bylo pojištění sjednáno (důchod na přežití),

c)

stane-li se pojištěný invalidním ve smyslu předpisů o sociálním zabezpečení nebo nastane-li u něho jiná podobná skutečnost (invalidní důchod).

(2)

Důchod se vyplácí po dobu života pojištěného, popřípadě toho, v jehož prospěch bylo pojištění sjednáno, nejdéle však po dohodnutou dobu.

§ 31

(1)

Důchod se vyplácí v dohodnutých obdobích, která se počítají od prvního dne v měsíci, ve kterém právo na výplatu důchodu vzniklo.

(2)

Důchod je splatný vždy prvého dne dohodnutého období.

(3)

Po vzniku práva na výplatu důchodu má ten, jemuž má být důchod vyplácen, právo, aby na jeho požádání bylo vyplácení důchodu odloženo na pozdější dobu; v takovém případě je pojišťovna povinna důchod přiměřeně zvýšit.

§ 32

Povinností podle § 357 obč. zákoníku je také povinnost předložit doklady potřebné pro výplatu důchodu, které pojišťovna požaduje, podrobit se lékařské prohlídce na vyzvání pojišťovny a oznámit změny, které mají vliv na výplatu důchodu. Dokud tyto povinnosti nejsou splněny, pojišťovna s výplatou důchodu nezačne, popřípadě jeho vyplácení až do splnění uvedených povinností zastaví.

O d d í l t ř e t í

Ustanovení přechodná a závěrečná (§ 33-38)

§ 33

V pojistné smlouvě mezi socialistickou organizací a pojišťovnou, ze které má být oprávněn občan, lze se odchýlit od ustanovení § 349 362 a § 371 - 376 obč. zákoníku, jestliže to povaha a účel pojištění vyžadují.

§ 34

Od ustanovení § 5 - 8, 9 odst. 1, § 11, 15 - 17, 25 - 29 této vyhlášky se nelze ve smlouvách odchýlit; to neplatí, jde-li o pojistnou smlouvu mezi socialistickou organizací a pojišťovnou, ze které má být oprávněn občan.

§ 35

(1)

Ustanoveními této vyhlášky řídí se i pojištění osob vzniklá před 1. dubnem 1964; vznik těchto pojištění, jakož i nároky z nich vzniklé před 1. dubnem 1964, se však řídí dosavadními předpisy.

(2)

Pojištění, která vznikla před 1. dubnem 1964 a za něž nebylo zaplaceno pojistné splatné před 1. dubnem 1964, zanikají uplynutím lhůt pro zánik pojištění, které při nezaplacení pojistného začaly běžet podle dosavadních předpisů, nejpozději však dnem 30. června 1964, jedná-li se o nezaplacené pojistné za první pojistné období, nebo dnem 30. září 1964, jedná-li se o nezaplacené pojistné za další pojistné období; pojišťovna je však od 1. dubna 1964 do zániku pojištění povinna plnit, dojde-li v této době k pojistné události.

(3)

Ustanovení odstavce 2 neplatí pro ta pojištění osob, která se přeměňují v pojištění bez dalšího placení pojistného, jestliže splatné pojistné není zaplaceno ani do šesti měsíců ode dne splatnosti.

§ 36

(1)

Ze vzniklých již pojištění pro případ dočasné invalidity následkem úrazu, dojde-li k úrazu pojištěného po 31. březnu 1964, vyplatí pojišťovna částku, která se rovná pětinásobku (v úrazovém pojištění mládeže dvaapůlnásobku) součinu pojištěného denního odškodného a počtu procent odpovídajících podle oceňovacích tabulek době nezbytného léčení tělesného poškození způsobeného tímto úrazem.

(2)

Přechodnou invaliditou u pojištění již vzniklých, pokud se řídí touto vyhláškou ( § 35 odst. 1), rozumí se doba nezbytného léčení, trvalou invaliditou u týchž pojištění trvalé následky úrazu.

(3)

Pokud se pojištění již vzniklá řídí touto vyhláškou ( § 35 odst. 1), rozumí se pojistnou částkou, ze které se vypočte plnění za dobu nezbytného léčení tělesného poškození způsobeného úrazem, 25 % pojistné částky, ze které se podle dřívějších předpisů popřípadě podle obsahu smlouvy, určovala výše plnění za přechodnou invaliditu.

(4)

Z pojištění vzniklých před účinností této vyhlášky, v nichž bylo dohodnuto, že se vztahují jen na úrazy, při výkonu povolání uvedeného ve smlouvě, plní pojišťovna za úrazy, jež pojištěný utrpí po 31. březnu 1964 při výkonu jiného povolání, v poměru pojistného pro povolání uvedené ve smlouvě k pojistnému pro povolání, v němž pojištěný utrpěl úraz.

(5)

Poskytování záloh na plnění před pojistnou událostí (zápůjček) je od

1.

dubna 1964 nepřípustné a z těch, které byly před tímto datem poskytnuty, je ten, komu byla záloha poskytnuta, povinen platit stanovené úroky. není-li úrok zaplacen do šesti měsíců od své splatnosti, je pojišťovna oprávněna pojištění zrušit a z odbytného si odečíst zůstatek zálohy i dlužné úroky.

§ 37

(1)

Z rodinného důchodového pojištění vzniklého před účinností této vyhlášky je pojišťovna povinna vyplácet dohodnutý starobní nebo invalidní důchod anebo vdovský a sirotčí důchod.

(2)

Starobní důchod je pojišťovna povinna vyplácet od prvního dne v měsíci, v němž pojištěný muž dosáhl věku 60 let nebo pojištěná žena 55 let, a to po dobu jejich života.

(3)

Invalidní důchod je pojišťovna povinna vyplácet po dobu, po kterou je pojištěnému, který uzavřel pojistnou smlouvu, vyplácen plný invalidní důchod ze sociálního zabezpečení, nebo nemá-li nárok na plný invalidní důchod, po dobu, po kterou je déle než jeden rok pro nemoc neschopný vykonávat jakékoliv povolání, a tento stav je trvalý. Důchod je pojišťovna povinna vyplácet nejdéle do konce měsíce přede dnem, kdy je poprvé splatný důchod podle odstavce 2.

(4)

Vdovský důchod je pojišťovna povinna vyplácet od prvního dne v měsíci, v němž pojištěný zemřel, po dobu života vdovy; jestliže se však vdova znovu provdá, má právo na důchod jen do konce měsíce, ve kterém sňatek uzavřela.

(5)

Sirotčí důchod ve výši 25 % starobního důchodu podle odstavce 2 je pojišťovna povinna vyplácet každému dítěti nebo osvojenci pojištěného od prvního dne v měsíci, v němž pojištěný zemřel, do konce měsíce, ve kterém sirotek dosáhne věku 18 let. Jestliže však sirotek studuje a není současně v pracovním nebo obdobném poměru, je pojišťovna povinna vyplácet sirotčí důchod do konce studií, nejdéle však do konce měsíce, v němž dosáhne věku 25 let. Je-li sirotek pro nemoc nebo tělesnou vadu trvale neschopný vykonávat jakékoliv povolání, je pojišťovna povinna vyplácet mu sirotčí důchod i po 18. roce jeho věku.

(6)

Bylo-li s výplatou důchodu z rodinného důchodového pojištění započato před účinností této vyhlášky, platí i pro další výplaty tohoto důchodu po její účinnosti dosavadní předpisy.

§ 38

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. dubna 1964.

Ministr:

Dvořák v. r.

Příloha k vyhlášce č. 49/1964 Sb.

ZÁSADY A TABULKY

pro hodnocení tělesných poškození v úrazovém pojištění sjednávaném

se Státní pojišťovnou

 

Zásady pro hodnocení

 

1.

Výši plnění určuje pojišťovna na základě zprávy lékaře, který pojištěného ošetřoval. Opírá se přitom o stanovisko lékaře, který pro ni vykonává odbornou poradní činnost. Zprávu ošetřujícího lékaře může si pojišťovna doplňovat výpisem ze zdravotních záznamů o pojištěném, který si s jeho souhlasem vyžádá od zdravotnického zařízení nebo kontrolní zdravotní prohlídkou pojištěného u posudkového lékaře pojišťovny.

 

2.

Plnění za průměrnou dobu nezbytného léčení tělesného poškození způsobeného úrazem ( § 27 odst. 1 vyhlášky) určuje se podle tabulky A, a to ve výši tolika procent z pojistné částky, kolik procent tato tabulka uvádí pro jednotlivá tělesná poškození. Plnění uvedené v tabulce A ve výši 2,5 % je jen za tělesné poškození takového rozsahu, pro něž lékař stanovil průměrnou dobu nezbytného léčení delší než dva týdny.

 

3.

Stanoví-li tabulka A procentní rozpětí, určí se výše plnění podle přepočtové tabulky uvedené v bodě 5 tak, aby v rámci daného rozpětí odpovídalo plnění povaze a rozsahu tělesného poškození, které bylo pojištěnému úrazem způsobeno. Do doby nezbytného léčení se přitom nezapočítává doba, ve které se pojištěný podroboval občasným zdravotním kontrolám.

