Čekejte, prosím...
keyboard_arrow_left
Zpět
1 keyboard_arrow_right
A A A

Hledaný výraz nenalezen

Hledaný § nenalezen

155/1919 Sb. znění účinné od 2. 4. 1919 do 20. 8. 1949

Dle § 2 zákona č. 276/2023 Sb. se tento zákon považuje za výslovně zrušený.

155

 

Zákon

ze dne 18. března 1919,

jímž se prozatímně mění ustanovení notářských řádů ze dne 25. července 1871, z. ř. č. 75 a čl. zák. XXXV: 1874 a VII: 1886.

 

 

Na základě usnesení Národního shromáždění se nařizuje:

Článek 1.

Úřední pečeť notářova obsahujž: jméno a příjmení notářovo, jeho hodnost jako "notáře" a jméno jeho úředního sídla a země.

Článek 2.

Když záruka a úřední pečeť byly schváleny, notář vykáže se o tom, připojí potřebný počet otisků své pečeti a vyhotovení svého podpisu a zažádá u sborového soudu druhé stolice, aby vzat byl do přísahy; podpis obsahujž jeho jméno a příjmení a hodnost jako "notáře".

Článek 3.

Do přísahy vzat bude u sborového soudu druhé stolice nebo u sborového soudu první stolice, který by byl od soudu druhé stolice určen, podle tohoto vzorce:

"Přísahám, že budu Československé republice vždy věren a vlády její poslušen, že budu veškeré zákony a platná nařízení zachovávati a svůj úřad jako notář podle zákonných ustanovení řádně a svědomitě zastávati․"

Přísaha vykoná se tak, že přísahající, bez rozdílu vyznání náboženského, znění přísahy opakuje a poté podá ruku tomu, kdo jej do přísahy béře. Jiných formálností třeba není.

Článek 4.

Úřední pečeť notářské komory obsahujž jen označení "notářská komora" a jméno jejího sídla.

Článek 5.

Notáři mohou při svém úřadování dále užívati svých dosavadních schválených pečetí, pokud upraveny budou podle čl. 1. tohoto zákona a není třeba znova je schváliti nebo do archivu odevzdati.

Článek 6.

Veškeří notáři, v území Československé republiky již ustanovení, jsou povinni do jednoho měsíce po tom, kdy tento zákon nabude účinnosti, vykonati přísahu v článku 3. uvedenou. To stane se nekolkovaným podáním sborovému soudu druhé stolice, ve kterém přísežnou formuli ve článku 3. uvedenou vlastní rukou podpíší a svou úřední pečeť přitisknou. Z důvodů zvláštního zřetele hodných sborový soud druhé stolice může na žádost lhůtu přiměřeně prodloužiti. Nevykoná-li některý notář ve lhůtě určené nebo prodloužené této přísahy, bude se za to míti, že se úřadu vzdává a bude se jednati podle ustanovení notářského řádu. Uplynutím dne, do kterého měl přísahu vykonati, pozbývá oprávnění, aby jako notář státem pověřený platně zastával úřad po rozumu notářského řádu.

Ministr spravedlnosti, dohodna se se splnomocněným ministrem pro správu Slovenska může naříditi, že v určitých obvodech Slovenska působnost tohoto článku odkládá se na dobu nejdéle jednoho roku.

Článek 7.

Listiny sepsané neb ověřené od notáře v dřívější formě a s dosavadními náležitostmi až do dne, kdy uplyne pro něj lhůta k výkonu přísahy, pokládány buďtež za platné po rozumu notářského řádu pro celý obvod státní.

Po této lhůtě požívají veřejné víry jen listiny sepsané neb ověřené notářem, který přísahu vykonal, a opatřené pečetí a podpisem podle článku 1. a 2.

Článek 8.

Provésti tento zákon ukládá se ministru spravedlnosti.

Článek 9.

Tento zákon nabývá účinnosti 15. dnem po vyhlášení. Zároveň pozbývají platnosti veškerá zákonná ustanovení, která se s tímto zákonem nesrovnávají.

T. G. Masaryk v. r.

 

Švehla v. r.,

 

v zastoupení min. předsedy.

Dr. Soukup v. r.