Čekejte, prosím...
A A A

Hledaný výraz nenalezen

Hledaný § nenalezen

10. 10. 2003, [Právní zpravodaj]
Výběr z nejdůležitějších rozhodnutí soudních orgánů EU v období 15. 7. 2003–15. 9. 2003

Věc/Datum

Předmět sporu

K podstatným částem rozhodnutí

Budoucí vztah k právu ČR

Základní zásady práva ES

C-285/01Burbaud

9. 9. 2003

Volný pohyb osobUznávání kvalifikace (diplomů)Směrnice 89/48/ES o obecné úpravě uznávání vysokoškolských diplomů

Pokud se prokáže, že doklad o kvalifikaci získaný v jiném členském státě lze považovat za diplom (ve smyslu směrnice 89/48/EHS – pozn. aut.), jenž osvědčuje srovnatelné vzdělání jako diplom získaný na francouzské ENSP(École nationale de la santé publique), nelze podmiňovat přístup občana jiného členského státu k zaměstnání na pozici vyššího úředníka veřejné správy nemocnic ve Francii tím, že by tento občan absolvoval vzdělání na ENSP a složil závěrečnou zkoušku.

obecná platnost/ primární právo ESnávrh zákona o uznávání odborné kvalifikace

C-6/01Anomar a ostatní

11. 9. 2003

Volný pohyb služeb

Provozování výherních hracích přístrojů (automatů) je službou ve smyslu Smlouvy ES․ Národní právní úprava, v tomto případě portugalská, jež zakazuje provozovat určité sázkové a hazardní hry mimo objekt kasin, která se nacházejí ve vyhrazených zónách, představuje překážku volnému pohybu služeb. Ta je nicméně ospravedlnitelná zájmem na dodržování čistoty hry a na odvodu části zisku do veřejného sektoru, což jsou cíle týkající se ochrany spotřebitele a sociálního řádu. Volba konkrétních způsobů organizace a kontroly provozování sázkových a hazardních her, což je v tomto případě právní úprava, která stanoví, že pořádání těchto her je závislé na uzavření koncesionářské smlouvy se státem na základě veřejné soutěže, je ponechána na úvaze národních orgánů.

obecná platnost/ primární právo ESz. č. 202/1990 Sb., o loteriích a jiných podobných hrách

C-445/00Rakousko v. Rada

9. 9. 2003

Smlouva o přistoupení Rakouské republiky k ES Protokol k Aktu o přistoupení č. 9 o silniční, železniční a kombinované dopravě v Rakousku

Protokoly Aktu o přistoupení (součást Smlouvy o přistoupení k ES – pozn. aut.) jsou předpisy primárního práva, jejichž ustanovení nemohou být změněna přijetím prostého Nařízení ES. Z tohoto důvodu je neplatné Nařízení, které v rozporu se zněním Protokolu zavádí s konečnou platností možnost rozložení poskytování sníženého počtu ekologických bodů do více let.

obecná platnost/ primární právo ES Smlouva o přistoupení ČR k ES

Veřejná podpora

C-280/00 Altmark Trans a Regierungspräsidium Magdeburg

24. 7. 2003

Čl. 87 Smlouvy ES Dopravní služby Nařízení 69/1191/EHS o postupu členských států týkající se závazků obsažených v konceptu služeb veřejného zájmu v oblasti železniční, silniční a lodní dopravy

Podle konstantní judikatury může opatření státu představovat veřejnou podporu ve smyslu Smlouvy o ES, pokud je možno na něj pohlížet jako na „výhodu“, kterou by dotčený podnik nezískal za normálních tržních podmínek. O „výhodu“ se nicméně nejedná, pokud lze finanční opatření státu kvalifikovat jako úhradu, jež představuje protiplnění poskytnuté dotčenému podniku za jeho činnost vykonanou ke splnění povinnosti ve veřejném zájmu.

obecná platnost/ primární právo ESz. č. 59/2000 Sb., o veřejné podpoře

Pracovní právo

C-151/02 Jaeger

9. 9. 2003

Ochrana bezpečnosti a zdraví pracovníků Směrnice 93/104/ES o určitých aspektech organizace pracovní doby

Směrnice 93/104/ES definuje charakteristické znaky pojmu „pracovní doba“ jako dobu, během níž zaměstnanec vykonává práci v souladu s vnitrostátními právními předpisy a/nebo zvyklostmi, je k dispozici svému zaměstnavateli a vykonává svoji činnost nebo plní úkoly. Pro rozhodnutí, zda doba pracovní pohotovosti strávená lékařem v nemocnici vykazuje charakteristické znaky pojmu „pracovní doba“ ve smyslu směrnice, je rozhodující, zda se lékař musí zdržovat na místě určeném zaměstnavatelem a být k dispozici k případnému okamžitému výkonu práce (i dobu pracovní pohotovosti, ve které nedochází k faktickému výkonu práce lékaře, nelze podle tohoto výkladu považovat za dobu odpočinku – pozn. aut.). Na tomto výkladu nemění nic ani okolnost, že lékaři je k dispozici odpočinková místnost, v níž se může zdržovat, pokud není vyzván k výkonu práce.

z. č. 65/1965 Sb.,zákoník práce