 

4.

Plnění za přiměřenou dobu nezbytného léčení tělesného poškození způsobeného úrazem ( § 27 odst. 2 a 3 vyhlášky) určí se ve výši tolika procent z pojistné částky, kolika procentům odpovídá přiměřená doba nezbytného léčení podle přepočtové tabulky uvedené v bodě 5.

 

5.

Době nezbytného léčení odpovídají procenta plnění takto:

 

 

Doba nezbytného léčení se zaokrouhluje na plné týdny, a to tak, že poslední započatý týden se počítá jako plný týden.

 

6.

Bylo-li pojištěnému způsobeno jediným úrazem několik tělesných poškození různých druhů, plní pojišťovna jen za dobu nezbytného léčení toho poškození, které je hodnoceno nejvyšším procentem.

 

7.

Dojde-li v době nezbytného léčení k dalšímu úrazu pojištěného, plní pojišťovna za následky nového úrazu nezávisle na plnění za následky dřívějšího úrazu.

 

8.

Za infrakce, fisury, odlomení hran kostí a malých úlomků s úponem vazu nebo svalu, za subperiostální zlomeniny a odloučení epifys (lyse epifys) pojišťovna plní v rozsahu uvedeném v oceňovací tabulce A pro neúplné zlomeniny; pokud neúplná zlomenina není v této tabulce uvedena, hodnotí se jednou polovinou plnění za zlomeninu. Fisury kostí lebních se však považují za úplné zlomeniny.

 

9.

U mnohočetných zlomenin téže končetiny hodnotí se doba nezbytného léčení tak, že se plnění za zlomeninu nejvýše hodnocenou podle tabulky A zvýší o polovinu.

 

10.

Pojišťovna plní za dobu nezbytného léčení vymknutí kloubu končetin jen tehdy, bylo-li vymknutí lékařem léčeno repozicí (napravením).

 

11.

Plnění za trvalé následky úrazu ( § 28 vyhlášky) určuje se podle tabulky B, a to ve výši tolika procent pojistné částky, kolik procent tato tabulka uvádí pro jednotlivá tělesná poškození. Stanoví-li tabulka B procentní rozpětí, určí se výše plnění tak, aby v rámci daného rozpětí odpovídalo plnění povaze a rozsahu tělesného poškození, které bylo pojištěnému úrazem způsobeno.

 

12.

Způsobil-li jediný úraz poškozenému několik trvalých následků různého druhu, hodnotí se celkové trvalé následky. Týkají-li se však jednotlivé následky téhož údu, orgánu nebo jejich částí, hodnotí se jako celek, a to nejvýše procentem stanoveným v oceňovací tabulce pro anatomickou nebo funkční ztrátu příslušného údu, orgánu nebo jejich částí.

 

13.

Týkají-li se trvalé následky úrazu části těla nebo orgánu, které byly poškozeny již před úrazem, sníží pojišťovna své plnění za trvalé následky úrazu o částku odpovídající procentu plnění za předchozí poškození, určenému rovněž podle oceňovací tabulky B.

 

TABULKA A

Plnění za průměrnou dobu nezbytného léčení

 

 

HLAVA

 

1.

Skalpace hlavy a) částečná 5 % b) úplná 14 %

2.

Pohmoždění hlavy bez otřesu mozku 0 %

3.

Pohmoždění obličeje 0 %

4.

Podvrtnutí čelistního kloubu 0 %

5.

Vymknutí dolní čelisti (jednostranné i oboustranné) 2,5 %

6.

Zlomenina spodiny lební 42 %

7.

Zlomenina klenby lební (tj. několika kostí klenby)

a)

bez vpáčení úlomků 9 %

b)

s vpáčením úlomků 18 %

8.

Zlomenina kosti čelní

a)

bez vpáčení úlomků 7 %

b)

s vpáčením úlomků 14 %

9.

Zlomenina kosti temenní

a)

bez vpáčení úlomků 7 %

b)

s vpáčením úlomků 14 %

10.

Zlomenina kosti týlní

a)

bez vpáčení úlomků 7 %

b)

bez vpáčení úlomků 14 %

11.

Zlomenina kosti spánkové

a)

bez vpáčení úlomků 7 %

b)

s vpáčením úlomků 14 %

12.

Zlomenina okraje očnice 10 %

13.

Zlomenina kostí nosních 4 %

14.

Zlomenina přepážky nosní 2,5 %

15.

Zlomenina kosti lícní 10 %

16.

Zlomenina dolní čelisti

a)

bez dislokace úlomků 8 %

b)

s dislokací úlomků 14 %

17.

Zlomenina horní čelisti

a)

bez dislokace úlomků 12 %

b)

s dislokací úlomků 22 %

18. Zlomenina dásňového výběžku

horní nebo dolní čelisti podle

jejího rozsahu a dislokace úlomků do 8 %

19. Sdružené zlomeniny

a) Le Fort I. 14 %

b) Le Fort II. 22 %

c) Le Fort III. 42 %

 

OKO

 

20. Tržná nebo řezná rána víčka 2,5 %

21. Tržná nebo řezná rána víčka

přerušující slzné cesty do 5 %

22. Zánět slzného váčku prokázaně po zranění

a) léčeného konzervativně 4 %

b) léčeného operativně 7 %

23. Poleptání (popálení) spojivky oční

a) prvního stupně 0 %

b) druhého stupně 2,5 %

c) třetího stupně 2,5 %

d) třetího stupně s léčením delším než tři týdny 4 % - 7 %

24. Perforující poranění spojivky

v přechodné řase s krvácením

(bez poranění bělimy) 0 1

25. Rána pronikající bělimou 10 %

26. Roztržení bulbu 10 %

27. Pohmoždění oka s krvácením

a) do přední komory do 7 %

b) do nitra očního do 22 %

29. Ochrnutí zornice po pohmoždění oka 0 %

30. Rána rohovky s proděravěním do 5 %

31. Rána pronikající rohovkou bez výhřezu duhovky, s jejím zánětem 10 %

32. Rána rohovky s proděravěním provázená výhřezem duhovky 14 %

33. Rohovkový vřed poúrazový do 5 %

34. Plazivý vřed rohovky poúrazový do 9 %

35. Popálení rohovky podle rozsahu a stupně do 9 %

36. Oděrka rohovky 0 %

37. Cizí tělísko v rohovce 0 %

38. Zánět duhovky po pohmoždění oka podle stupně do 5 %

39. Cizí tělísko magnetické uvnitř oka do 8 %

40. Ostatní druhy cizích tělísek uvnitř oka do 14 %

41. Vymknutí čočky 14 %

42. Částečné vymknutí čočky 10 %

43. Zákal čočky po pohmoždění oka do 9 %

44. Zákal čočky po perforaci rohovky bez prolapsu duhovky 9 %

45. Otřes sítnice 2,5 %

46. Odchlípení sítnice do 42 %

47. Akutní retrobulbární neuritida úrazová 10 %

48. Poranění vyžadující bezprostředního vynětí oka 7 %

49. Porucha okohybných svalů po poranění očnice nebo bulvy podle závažnosti do 9 %

 

UCHO

 

50. Rána boltce s druhotnou aseptickou perichondritidou 7 %

51. Pohmoždění boltce z rozsáhlým krevním výronem 2,5 %

52. Proděravění bubínku bez zlomeniny lebních kostí a bez druhotné infekce 2,5 %

53. Otřes labyrintu 7 %

 

ZUBY

 

54. Vyražení zubů nebo extrakce následkem úrazu

a) dvou až pěti zubů do 6 %

b) šesti a více zubů 7 % - 12 %

Odlomení celé korunky nebo její převážně části se hodnotí jako vyražení celého zubu.

55. Vyražení a poškození umělých a dětských zubů 0 %

56. Uvolnění více jak čtyř zubů následkem úrazu 2,5 % KRK

 

57. Poleptání, proděravění nebo roztržení jícnu 7 % - 22 %

58. Perforující poranění hrtanu nebo průdušnice 22 %

59. Zlomenina jazylky nebo chrupavky štítné 22 %

60. Poškození hlasivek při nadýchání dráždivých par nebo následkem úderu 2,5 %

 

HRUDNÍK

 

61. Roztržení plic 14 %

62. Poranění srdce do 100 %

63. Roztržení bránice 22 %

64. Pohmoždění

a) stěny hrudní těžšího stupně

a zlomeniny žeber rtg neprokázané do 4 %

b) luxace chondrokostální 2,5 %

c) stlačení hrudníku s traumatickou asfyxií do 100 %

65. Otřes a zhmoždění srdce prokázané laboratorně do 100 %

66. Zlomeniny kosti hrudní

a)

bez posunutí úlomků 5 % b) s posunutím úlomků 9 %

67. Zlomeniny žeber rtg prokázané

a) jednoho žebra 5 %

b) dvou až pěti žeber do 8 %

c) více než čtyř žeber do 14 %

68. Vyražená zlomenina

a) dvou až čtyř žeber do 9 %

b) více než čtyř žeber do 18 %

69. Vyražená zlomenina kosti hrudní 18 %

70. Komplikace poranění hrudníku

a) poúrazový zánět pohrudnice podle přiměřené doby nezbytného léčení ( § 27 odst. 2 a 3 poj. podm.)

