Čekejte, prosím...
A A A

Hledaný výraz nenalezen

Hledaný § nenalezen

50/1993 Sb. znění účinné od 29. 1. 1993 do 31. 3. 1997

Dle § 2 zákona č. 276/2023 Sb. se toto nařízení považuje za výslovně zrušené.

50

 

NAŘÍZENÍ VLÁDY

České republiky

ze dne 30. prosince 1992,

kterým se mění a doplňuje nařízení vlády České republiky

č. 216/1992 Sb., kterým se vydává Zdravotní řád a

provádějí některá ustanovení zákona České národní

rady č. 550/1991 Sb., o všeobecném zdravotním pojištění

 

Vláda České republiky nařizuje k provedení zákona České národní rady č. 550/1991 Sb., o všeobecném zdravotním pojištění, ve znění zákona České národní rady č. 592/1992 Sb., zákona České národní rady č. 10/1993 Sb. a zákona České národní rady č. 15/1993 Sb.:

Čl. I

Nařízení vlády České republiky č. 216/1992 Sb., kterým se vydává Zdravotní řád a provádějí některá ustanovení zákona České národní rady č. 550/1991 Sb., o všeobecném zdravotním pojištění, se mění a doplňuje takto:

1.

V § 4 odst. 2 písm. a) se za slova „třech měsících života“ vkládají slova „pokud jim není poskytována dispenzární péče podle § 6 odst. 1 písm. a)“.

 

2.

V § 4 odst. 3 písm. a) se za slova „při vstupu na střední školu“ vkládají slova „pokud nebyla provedena během posledního roku podle odstavce 2 písm. d)“.

 

3.

V § 5 odst. 2 písm. e) se za slova „u dárců krve“ vkládají slova „orgánů a spermatu“.

 

4.

§ 5 odst. 3 písm. c) zní: „c) odběry materiálů prováděné zařízeními hygienické služby a jejich vyšetření,“.

 

5.

V § 6 odst. 1 písm. b) se slova „nepříznivým rodinným nebo jiným společenským prostředím“ nahrazují slovy „a to i v důsledku nepříznivého rodinného nebo jiného společenského prostředí“.

 

6.

V § 7 se za slova „soudní pitvy“ vkládají slova „a dopravy k ní“․

 

7.

V § 9 odst. 1 se za slova „cenového limitu“ vkládají slova „a způsobu jejich úhrady zdravotní pojišťovnou“.

 

8.

§ 9 odst. 2 zní:

 

(2) Zdravotní pojišťovna hradí léčiva a prostředky předepsané nebo poskytnuté smluvními zdravotnickými zařízeními podle zvláštních předpisů. 15)“.

 

9.

V § 10 odst. 1 se za slova „Doprava se poskytuje“ vkládají slova „na území České republiky“.

 

10.

V § 10 odst. 5 se slovo „nezbytných“ nahrazuje slovem „neodkladných“.

 

11.

V § 11 odst. 1 se vypouštějí slova „nebo jeho věk“.

 

12.

V § 11 odst. 3 se za větu druhou vkládá nová věta, která zní: „Tato doprava musí být předem schválena revizním lékařem.“.

 

13.

V § 11 odst. 4 se slova „lázeňské péči“ nahrazují slovy „komplexní lázeňské péči [ § 27 odst. 3 písm. a)]“.

 

14.

V § 11 odst. 5 se za slovy „přepravu lékaře“ vkládají slova „a ostatních zdravotnických pracovníků“.

 

15.

V § 11 odst. 6 se za slova „revizní lékař“ vkládají slova „pokud je indikace podložena příslušnými odbornými nálezy“.

 

16.

§ 12 včetně nadpisu zní:

§ 12

Pohotovostní a záchranná služba

 

Potřebná zdravotní péče zahrnuje též

a)

akutní zdravotní péči poskytovanou mimo ordinační hodiny praktických a zubních lékařů lékařskou službou první pomoci, popř. praktickými a zubními lékaři pro jimi registrované pojištěnce,

b)

lékárenskou péči poskytovanou pohotovostní službou lékáren,

c)

výkony provedené zdravotnickou záchrannou službou 16) při poskytování odborné přednemocniční neodkladné péče.“.

 

17.

V § 13 se za slova „dočasné neschopnosti k práci“ vkládají slova „ošetřujícím lékařem“.

 

18.

V § 15 se z poslední věty vypouštějí slova „nebo jde-li o samostatné pracoviště klinického psychologa nebo klinického logopeda“.

 

19.

V § 16 se připojuje na konci nová věta, která zní: „Lékař nemůže odmítnout pojištěnce ze stanoveného spádového území. 17)“.

 

20.

V § 19 odst. 1 se slova „přechodně nebo opakovaně“ nahrazují slovy „opakovaně nebo dlouhodobě“.

 

21.

V § 20 odst. 3 se připojuje na konci nová věta, která zní: „Totéž platí pro poskytování informací mezi praktickým lékařem a lékařem závodní preventivní péče.“.

 

22.

§ 21 odst. 1 zní:

 

(1) Potřebnou zdravotní péčí je i zvláštní forma ambulantní péče poskytovaná jako domácí zdravotní péče, zdravotní péče v sanatoriích (stacionářích) a v ústavech sociální péče.“.

 

23.

V § 21 odst. 2 se slovo „odbornou“ nahrazuje slovem „potřebnou“.

 

24.

V § 21 odst. 3 se ve větě prvé vypouští slovo „každodenní“.

 

25.

V § 23 odst. 1 se dosavadní text poslední věty ukončuje středníkem, za který se připojuje nová část věty, která zní: „tato podmínka nemusí být splněna při přijetí do psychiatrické léčebny.“.

 

26.