b) poúrazový pneumotorax zavřený 14 %

c) poúrazový mediastinální a podkožním emfysem 18 %

d) poúrazový pneumotorax otevřený nebo ventilový 18 %

e) poúrazové krvácení do hrudníku kozervativně léčené 9 %

f) poúrazové krvácení do hrudníku operativně léčené 18 %

 

BŘICHO

 

71. Pohmožděniny stěny břišní těžšího stupně 2,5 %

72. Rána pronikající do dutiny břišní (bez poranění nitrobřišních orgánů) 5 %

73. Poranění nitrobřišních orgánů (operativně ověřené)

a) roztržení jater 22 %

b) roztržení sleziny 14 %

c) roztržení (rozhmoždění) slinivky břišní 22 %

d) úrazové proděravění žaludku 14 %

e) úrazové proděravění dvanáctníku 14 %

f) roztržení nebo přetržení tenkého střeva bez resekce 8 %

g) roztržení nebo přetržení tenkého střeva s resekcí 14 %

h) roztržení nebo přetržení tlustého střeva bez resekce 8 %

ch) roztržení nebo přetržení tlustého střeva s resekcí 14 %

i) roztržení okruží (mesenteria) bez resekce 8 %

j) roztržení okruží (mesenteria) s resekcí střeva 14 %

k) případný rozestup nebo hnisání operační rány hodnotí se podle

přiměřené doby nezbytného léčení ( § 27 odst. 2 a 3 poj. podm.)

Stehová píštěl se za hnisání rány nepočítá.

 

ÚSTROJÍ UROGENITÁLNÍ

 

74. Pohmoždění ledviny (s haematurií) do 5 %

75. Pohmoždění pyje těžšího stupně do 5 %

76. Pohmoždění varlat a šourku těžšího stupně do 5 %

77. Pohmoždění varlat a šourku těžšího stupně s poúrazovým zánětem varlete a nadvarlete do 9 %

78. Roztržení nebo rozdrcení ledviny s nutnou operací 14 %

79. Roztržení močového měchýře 14 %

80. Roztržení močové roury 14 %

 

PÁTEŘ

 

81. Pohmoždění těžšího stupně krajina

a) krční páteře do 4 %

b) hrudní páteře do 4 %

c) bederní páteře do 4 %

d) sakrální páteře a kostrče do 4 %

82. Podvrtnutí

a) krční páteře 5 %

b) hrudní páteře 5 %

c) bederní páteře 5 %

83. Vymknutí (bez poškození míchy nebo jejích kořenů)

a) atlantookcipitální 42 %

b) krční páteře 42 %

c) hrudní páteře 42 %

d) bederní páteře 42 %

e) kostrče 7 %

f) subluxace krční páteře (posun obratlů prokázaný rtg) 30 %

84. Zlomeniny výběžků obratlových

a) zlomenina trnového výběžku 5 %

b) zlomenina jednoho příčného výběžku 7 %

c) zlomenina více příčných výběžků 7 % - 14 %

d) zlomenina kloubního výběžku 8 %

e) zlomenina oblouku 14 %

f) zlomenina zubu čepovce (dens epistrophei) 42 %

85. Zlomeniny těl obratlů krčních, hrudních nebo bederních

a) kompresivní zlomenina se snížením přední části těla nejvýše o jednu třetinu do 30 %

b) kompresivní zlomenina se snížením přední části těla o více než o jednu třetinu do 60 %

c) zlomeniny roztříštěné 60 %

d) za zlomeninu těla každého dalšího obratle se ocenění zvyšuje o jednu čtvrtinu

86. Poranění meziobratlové ploténky

a) úrazové poškození při současné zlomenině těla obratle 42 %

b) bez současné zlomeniny obratle do 4 %

87. Spondylolisthesa 0 %

 

PÁNEV

 

88. Pohmoždění pánve 2,5 %

89. Distorze v kloubu křížokyčelním 5 %

90. Vymknutí křížokyčelní 42 %

91. Zlomeniny jednotlivých kostí pánevních

a) odtržení předního trnu nebo hrbolku kosti kyčelní 7 %

b) odtržení hrbolu kosti sedací 7 %

c) jednostranná zlomenina kosti stydké nebo sedací bez dislokace 9 %

d) jednostranná zlomenina kosti stydké nebo sedací s dislokací 22 %

e) zlomenina lopaty kosti kyčelní bez dislokace 9 %

f) zlomenina lopaty kosti kyčelní s dislokací 22 %

g) zlomenina kosti křížové 9 %

h) zlomenina kostrče 7 %

ch) zlomenina okraje acetabula 10 %

92. Zlomeniny prstence pánevního

a) oboustranná zlomenina kostí stydkých nebo jednostranná s rozestupem spony stydké 42 %

b) zlomenina kosti stydké a kyčelní 42 %

c) zlomenina kosti stydké s luxací křížokyčelní 42 %

d) rozestup spony stydké 42 %

e) zlomenina acetabula (s centrální luxací kosti stehenní) 42 %

 

HORNÍ KONČETINA

 

Pohmoždění těžšího stupně

93. paže 2,5 %

94. předloktí 2,5 %

95. ruky 2,5 %

96. jednoho a více prstů ruky s nutnou pevnou fixací 2,5 %

97. kloubu horní končetiny 2,5 %

98. ramenního kloubu s následnou periarthitidou, jako přímým následkem úrazu do 9 %

 

Poranění svalů a šlach

99. Neúplné přerušení šlach natahovačů nebo ohybačů na prstu nebo na ruce

a) jednoho prstu 4 %

b) několika prstů do 10 %

100. Úplné přerušení šlach ohybačů

na prstech nebo na ruce

a) jednoho prstu 7 %

b) několika prstů do 30 %

101. Úplné přerušení šlach natahovačů na prstech nebo na ruce

a) jednoho prstu 7 %

b) několika prstů 14 %

c) odtržení dorsální aponeurosy prstu 7 %

102. Úplné přerušení šlach ohybačů nebo natahovačů prstu a ruky v zápěstí

a) jedné nebo dvou šlach 8 %

b) více šlach 14 %

103. Natržení svalu nadhřebenového 9 %

104. Úplné přetržení svalu nadhřebenového léčené

a) konzervativně 10 %

b) operativně 14 %

105. Přetržení (odtržení) šlachy dlouhé hlavy dvouhlavého svalu pažního léčené

a) konzervativně 6 %

b) operativně 10 %

106. Natržení jiného svalu do 5 %

107. Kýla svalová prokázaně úrazového původu

a)

bez operace 8 %

b)

s operací 10 %

 

Podvrtnutí

108. skloubení mezi klíčkem a lopatkou 2,5 %

109. skloubení mezi klíčkem a kostí hrudní 2,5 %

110. ramenního kloubu do 4 %

111. loketního kloubu do 4 %

112. zápěstí 2,5 %

113. základních nebo mezičlánkových kloubů prstů ruky s pevnou fixací

a) jednoho nebo dvou prstů 2,5 %

b) tří a více prstů 4 %

 

Vymknutí

114. kloubu mezi klíčkem a kostí hrudní léčené

a) konzervativně 4 %

b) operativně 9 %

115. kloubu mezi klíčkem a lopatkou léčené

a) konzervativně 4 %

b) operativně 14 %

116. kosti pažní (ramene) léčené

a) konzervativně 7 %

b) operativně 14 %

117. předloktí (lokte) léčené

a) konzervativně 7 %

b) operativně 14 %

118. zápěstí (kosti měsíční a luxace

perilunární) léčené

a) konzervativně 7 %

b) operativně 10 %

119. záprstních kostí

a) jedné 5 %

b) několika 8 %

120. základních nebo druhých a třetích

článků prstu

a) jednoho prstu 7 %

b) několika prstů 10 %

 

Zlomeniny

121. Zlomeniny lopatky

a) těla 8 %

b) krčku 8 %

c) nadpažku 7 %

d) výběžku zobákovitého 6 %

122. Zlomenina klíčku

a) neúplná 2,5 %

b) úplná bez posunutí úlomků 5 %

c) úplná s posunutím úlomků 7 %

d) operovaná 8 %

123. Zlomeniny horního konce kosti pažní

a) zlomenina velkého hrbolu bez posunutí 5 %

b) zlomenina velkého hrbolu s posunutím 8 %

c) roztříštěná zlomenina hlavice 14 %

d) zlomenina krčku bez posunutí 8 %

e) zlomenina krčku zaklíněná 9 %

f) zlomenina krčku nezaklíněná 14 %

g) zlomenina krčku luxační 22 %

124. Zlomeniny těla kosti pažní

a) neúplné 9 %

b) bez posunutí úlomků 14 %

c) s posunutím úlomků 22 %

d) otevřené nebo operované 30 %

125. Zlomeniny kosti pažní nad kondyly

a) neúplné 8 %

b) bez posunutí úlomků 9 %

c) s posunutím úlomků 14 %

d) otevřené nebo operované 22 %

126. Nitrokloubní zlomeniny dolního konce

kosti pažní (zlomenina trans- a

interkondylická, zlomenina

hlavičky nebo kladky kosti pažní)

a)

bez posunutí úlomků 10 %

b)

s posunutím úlomků 14 %

c)

otevřené nebo operované 22 %

127. odlomení epikondylu kosti pažní

a) části 6 %

b)

celého 10 %

128. Zlomenina okovce kosti loketní léčená

a) konzervativně 6 %

b) operativně 10 %

129. Zlomenina výběžku korunového kosti loketní 8 %

130. Zlomenina hlavičky kosti vřetenní léčená

a) konzervativně 8 %

b) operativně 12 %

131. Zlomenina těla kosti loketní

a) neúplná 8 %

b) úplná bez posunutí úlomků 10 %

c) úplná s posunutím úlomků 14 %

d) otevřená nebo operovaná 20 %

132. Zlomenina těla kosti vřetenní

a) neúplná 8 %

b) úplná bez posunutí úlomků 10 %

c) úplná s posunutím úlomků 14 %

d) otevřená nebo operovaná 20 %

133. Zlomenina obou kostí předloktí

a) neúplná 10 %

b) úplná bez posunutí úlomků 14 %

c) úplná s posunutím úlomků 30 %

d) otevřená nebo operovaná 42 %

134. Monteggiova luxační zlomenina

předloktí léčená

a) konzervativně 30 %

b) operativně 42 %

135. Zlomeniny dolního konce kosti vřetenní (Collesova, Smithova, dále zlomenina distální epifysy s odlomením bodcovitého výběžku kosti loketní)

a) neúplné 6 %

b) úplné bez posunutí úlomků 10 %

c) úplné s posunutím úlomků 14 %

d) otevřené nebo operované 18 %

e) lyse epifysy 6 %

136. Zlomenina bodcovitého výběžku kosti loketní 5 %

137. Zlomenina bodcovitého výběžku kosti vřetenní

a)

bez posunutí úlomků 10 %

b)

s posunutím úlomků 14 %

138. Zlomenina kosti člunkové

a) neúplná 14 %

b) úplná 22 %

c) komplikovaná nekrosou 42 %

139. Zlomenina jiné kosti zápěstní

a) neúplná 4 %

b) úplná 8 %

140. Zlomenina několika kostí zápěstních 22 %

141. Luxační zlomenina base první kosti záprstní (Benettova) léčená

a) konzervativně 10 %

b) operativně 14 %

142. Zlomenina jedné kosti záprstní

a) neúplná 4 %

b) úplná bez posunutí úlomků 6 %

c) úplná s posunutím úlomků 8 %

d) otevřená nebo operovaná 10 %

143. Zlomenina více kostí záprstních

a)

bez posunutí úlomků 7 %

b)

s posunutím úlomků 10 %

c)

léčená operativně nebo otevřená 14 %

144. Zlomenina jednoho článku jednoho prstu

a) neúplná nebo bez posunutí úlomků 4 %

b) nehtového výběžku 4 %

c) s posunutím úlomků 7 %

d) otevřená nebo operovaná 8 %

145. Zlomeniny více článků jednoho prstu

a) neúplné nebo úplné bez posunutí úlomků 7 %

b) s posunutím úlomků 12 %

c) otevřené nebo operované 14 %

146. Zlomeniny článků dvou nebo více prstů

a) neúplné ne úplné bez posunutí úlomků 8 %

b) s posunutím úlomků 14 %

c) otevřené nebo operované 18 %

 

 

 

Amputace (snesení)

147. Exartikulace v ramenním kloubu 50 %

148. Snesení paže 42 %

149. Snesení obou předloktí 42 %

150. Snesení jednoho předloktí 30 %

151. Snesení obou rukou 33 %

152. Snesení ruky 22 %

153. Snesení všech prstů nebo jejich podstatných částí 22 %

154. Snesení čtyř prstů nebo jejich podstatných částí 18 %

155. Snesení tří prstů nebo jejich podstatných částí 14 %

156. Snesení dvou prstů nebo jejich podstatných částí 10 %

157. Snesení jednoho prstu nebo jeho podstatné části 8 %

 

DOLNÍ KONČETINA

 

Pohmoždění těžšího stupně

158. kyčelního kloubu 2,5 %

159. kolenního kloubu 2,5 %

160. hlezenného kloubu 2,5 %

161. stehna 2,5 %

162. bérce 2,5 %

163. hřbetu nohy 2,5 %

164. palce nohy s náplasťovou imobilizací nebo klidovou léčbou 2,5 %

165. jiného prstu nohy 0 %

166. více prstů nohy s náplasťovou imobilizací nebo klidovou léčbou 2,5 %

 

Poranění svalů a šlach

167. Natržení většího svalu do 5 %

168. Kýla svalová prokázaně úrazového původu

a)

bez operace 8 %

b)

s operací 10 %

169. Přetržení většího svalu nebo šlachy

a) léčené konzervativně 8 %

b) léčené operativně 10 %

170. Přetržení Achillovy šlachy léčené

a) konzervativně 10 %

b) operativně 20 %

 

Podvrtnutí

171. kyčelního kloubu do 7 %

172. kolenního kloubu do 7 %

173. hlezenného kloubu do 5 %

174. Chopartova kloubu do 5 %

175. Lisfrancova kloubu do 5 %

176. základního nebo mezičlánkového kloubu palce nohy s náplasťovou imobilizací nebo klidovou léčbou 2,5 %

177. jiného prstu nohy 0 %

178. více prstů nohy s náplasťovou imobilizací nebo klidovou léčbou 2,5 %

179. všech prstů nohy s náplasťovou imobilizací nebo klidovou léčbou 4 %

 

Poranění vazů kloubních

180. Natržení vnitřního nebo zevního postranního vazu kolenního 7 %

181. Natržení zkříženého vazu kolenního 9 %

182. Přetržení nebo úplné odtržení postranního vazu kolenního 14 %

183. Přetržení nebo úplné odtržení zkříženého vazu kolenního 22 %

184. Natržení vnitřního nebo zevního postranního vazu kloubu hlezenného (deltového nebo kalkaneofibulárního) 5 %

185. Přetržení vnitřního nebo zevního postranního vazu kloubu hlezenného do 8 %

186. Poranění zevního nebo vnitřního menisku léčené

a) konzervativně do 7 %

b) operativně do 14 %

 

Vymknutí

187. stehenní kosti (v kyčli)

a) léčené konzervativně do 10 %

b) otevřené nebo léčené operativně do 18 %

188. čéšky

a) léčené konzervativně 7 %

b) otevřené nebo léčené operativně 10 %

189. bérce

a) léčené konzervativně 22 %1

b) otevřené nebo léčené operativně 26 %

190. hlezenné kosti

a) léčené konzervativně do 10 %

b) otevřené nebo léčené operativně do 14 %

191. pod hlezennou kostí

a) léčené konzervativně do 10 %

b) otevřené nebo léčené operativně do 14 %

192. kosti loďkovité, krychlové nebo klínových

a) léčené konzervativně do 10 %

b) otevřené nebo léčené operativně do 14 %

193. zanártních kostí (jedné nebo více)

a) léčené konzervativně 8 %

b) otevřené nebo léčené operativně 10 %

194. základních kloubů prstů nohy

a) palce 4 %

b) jiného jednoho nebo více prstů do 4 %

195. mezičlánkových kloubů prstů nohy

a) palce 4 %

b) jiného jednoho nebo více prstů do 4 %

 

Zlomeniny

196. Zlomenina krčku kosti stehenní

a) zaklíněná 30 %

b) nezaklíněná 62 %

c) komplikovaná nekrosou hlavice 100 %

197. Traumatická lyse epifysy hlavice kosti stehenní 42 %

198. Zlomenina velkého chocholíku 14 %

199. Zlomenina malého chocholíku 10 %

200. Zlomenina pertrochanterická

a) neúplná nebo bez dislokace 22 %

b) dislokovaná léčená konzervativně 30 %

c) léčená operativně 42 %

201. Zlomenina subtrochanterická

a) neúplná 30 %

b) bez posunutí úlomků 42 %

c) s posunutím úlomků léčená konzervativně 50 %

d) otevřená nebo léčená operativně 62 %

202. Zlomenina těla kosti stehenní

a) neúplná 30 %

b) bez posunutí úlomků 42 %

c) s posunutím úlomků léčená konzervativně 50 %

d) otevřená nebo léčená operativně 62 %

203. Zlomenina kosti stehenní nad kondyly

a) neúplná 30 %

b) bez posunutí úlomků 42 %

c) s posunutím úlomků léčená konzervativně 50 %

d) otevřená nebo léčená operativně 62 %

204. Odlomení epikondylu kosti stehenní léčené

a) konzervativně 14 %

b) operativně 22 %

205. Nitrokloubní zlomenina kosti stehenní (zlomenina kondylu nebo interkondylická)

a)

bez posunutí úlomků 30 % b) posunutá léčená konzervativně 42 % c) léčená operativně nebo otevřená 62 %