§ 23 odst. 3 zní:

 

(3) Každé nepřijetí pojištěnce do ústavní péče musí být řádně dokumentováno. V tom případě je pojištěnci předána zpráva pro ošetřujícího lékaře. Stejně se postupuje i v případě, že pojištěnec sám přijetí odmítne.“.

 

27.

§ 24 se doplňuje odstavcem 3, který zní:

 

(3) Při komplexní lázeňské péči se pobyt průvodce považuje za ústavní ošetřování pouze v případě přijetí průvodce dítěte mladšího šesti let do specializované lázeňské léčebny na dobu, kdy je zaškolován v ošetřování a léčebné rehabilitaci dítěte. V ostatních případech u komplexní lázeňské péče o děti a dospělé [ § 27 odst. 3 písm. a)] hradí pojišťovna pobyt průvodce jen v případech, kdy jeho nezbytnost potvrdí revizní lékař.“.

 

28.

§ 27 včetně nadpisu zní:

§ 27

Lázeňská péče

 

(1) Lázeňskou péči poskytovanou jako nezbytnou součást léčebného procesu navrhuje ošetřující lékař, potvrzuje revizní lékař a hradí zdravotní pojišťovna. Návrh na lázeňskou péči se podává na předtištěném formuláři zdravotní pojišťovny. Současně je určován i stupeň naléhavosti [odstavec 3 písm. a)].

(2) Nemoci, u nichž se lázeňská péče poskytuje pojištěncům, indikační předpoklady, délka léčebného pobytu, typ lázeňské péče a seznam lázeňských míst České republiky, kde je příslušná lázeňská péče poskytována, jsou stanoveny v příloze tohoto nařízení (dále jen „indikační seznam).

(3) Lázeňská péče se poskytuje a hradí jako:

a)

komplexní lázeňská péče - tato péče navazuje na ústavní péči nebo péči v odborných ambulancích a je zaměřena na doléčení, zabránění vzniku invalidity a nesoběstačnosti nebo na minimalizaci rozsahu invalidity. Poskytuje se v době dočasné neschopnosti k práci. Pojištěnce předvolává k lázeňské péči lázeňská léčebna. Pacient v prvém pořadí naléhavosti je k nástupu na léčení předvolán nejpozději do jednoho měsíce od data vystavení návrhu, popř. po dohodě ošetřujícího, revizního a lázeňského lékaře přeložen do léčebny přímo z nemocničního lůžka. V druhém pořadí naléhavosti je pacient předvolán nejpozději do tří měsíců, děti a dorost do šesti měsíců od data vystavení návrhu. Náklady komplexní lázeňské péče jsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou;

b)

příspěvková lázeňská péče - tato péče je poskytována u nemocí, které jsou obsaženy v Indikačním seznamu a kde nejsou splněny podmínky uvedené pod písmenem a). Zdravotní pojišťovna hradí náklady na vyšetření a léčení pojištěnce. Tato péče může být poskytnuta jednou za dva roky, nerozhodne-li revizní lékař jinak.

(4) Dětem a dorostu do 19 let se lázeňská péče poskytuje podle odstavce 3 písm. a), pokud není na žádost rodičů poskytována podle odstavce 3 písm. b).

(5) U pracovních úrazů, nemocí z povolání a jiných poškození zdraví z práce se lázeňská péče poskytuje podle odstavce 3 písm. a), jestliže ji navrhl nebo indikaci potvrdil příslušný odborník pro nemoci z povolání.

(6) Způsob poskytnutí lázeňské péče podle odstavce 3 navrhuje ošetřující lékař a schvaluje revizní lékař podle Indikačního seznamu. Podle odstavce 3 písm. a) může být lázeňská péče poskytnuta i na návrh jiného ošetřujícího lékaře, než je uvedeno v Indikačním seznamu, pokud je indikace podložena příslušným odborným nálezem.“.

 

29.

V § 28 písm. b) se slovo „charakteru“ nahrazuje slovem „postupu“.

 

30.

§ 31 odst. 2 zní:

 

(2) Ke splnění úkolů uvedených v odstavci 1 jsou revizní lékaři a odborní pracovníci oprávněni vstupovat do zdravotnického zařízení. Výkon činnosti revizního lékaře a odborných pracovníků nesmí narušit prováděný léčebný výkon.“.

 

31.

§ 34 odst. 1 zní:

 

(1) Péče poskytovaná v léčebnách pro dlouhodobě nemocné, péče v kojeneckých ústavech, dětských domovech, jeslích, ozdravovnách, odborných léčebných ústavech pro děti a mládež v regionální působnosti se hradí z rozpočtu zřizovatele. Z rozpočtu zřizovatele se hradí také zdravotnická záchranná služba 16) a pohotovostní služby, s výjimkou potřebné zdravotní péče poskytované podle § 12.“.

 

32.

V § 36 se slova „nejpozději do 10. dne po skončení jednotlivých čtvrtletí“ nahrazují slovy „v termínech zúčtování těchto dotací se státním rozpočtem“.

 

33.

§ 37 včetně poznámky pod čarou se vypouští.

Čl. II

Zrušuje se vyhláška ministerstva zdravotnictví České republiky č. 463/1990 Sb., o poskytování lázeňské péče ve státních léčebných lázních.

Čl. III

Předseda vlády České republiky se zmocňuje, aby ve Sbírce zákonů vyhlásil úplné znění nařízení vlády České republiky č. 216/1992 Sb., kterým se vydává Zdravotní řád a provádějí některá ustanovení zákona České národní rady č. 550/1991 Sb., o všeobecném zdravotním pojištění, jak vyplývá ze změn a doplnění provedených tímto nařízením.

Čl. IV

Toto nařízení nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Klaus v. r.