206. Zlomenina čéšky

a)

bez posunutí úlomků 12 %

b)

s posunutím úlomků léčená konzervativně 18 %

c)

otevřená nebo léčená operativně 22 %

207. Zlomenina mezihrbolové vyvýšeniny

kosti holenní léčená

a) konzervativně 22 %

b) operativně 30 %

208. Nitrokloubní zlomeniny horního

konce kosti holenní

a) jednoho kondylu bez posunutí úlomků 22 %

b) jednoho kondylu s posunutím úlomků 30 %

c) obou kondylů bez posunutí úlomků 30 %

d) obou kondylů s posunutím úlomků 42 %

209. Odlomení drsnatiny kosti holenní léčené

a) konzervativně 10 %

b) operativně 14 %

210. Zlomenina kosti lýtkové (bez postižení

hlezenného kloubu)

a) neúplná 4 %

b) úplná 8 %

211. Zlomenina kosti holenní nebo obou kostí bérce

a) neúplná 22 %

b) úplná bez posunutí úlomků 30 %

c) úplná s posunutím úlomků 42 %

d) otevřená nebo operovaná 62 %

212. Zlomenina zevního kotníku

a) neúplná 6 %

b) úplná bez posunutí úlomků 8 %

c) úplná s posunutím úlomků 10 %

d) operovaná 14 %

e) se subluxací kosti hlezenné zevně léčená konzervativně 22 %

f) se subluxací kosti hlezenné

zevně léčená operativně 30 %

213. Zlomenina vnitřního kotníku

a) neúplná 8 %

b) úplná bez posunutí úlomků 10 %

c) úplná s posunutím úlomků léčená konzervativně 14 %

d) úplná s posunutím úlomků léčená operativně 18 %

214. Zlomenina obou kotníků

a) neúplná 10 %

b) úplná bez posunutí úlomků 14 %

c) úplná s posunutím úlomků léčená konzervativně 22 %

d) úplná s posunutím úlomků léčená operativně 30 %

215. Zlomenina trimalleolární (zlomenina obou kotníků s odlomením zadní hrany kosti holenní)

a)

bez posunutí úlomků 18 % b) s posunutím úlomků léčená konzervativně 26 % c) s posunutím úlomků léčená operativně 34 %

216. Zlomeniny s poškozením syndesmosy tibiofibulární

a) supramalleolární zlomenina kosti lýtkové se subluxací kosti hlezenné zevně a event. se zlomeninou vnitřního

kotníku léčená konzervativně 30 %

b) táž zlomenina léčená operativně 36 %

c) táž zlomenina s odlomením ještě zadní hrany kosti holenní léčená konzervativně 36 %

d) táž zlomenina s odlomením ještě zadní hrany kosti holenní léčená operativně 42 %

217. Roztříštěná nitrokloubní zlomenina distální epifysy kosti holenní 42 %

218. Zlomenina kosti patní

a) horizontální zlomenina hrbolu (kachní zobák) 9 %

b) mediálního výběžku hrbolu 9 %

c) předního výběžku kosti patní 9 %

d) sustentaculi tali 9 %

e) těla kosti patní bez postižení subtalárních kloubů 22 %

f) těla kosti patní s postižením subtalárních kloubů nenapravovaná 22 %

g) těla kosti patní s postižením subtalárních kloubů napravovaná 42 %

219. Zlomenina kosti hlezenné

a) zlomenina krčku bez posunutí 22 %

b) zlomenina krčku s posunutím 42 %

c) zlomenina krčku komplikovaná nekrosou kladky do 100 %

d) zadního výběžku 5 %

220. Zlomenina kosti krychlové

a)

bez posunutí 10 %

b)

s posunutím 14 %

221. Zlomenina kosti člunkové

a)

bez posunutí 10 %

b)

s posunutím 14 %

222. Zlomenina kostí klínových

a) jedné bez posunutí 10 %

b) jedné s posunutím 14 %

c) více bez posunutí 14 %

d) více s posunutím 22 %

223. Odlomení base páté kůstky zanártní 10 %

224. Zlomeniny kůstek zanártních

a) palce nebo malíku bez posunutí 7 %

b) palce nebo malíku s posunutím 10 %

c) jiného prstu bez posunutí 5 %

d) jiného prstu s posunutím 8 %

e) více prstů bez posunutí 8 %

f) více prstů s posunutím 14 %

225. Zlomeniny článků palce

a) odlomení části článku 2,5 %

b) úplná zlomenina článku bez posunutí úlomků 5 %

c) úplná zlomenina článku s posunutím úlomků 7 %

d) roztříštěná zlomenina nehtového výběžku 5 %

226. Zlomenina jednoho článku jiného prstu (úplná i neúplná) do 4 %

227. Zlomeniny článků více prstů nebo více článků jednoho prstu 7 %

 

Amputace (snesení)

228. Exartikulace kyčelního kloubu nebo snesení stehna 100 %

229. Snesení obou bérců 92 %

230. Snesení bérce 62 %

231. Snesení obou nohou 62 %

232. Snesení nohy 42 %

233. Snesení palce nohy nebo jeho podstatné části 8 %

234. Snesení jednotlivých prstů nohy nebo jejich podstatné části (s výjimkou palce) za každý prst 4 %

 

 

PORANĚNÍ NERVOVÉ SOUSTAVY

 

235. Otřes mozku. (Diagnóza otřesu mozku a vyjádření stupně musí výt ověřeno neurologickým nebo chirurgickým pracovištěm, kde byl zraněný ošetřen nebo konsiliárně vyšetřen. U středních a těžkých otřesů mozku je hospitalizace podmínkou.)

a) lehkého stupně (prvního) 4 %

b) středního stupně (druhého) 9 %

c) těžkého stupně (třetího) 22 %

236. Pohmoždění mozku 16 % - 42 %

237. Rozdrcení mozkové tkáně 100 %

238. Krvácení do mozku 16 % - 100 %

239. Krvácení nitrolební a do kanálu páteřního 16 % - 100 %

240. Otřes míchy 14 %

241. Pohmoždění míchy 42 %

242. Krvácení do míchy 100 %

243. Rozdrcení míchy 100 %

244. Poranění důležitého periferního nervu (např. vřetenního, loketního, středního, sedacího, lýtkového)

a) pohmoždění periferního nervu s krátkodobou obrnou 5 %

b) poranění periferního nervu s přerušením vodivých vláken do 10 %

c) přerušení periferního nervu do 42 %

 

OSTATNÍ DRUHY PORANĚNÍ

 

Rány

245. Rána chirurgicky ošetřená (Chirurgickým ošetřením rány je revize rány, excise okrajů a steh. Plnění se poskytuje jen za rány takto ošetřené; výjimku lze připustit tam, kde charakter rány nebo dlouhá doba, která od poranění uplynula, nepřipouští primární chirurgické ošetření). do 4 %

246. Plošné abrase měkkých částí prstů o ploše větší jak 1 cm a stržení celého nehtu do 4 %

247. Cizí tělísko chirurgicky odstraněné 2,5 %

248. Cizí tělísko neb tělíska (např. broky) chirurgicky neodstraněné do 4 %

249. Bodná rána chirurgicky revidovaná 2,5 %

250. Rána, který svým rázem chirurgického ošetření nevyžaduje 0 %

 

Celkové účinky zasažení elektrickým proudem

251. Poranění elektrickým proudem (jen u hospitalizovaných případů) podle celkového

postižení

a) lehké 2,5 %

b) střední 5 %

c) těžké 7 %

 

Úžeh a úpal

252. Celkové příznaky u úžehu a úpalu se odškodňují (s výjimkou přímých účinků slunečního záření na kůži) jen u

hospitalizovaných případů

a) lehké případy 2,5 %

b) střední případy 5 %

c) těžké případy 7 %

 

Popáleniny

253. Popáleniny (s výjimkou účinků slunečního záření na kůži), poleptání nebo omrzliny

a) prvního stupně 0 %

b) druhého stupně

v rozsahu pod 5 cm 0 %

v rozsahu od 5 cm do 10 cm 2,5 %

v rozsahu od 11 cm do 10 % povrchu těla do 4 %

v rozsahu do 15 % povrchu těla do 5 %

v rozsahu do 20 % povrchu těla do 8 %

v rozsahu do 30 % povrchu těla do 14 %

v rozsahu do 40 % povrchu těla do 26 %

v rozsahu do 50 % povrchu těla do 42 %

větší rozsah podle přiměřené doby nezbytného léčení ( § 27 odst. 2 poj. podmmínek) do 100 %

c) třetího stupně v rozsahu od 3 cm - 5 cm 2,5 %

v rozsahu od 6 cm - 10 cm do 7 %

v rozsahu do 5 % povrchu těla do 12 %

v rozsahu do 10 % povrchu těla do 18 %

v rozsahu do 15 % povrchu těla do 26 %

v rozsahu do 20 % povrchu těla do 34 %

v rozsahu do 30 % povrchu těla do 42 %

v rozsahu do 40 % povrchu těla do 68 %

v rozsahu od 40 % výše podle přiměřené doby nezbytného léčení ( § 27 odst. 2 poj. podmínek) do 100 %

 

Otravy plyny a parami celkové účinky záření a chemických jedů

254. Odpovídající znění § 22 odst. 1 poj. podmínek

a) lehké případy 2,5 %

b) středně těžké a těžké ( jen pokud byly hospitalizovány) se odškodňují procentem,

jež odpovídá době o jednu polovinu delší než byla doba skutečné hospitalizace

Následky opakovaných působení 0 %

 

Uštknutí hadem

255. Uštknutí hadem 2,5 %

 

Šok

256. Šok (jen u hospitalizovaných případů)

a) lehký 2,5 %

b) střední 5 %

c) těžký 7 %

 

TABULKA B

Plnění za trvalé následky úrazu

 

 

ÚRAZY HLAVY A SMYSLOVÝCH ORGÁNŮ

 

1.

Kostní defekt v klenbě lební

a)

do 2 cm rozsahu do 5 %

b) do rozsahu 10 cm do 15 %

c) v rozsahu přes 10 cm do 25 %

2.

Lehké objektivní příznaky nebo lékařským pozorováním zjištěné subjektivní potíže bez objektivního nálezu po těžkých poraněních hlavy podle stupně 5 % - 20 %

3.

Vážné mozkové poruchy a duševní poruchy po těžkém poranění hlavy podle stupně 20 % - 100 %

4.

Subjektivní potíže po těžkých zraněních jiných částí těla bez objektivního nálezu, zjištěné lékařským pozorováním do 15 %

5.

Traumatická porucha lícního nervu

a)

lehkého stupně do 10 %

b)

těžkého stupně do 15 %

6.

Traumatická poškození trojklanného nervu podle stupně 5 % - 15 %

7.

Poškození obličeje provázené funkčními poruchami (zúžení ústního otvoru, omezení hybnosti dolní čelisti, defekty rtů apod.) nebo vzbuzující soucit nebo ošklivost

a)

lehkého stupně do 10 %

b)

středního stupně do 20 %

c)

těžkého stupně do 35 %

8.

Mozková píštěl po poranění spodiny lební (likvororea) 15 %

9.

Ztráta chuti (čití) podle rozsahu do 10 %

 

Poškození nosu nebo čichu

10.

Ztráta hrotu nosu 10 %

11.

Ztráta celého nosu bez zúžení 15 %

12.

Ztráta celého nosu se zúžením 25 %

13.

Deformace nosu s funkčně významnou poruchou průchodnosti do 10 %

14.

Chronický atrofický zánět sliznice nosní po poleptání nebo popálení do 10 %

15.

Perforace nosní přepážky 5 %

16.

Ztráta čichu podle rozsahu do 10 %

 

Ztráta očí nebo zraku

Při stanovení hodnocení u případů uvedených

v bodech 17 až 30 nemůže hodnocení celkových

trvalých následků činit u jednoho oka více

než 25 %, při oslepnutí na druhé oko více

než 75 % u obou očí více než 100 %.

17.

Následky očních zranění, jež měla za následek snížení ostrosti zrakové, se hodnotí podle pomocné tabulky č. 1.

18. Za anatomickou ztrátu nebo atrofii oka se připočítává k zjištěné hodnotě trvalé méněcennosti zrakové 5 %.

19. Ztráta čočky na jednom oku 25 %

20. Ztráta čočky obou očí, není-li zraková ostrost obou očí s afakickou korekcí horší než 6/12 15 %

Je-li horší, stanoví se procento podle pomocné tabulky č. 1 a připočítává se 10 % na obtíže z nošení afakické korekce.

21. Traumatická porucha okohybných nervů nebo porucha rovnováhy okohybných svalů podle stupně do 25 %

22. Koncentrické omezení zorného pole následkem úrazu se hodnotí podle pomocné tabulky č. 2.

23. Ostatní omezení zorného pole se hodnotí podle pomocné tabulky č. 3.

24. Porušení průchodnosti slzných cest

a) na jednom oku 5 %

b) na obou očích 10 %

25. Chybné postavení brv operativně nekorigovatelné

a) na jedno oku 5 %

b) na obou očích 10 %

26. Rozšíření a ochrnutí zornice podle stupně 2 % - 5 %

27. Zohavení zevního segmentu a jeho okolí - též ptosa horního víčka, pokud nekryje zornici - (nezávisle od poruchy visu) pro každé oko po 5 %

28. Traumatická porucha akomodace (podle stáří)

a) jednostranná 5 % - 10 %

b) oboustranná 10 % - 15 %

29. Lagoftalmus posttraumatický operativně nekorigovatelný

a) jednostranný 5 % - 10 %

b) obou stranný 10 % - 15 %

30. Ptosa horního víčka operativně nekorigovatelná, pokud kryje zornici

a) jednostranná 5 % - 25 %

b) oboustranná 30 % - 60 %

 

Poškození uší nebo porucha sluchu

31. Ztráta jednoho boltce 10 %

32. Ztráta obou boltců 15 %

33. Chronický hnisavý zánět středního ucha prokázaný jako následek úrazu 10 % - 20 %

34. Deformace boltce se hodnotí podle bodu 7 této tabulky

35. Nahluchlost jednostranná

a) lehkého stupně 0 %

b) středního stupně do 5 %

c) těžkého stupně do 12 %

36. Nahluchlost oboustranná

a) lehkého stupně do 10 %

b) středního stupně do 20 %

c) těžkého stupně do 35 %

37. Ztráta sluchu jednoho ucha 15 %

38. Ztráta sluchu druhého ucha 25 %

39. Hluchota oboustranná jako následek jediného úrazu 40 %

40. Porucha labyrintu

a) jednostranná podle stupně 10 % - 20 %

b) oboustranná podle stupně 30 % - 50 %

 

Poškození chrupu

41. a) ztráta dvou zubů 2 %

b) ztráta každého dalšího zubu 1 %, do celkové maximální výše 25 % 3 % - 25 %

c) za odlomení korunkové části zubu nebo její převážné části, polovina hodnoty za ztrátu zubů do 12,5 %

Za ztrátu, odlomení i poškození umělých náhrad a dětských zubů 0 %

 

Poškození jazyka

42. Stavy po poranění jazyka s defektem tkáně nebo jizevnatými deformacemi

- jen pokud se již nehodnotí podle bodu 44 této tabulky 15 %

 

ÚRAZY KRKU

 

43. Zúžení hrtanu

a) lehkého stupně do 15 %

b) středního stupně do 30 %

c) těžkého stupně do 60 %

44. Poškození hlasu

a) částečná ztráta hlasu 10 % - 20 %

b) ztráta hlasu (afonie) 25 %

c) ztráta mluvy následkem poškození ústrojí mluvy 30 %

d) ztížení mluvy následkem poškození ústrojí mluvy 10 % - 20 %

45. Stav po tracheotomii s trvale zavedenou kanilou 50 %

 

ÚRAZY HRUDNÍKU, PLIC, SRDCE NEBO JÍCNU

 

46. Omezení hybnosti hrudníku a srůsty plic následkem poranění plic a stěny hrudní

a) lehkého stupně do 10 %

b) středního stupně do 20 %

c) těžkého stupně do 30 %

47. Jiné následky poranění plic podle stupně porušení funkce a rozsahu

a) jednostranné 15 % - 40 %

b) oboustranné 25 % - 100 %

48. Poruchy srdeční a cévní podle stupně porušení funkce 10 % - 100 %

49. Píštěl jícnu 30 %

 

ÚRAZY BŘICHA A ZAŽÍVACÍCH ORGÁNŮ

 

50. Poškození břišní stěny provázené porušením břišního lisu 10 % - 25 %

51. Porušení funkce zažívacích orgánů podle stupně poruchy výživy 25 % - 100 %

52. Ztráta sleziny 15 %

53. Sterkorální píštěl podle sídla a rozsahu reakce v okolí 30 % - 60 %

54. Nedomykavost řitních svěračů

a) částečná nedomykavost do 10 %

b) úplná nedomykavost do 25 %

 

ÚRAZY MOČOVÝCH A POHLAVNÍCH ORGÁNŮ

 

55. Ztráta jedné ledviny 25 %

56. Porucha močení následkem poranění močových a pohlavních orgánů

a) lehkého stupně do 10 %

b) středního stupně do 20 %

c) těžkého stupně do 30 %

57. Píštěl močového měchýře nebo močové roury 50 %

58. Počasný zánět močových cest a druhotné onemocnění ledvin 15 % - 50 %

59. Hydrokela 5 %

60. Ztráta varlat

a) ztráta jednoho varlete (při kryptorchismu hodnotit jako ztrátu obou varlat) 10 %

b) ztráta obou varlat

do 45 let 35 %

od 45 let do 60 let 20 %

nad 60 let 10 %

61. Ztráta pyje nebo závažné deformity podle věku

do 45 let do 40 %

do 60 let do 20 %

nad 60 let do 10 %

62. Výhřez pochvy a dělohy (prokázaně poúrazový) 10 % - 25 %

 

ÚRAZY PÁTEŘE A MÍCHY

 

63. Omezení hybnosti páteře

a) lehkého stupně do 10 %

b) středního stupně do 25 %

c) těžkého stupně do 55 %

64. Poúrazové poškození páteře, míchy, míšních plen a kořenů s trvalými objektivními příznaky porušené funkce

a) lehkého stupně 10 % - 25 %

b) středního stupně 26 % - 40 %

c) těžkého stupně 41 % - 100 %

65. Poúrazové poškození páteře, míchy, míšních plen a kořenů bez objektivních příznaků, avšak s

trvalými subjektivními potížemi prokázanými lékařským pozorováním

a) lehkého stupně do 10 %

b) středního a těžkého stupně do 25 %1

 

ÚRAZY PÁNVE

 

66. Porušení souvislostí pánevního prstence s poruchou statiky páteře

a funkce dolních končetin

a) u žen do 45 let 30 % - 65 %

u žen od 46 let 15 % - 50 %

b) u mužů 15 % - 50 %

 

ÚRAZY HORNÍCH KONČETIN

vpravo vlevo

67. Ztráta horní končetiny v ramenním kloubu nebo v oblasti mezi loketním

a ramenním kloubem 60 % 50 %

68. Poškození ramene

a) úplná ztuhlost ramenního kloubu v nepříznivém postavení (úplná abdukce, abdukce nebo postavení jim

blízká) 35 % 30 %

b) úplná ztuhlost ramene v příznivém postavení nebo v postavení jemu blízkém

(odtažení 50o až 70o, předpažení 40o až 45o a vnitřní rotace 20o) 30 % 25 %

c) omezení pohyblivosti ramenního kloubu lehkého stupně

- vzpažení předpažením

- předpažení neúplné nad 135o 5 % 4 %

d) omezení pohyblivosti ramenního kloubu středního stupně - vzpažení předpažením

do 135o 10 % 8 %

e) omezení pohyblivosti ramenního kloubu těžkého stupně - vzpažení předpažením do 90o 15 % 12,5 %

f) omezení pohyblivosti ramenního kloubu lehkého, středního nebo těžkého stupně při současném

omezení pohybů rotačních - hodnocení se zvyšuje o jednu třetinu.

69. Pakloub kosti pažní 40 % 33,5 %

70. Chronický zánět kostní dřeně 30 % 25 %

71. Habituální vykloubení ramene 20 % 16,5 %

72. Nenapravené vykloubení sternoklavikulární kromě případné poruchy funkce 3 % 2,5 %

73. Nenapravené vykloubení akromioklavkulární kromě případné poruchy funkce ramenního kloubu 6 % 5 %

74. Trvalé následky po přetržení nadhřebenového svalu se hodnotí podle ztráty funkce ramenního kloubu

75. Trvalé následky po přetržení dlouhé hlavy dvouhlavého svalu při neporušené funkci ramenního a

loketního kloubu 3 % 2,5 %

 

Poškození oblasti loketního kloubu a předloktí

76. Úplná ztuhlost loketního kloubu v nepříznivém postavení (úplné natažení nebo úplné ohnutí a postavení jim blízká) 30 % 25 %

77. Úplná ztuhlost loketního kloubu v příznivém postavení nebo v postaveních jemu blízkých

(ohnutí v úhlu 90o-95o) 20 % 16,5 %

78. Omezení pohyblivosti loketního kloubu

a) lehkého stupně do 6 % do 6 %

b) středního stupně do 12 % do 10 %

c) těžkého stupně do 18 % do 15 %

79. Úplná ztuhlost kloubů radioulnárních (s nemožností přivrácení nebo odvrácení předloktí) v nepříznivém

postavení nebo v postaveních jemu blízkých (v maximální pronaci nebo supinaci - v krajním odvrácení nebo

přivrácení) 20 % 16,5 %

80. Úplná ztuhlost kloubů radioulnárních v příznivém postavení (střední postavení nebo lehká pronace) 15 % 12,5 %

81. Omezení přivrácení a odvrácení předloktí

a) lehkého stupně do 5 % do 4 %

b) středního stupně do 10 % do 8 %

c) těžkého stupně do 15 % do 12,5 %

82. Pakloub obou kostí předloktí 35 % 30 %

83. Pakloub kosti vřetenní 30 % 25 %

84. Pakloub kosti loketní 15 % 12,5 %

85. Chronický zánět kostní dřeně kostí předloktí 27,5 % 22,5 %

86. Viklavý kloub loketní 30 % 25 %

87. Ztráta předloktí při zachovalém loketním kloubu 55 % 45 %

 

Ztráta nebo poškození ruky

88. Ztráta ruky v zápěstí 50 % 42 %

89. Ztráta všech prstů ruky popř. včetně záprstních kostí 50 % 42 %

90. Ztráta dlouhých prstů ruky popř. včetně záprstních kostí 45 % 37,5 %

91. Úplná ztuhlost zápěstí v nepříznivém postavení nebo v postaveních jemu blízkých (úplné hřbetní nebo dlaňové

ohnutí ruky) 30 % 25 %

92. Úplná ztuhlost zápěstí v příznivém postavení (hřbetní ohnutí 20o-40o) 20 % 17 %

93. Pakloub člunkové kosti 15 % 12,5 %

94. Omezení pohyblivosti zápěstí

a) lehkého stupně do 6 % do 5 %

b) středního stupně do 12 % do 10 %

c) těžkého stupně do 20 % do 17 %

 

Poškození palce

95. Ztráta koncového článku palce 9 % 9,5 %

96. Ztráta palce se záprstní kostí 25 % 21 %

97. Ztráta obou článků palce 18 % 15 %

98. Úplná ztuhlost mezičlánkového kloubu palce v nepříznivém postavení

a) krajní ohnutí 8 % 7 %

b) v hyperextensi 7 % 6 %

99. Úplná ztuhlost mezičlánkového kloubu v příznivém postavení (lehké poohnutí) 6 % 5 %

100. Úplná ztuhlost základního kloubu palce 6 % 5 %

101. Úplná ztuhlost karpometakarpálního kloubu palce v nepříznivém postavení

(úplná abdukce nebo abdukce) 9 % 7,5 %

102. Úplná ztuhlost karpometakarpálního kloubu palce v příznivém postavení (lehká opozice) 6 % 5 %

103. Trvalé následky po špatně zhojené

Bennettově zlomenině s trvající subluxací, kromě plnění za poruchu funkce do 3 % do 2,5 %

104. Úplná ztuhlost všech kloubů palce v nepříznivém postavení 25 % 21 %

105. Porucha úchopové funkce palce při omezení pohyblivosti mezičlánkového kloubu

a) lehkého stupně do 2 % do 1,5 %

b) středního stupně do 4 % do 3 %

c) těžkého stupně do 6 % do 5 %

106. Porucha úchopové funkce palce při omezení pohyblivosti základního kloubu

a) lehkého stupně do 2 % do 1,5 %

b) středního stupně do 4 % do 3 %

c) těžkého stupně do 6 % do 5 %

107. Porucha úchopové funkce palce při omezení pohyblivosti karpometakarpálního kloubu

a) lehkého stupně do 3 % do 2,5 %

b) středního stupně do 6 % do 5 %

c) těžkého stupně do 9 % do 7,5 %

 

Poškození ukazováku

108. Ztráta koncového článku ukazováku 4 % 3,5 %

109. Ztráta dvou článků s alespoň částečně zachovanou hybností základního kloubu 8 % 6,5 %

110. Ztráta dvou článků se ztuhlostí základního kloubu 12 % 10 %

111. Ztráta všech tří článků 12 % 10 %

112. Ztráta ukazováku se záprstní kostí 15 % 12,5 %

113. Úplná ztuhlost všech tří kloubů v krajním

a) natažení 12 % 10 %

b) ohnutí 15 % 12,5 %

114. Porucha úchopové funkce ukazováku; do úplného sevření dlaně chybí

a) 1 - 2 cm 4 % 3,5 %

b) 3 - 4 cm 8 % 6,5 %

c) přes 4 cm 12 % 10 %

115. Nemožnost úplného natažení některého z mezičlánkových kloubů při neporušené úchopové funkci 1,5 % 1 %

116. Nemožnost úplného natažení základního kloubu s poruchou abdukce 2,5 % 2 %

 

Poškození prostředníku, prsteníku a malíku

117. Ztráta celého prstu s příslušnou kostí záprstní 9 % 7,5 %

118. Ztráta všech tří článků prstu nebo dvou článků se ztuhlostí základního kloubu 6 % 5 %

119. Ztráta dvou článků se zachovanou hybností základního kloubu 5 % 4 %

120. Ztráta koncového článku jednoho z těchto prstů 3 % 2,5 %

121. Úplná ztuhlost všech tří kloubů jednoho z těchto prstů v krajním natažení nebo ohnutí (v postavení

bránícím funkci sousedních prstů) 9 % 7,5 %

122. Porucha úchopové funkce prstu; do úplného sevření dlaně chybí

a) 1 - 2 cm 2 % 1,5 %

b) 3 - 4 cm 4 % 3,5 %

c) přes 4 cm 6 % 5 %

123. Nemožnost úplného natažení jednoho z mezičlánkových kloubů při neporušené úchopové funkci prstu 1 % 0,5 %

124. Nemožnost úplného natažení základního kloubu s poruchou abdukce 1,5 % 1 %

 

Obrny nervů horní končetiny

V hodnocení jsou již zahrnuty případné poruchy vasomotorické a trofické

125. Obrna nervu axilárního 30 % 25 %

126. Obrna nervu vřetenního

a) obrna kmene s postižením všech inervovaných svalů 45 % 37,5 %

b) obrna se zachováním funkce trojhlavého svalu 35 % 27,5 %

c) obrna distální části s poruchou funkce palcových svalů 15 % 12,5 %

127. Obrna nervu loketního

a) obrna kmene s postižením všech inerovvaných svalů 40 % 33 %

b) obrna distální části se zachováním funkce ulnárního ohybače karpu a části hlubokého ohybače prstů 30 % 25 %

128. Obrna středního nervu

a) obrna kmene s postižením všech inervovaných svalů 30 % 25 %

b) obrna distální části s postižením hlavně thenarového svalstva 15 % 12,5 %

129. Obrna všech tří nervů (a event. celé pleteně pažní) 60 % 50 %

 

ÚRAZY DOLNÍCH KONČETIN

 

130. Ztráta jedné dolní končetiny v kyčelním kloubu nebo v oblasti mezi kyčelním a kolenním kloubem 50 %

131. Pakloub stehenní kosti

a) v diafysární části 50 %

b) v krčku 35 %

132. Chronický zánět kostní dřeně kosti stehenní 25 %

133. Zkrácení jedné dolní končetiny

a) do 2 cm 0 %

b) do 4 cm 5 %

c)

do 6 cm do 15 % d) přes 6 cm do 25 %

134. Poúrazové deformity kosti stehenní (zlomeniny zhojené s úchylkou osovou nebo rotační)

za každých 5o úchylky 5 %.

Úchylky přes 45o jako ztráta končetiny.

Při hodnocení osové úchylky nelze současně započítávat relativní zkrácení končetiny.

135. Úplná ztuhlost kyčelního kloubu v nepříznivém postavení (úplné přitažení nebo odtažení, natažení nebo ohnutí a

postavení těmto blízká)

136. Úplná ztuhlost kyčelního kloubu v příznivém postavení (lehké odtažení a základní postavení nebo nepatrné ohnutí)

137. Omezení pohyblivosti kyčelního kloubu

a) lehkého stupně 10 %

b) středního stupně 20 %

c) těžkého stupně 30 %

 

Poškození kolena

138. Úplná ztuhlost kolena v nepříznivém postavení

a) úplné natažení nebo ohnutí nad úhel 20o do 30 %

b) v ohnutí nad 30o 45 %

139. Úplná ztuhlost kolena v příznivém postavení do 25 %

140. Omezení pohyblivosti kolenního kloubu

a) lehkého stupně do 10 %

c) středního stupně do 15 %

c) těžkého stupně do 25 %

141. Viklavost kolenního kloubu

a) není-li nutný ortopedický podpůrný přístroj do 20 %

b) je-li nutný podpůrný ortopedický přístroj do 30 %

142. Trvalé následky po poranění měkkého kolena s příznaky poškození menisku

a) lehkého a středního stupně (bez prokázaných blokád) do 10 %

b) těžkého stupně (s prokázanými opětovnými blokádami) do 25 %

143. Trvalé následky po operativním vynětí menisku (při úplném rozsahu pohybů a dobré stabilitě kloubu; jinak podle

poruchy funkce) do 5 %

 

Poškození bérce

144. Ztráta dolní končetiny v bérci se zachovaným kolenem 45 %

145. Ztráta dolní končetiny v bérci se ztuhlým kolenním kloubem 50 %

146. Pakloub kosti holenní (nebo obou kostí bérce) 45 %

147. Počasný zánět kostní dřeně kostí bérce 22,5 %

148. Poúrazové deformity vzniklé zhojením zlomeniny v osové nebo rotační úchylce; za každých 5o (úchylky musí být

prokázány na rtg) 5 %.

Úchylky přes 45o se hodnotí jako ztráta bérce. Při hodnocení osové úchylky nelze současně započítat relativní zkrácení končetiny.

 

Poškození v oblasti hlezenného kloubu

149. Ztráta nohy v hlezenném kloubu nebo pod ním 40 %

150. Ztráta chodidla v Chopartově kloubu

a) s artrodezou hlezna 30 %

b) s pahýlem v platnární flexi 40 %

151. Ztráta chodidla v Lisfrancově kloubu nebo pod ním 25 %

152. Úplná ztuhlost hlezenného kloubu

a) v nepříznivém postavení (dorsální flexe nebo větší stupně plantární flexe) 30 %

b) v pravoúhlém postavení 25 %

c) v příznivém postavení (ohnutí do plosky kolem 5o) 20 %

153. Omezení pohyblivosti hlezenného kloubu

a) lehkého stupně do 6 %

b) středního stupně do 12 %

c) těžkého stupně do 20 %

154. Úplná ztráta pronace a supinace nohy 15 %

155. Omezení pronace a supinace nohy do 12 %

156. Viklavost hlezenného kloubu rtg prokázaná do 20 %

157. Ploská noha nebo vbočená následkem úrazu a jiné poúrazové deformity v

oblasti hlezna a nohy do 25 %

158. Chronický zánět kostní dřeně v oblasti tarsu a metatarsu 15 %

 

Poškození v oblasti nohy

159. Ztráta všech prstů nohy 15 %

160. ztráta palce nohy

a) obou článků 10 %

b) obou článků se záprstní kostí

nebo jejích částí 15 %

161. Ztráta koncového článku palce nohy 3 %

162. Ztráta jiného prstu nohy (včetně malíku); za každý prst 2 %

163. Ztráta malíku se záprstní kostí nebo její části 10 %

164. Úplná ztuhlost mezičlánkového kloubu palce 3 %

165. Úplná ztuhlost základního kloubu palce 7 %

166. Úplná ztuhlost obou kloubů palce 10 %

167. Omezení pohyblivosti mezičlánkového kloubu palce do 3 %

168. Omezení pohyblivosti základního kloubu palce do 7 %

169. Porucha funkce kteréhokoliv jiného prstu nohy než palce, za každý prst 1 %.

170. Trvalé poúrazové poruchy krevního a lymfatického oběhu, projevující se

chronickými otoky a lymfostasou do 15 %

171. Poúrazová atrofie svalstva končetin dolních při neomezeném rozsahu pohybů v kloubu

a) na stehně do 5 %

b) na bérci do 3 %

 

Obrny nervů dolní končetiny

V hodnocení jsou již zahrnuty případné poruchy vasomotorické a trofické.

172. Obrna nervu sedacího 50 %

173. Obrna nervu holenního

a) obrna kmene s postižením všech inervovaných svalů 35 %

b) obrna distální části s postižením funkce prstů 5 %

174. Obrna nervu lýtkového

a) obrna kmene s postižením všech inervovaných svalů 30 %

b) obrna hluboké větve 20 %

c) obrna povrchní větve 10 %

 

RŮZNÉ

 

175. Rozsáhlé plošné jizvy po spáleninách (bez přihlédnutí k poruše funkce kloubu)

od 2 % do 15 % tělesného povrchu do 10 %

od 16 % tělesného povrchu do 40 %

 

POMOCNÉ TABULKY

pro hodnocení trvalého poškození zraku

 

Tabulka č. 1

Plnění za trvalé tělesné poškození při snížení zrakové ostrosti s optimální brýlovou korekcí

 

 

Byla-li před úrazem zraková ostrost snížena natolik, že odpovídá invaliditě větší než 75 % a nastala-li úrazem slepota lepšího oka, anebo bylo-li před úrazem jedno oko slepé a druhé mělo zrakovou ostrost horší než odpovídá 75 % invalidity a nastalo-li oslepnutí na toto oko, odškodňuje se ve výši 25 %.

 

 

Bylo-li před úrazem jedno oko slepé a na druhém bylo koncentrické zúžení na 25 stupňů nebo více a na tomto oku nastala úplná nebo praktická slepota neb zúžení zorného pole k 5 stupňům, odškodňuje se ve výši 25 %.

 

Tabulka č. 3

Plnění za trvalé tělesné poškození při nekoncentrickém zúžení zorného pole

 

Hemianopsie homonymní levostranná 35 %

homonymní pravostranná 45 %

binasální 10 %

bitemporální 60 %-70 %

horní oboustranná 10 %-15 %

dolní oboustranná 30 %-50 %

nasální jednostranná 6 %

jednostranná temporální 15 %-20 %

jednostranná horní 5 %-10 %

jednostranná dolní 10 %-20 %

kvadrantová nasální horní 4 %

nasální dolní 6 %

temporální horní 6 %

temporální dolní 12 %

 

Centrální scotom jednostranný i oboustranný hodnotí se podle hodnoty zrakové ostrosti.



Poznámky pod čarou:

Tři měsíce u prvního a jednorázového pojistného a šest měsíců u pojistného za další pojistné období.

Poznámky pod čarou:
1

Tři měsíce u prvního a jednorázového pojistného a šest měsíců u pojistného za další pojistné období.