Čekejte, prosím...
A A A

Hledaný výraz nenalezen

Hledaný § nenalezen

345/1920 Sb. znění účinné od 8. 5. 1920 do 21. 5. 1924

Dle § 2 zákona č. 276/2023 Sb. se toto nařízení považuje za výslovně zrušené.

345

 

Nařízení

vlády republiky Československé

ze dne 4. května 1920,

jímž provádí se zákon ze dne 15. dubna 1920, čís. 316 Sb. z. a n., o vlajce a rejstříku lodí námořních.

§ 1.

U obchodního soudu v Praze zařizuje se rejstřík lodí námořních, do něhož zapisovány budou československé lodi námořní:

1.

lodi dostavěné, mající hrubou prostornost nejméně 15 rejstříkových britských tun, jímž přiznáno jest od plavebního úřadu právo vlajkové, a to pokud slouží plavbě výdělkové, bez výjimky - jiné lodi, určené na př. pro výzkum, zábavu a pod., pokud podle zvláštního nařízení budou zápisu podléhati;

2.

lodi ve stavbě (§ 22 zák.) se souhlasem plavebního úřadu.

§ 2.

Oddělení rejstříku pro lodi dostavěné vede se podle formuláře A.

Na jednotlivých listech I.-III. zapisují se skutečnosti a poměry uvedené v nadpisech sloupců, zvláště pak též na listě I. do sloupců 3.-6. veškeré okolnosti uvedené v § 18, čís. 1., zák., na listě II. do sloupců 3. a 4. veškeré okolnosti uvedené v § 18, čís. 2. a 3., zák. o vlastníku, pokud se týče o provozovateli; je-li vlastníkem loďařstvo, též loďař korespondent; do sloupce 5. listu II. zapíše se v případě § 24, odst. 1., zák. jako loďař vlastník, v případě § 24, odst. 2., zák. se zapíše: "Provozovatel platí dle § 24, odst. 2., zák. za loďaře."

Na listě závad (list III․) zapisují se věcná práva na lodi již při zápisu váznoucí (§ 18, č. 5., zák.), dále práva zástavní a jiné věcné závady později vzniklé, veškeré změny a výmazy těchto práv, jakož i poznámky k těmto právům se vztahující.

Poznámky osobních poměrů loďaře neb provozovatele, jako vyhlášení konkursu na jejich jmění, zapisují se na místě II. do sloupce 3., pokud se týče 4., jmění poznámky na listě II. do sloupce 7.

§ 3.

Oddělení rejstříku pro lodi ve stavbě vede se podle formuláře B a skládá se ze dvou listů.

Na listě I. zapisují se skutečnosti a poměry uvedené v nadpisech sloupců, zvláště pak též:

do sloupce 3. výměry lodi stavbou ustálené, postup stavby a doložené náklady stavební,

do sloupce 6. zapisuje se stavebník, t. j. ten, pro nějž se loď staví, jeho jméno, příjmení, sídlo a státní příslušnost.

O zápisech do listu závad a o poznámkách platí obdobně to, co ustanoveno v posledních dvou odstavcích § 2.

§ 4.

Dostaví-li se loď zapsaná v rejstříku v oddělení B, zřídí se na přihlášku pro ni vložka oddělení A, zruší se vložka oddělení B a vyznačí se zrušení to červeným inkoustem v nadpisu i na konci té vložky.

Do nové vložky v oddělení A převedou se z povinnosti úřadu zástavní práva zapsaná ve zrušené vložce (§ 22 zák.).

§ 5.

Dobrovolných práv zástavních k námořní lodi v rejstříku zapsané lze nabýti, je změniti nebo zrušiti pouze zápisem v rejstřík s výhradou § 21, odst. 3. a 4., zák.

Ostatní v rejstříku zapsaná práva, skutečnosti a poměry uvádějí se zápisem pouze v patrnost.

§ 6.

Na zápisy práv zástavních sluší obdobně užíti předpisu zákona knihovního a instrukce k němu, dále §§ 45-50, III., novely k občanskému zákonu ze dne 19. března 1916, čís. 69 ř. z.

Pokud zákon prováděný a toto nařízení neustanovuje nic jiného, platí obdobně též předpisy řízení nesporného, zejména nařízení ze dne 9. března 1863, čís. 27 ř. z., o vedení obchodního rejstříku. Předpisy řízení nesporného platí zvláště o lhůtě rekursní (14denní), a to i při zápisech do listu závad.

O všech zápisech budiž plavební úřad vyrozuměn vyhotovením usnesení.

§ 7.

Žádostem o zápis do rejstříku buďtež připojeny dva ověřené opisy listin, na základě jichž se o zápis žádá.

Byl-li zápis povolen, založí se jeden opis do sbírky listin, druhý opis ponechá se ve spisech.

Pro sbírku listin platí obdobně předpisy § 10, odst. 3.-5., nařízení o vedení obchodního rejstříku.

Uvedené opisy i doložky ověřovací na nich netřeba kolkovati.

Pokud nebyl předložen dvojí ověřený opis listiny, ponechá se prvopis při spisech a pro sbírku listin vyhotoví se soudem ověřený opis za poplatek 4 K za každou stránku.

§ 8.

Pro obě oddělení rejstříku společně vedou se abecední seznamy jmen, a to:

1.

o jménech lodi zapsaných,

2.

o jménech vlastníků, provozovatelů, loďařů-korespondentů, stavitelů a stavebníků,

3.

o jménech osob, pro něž jsou zapsána práva zástavní a jiná práva věcná.

U každého jména vyznačí se vložka, v níž je zapsáno.

V seznamy ty lze každému nahlédnouti.

§ 9.

Každý svazek rejstříku budiž zvenčí opatřen nápisem "Lodní rejstřík námořní", označením oddělení rejstříku, číslem svazku a čísly vložek, jež obsahuje.

§ 10.

Podati přihlášku o zřízení vložky pro loď dostavěnou a přihlásiti další změny jest oprávněn loďař (§§ 17, 18-24, odst. 1., zák.) aneb provozovatel (§ 1, odst. 4., § 24, odst. 2.).

K přihlášce o zřízení vložky pro loď ve stavbě jest oprávněn stavebník (§ 22 zák., § 13 tohoto nařízení).

§ 11.

K žádosti o zápisy, týkající se práv zástavních, jest za souhlasu provozovatele oprávněn též vlastník lodi nebo věřitel.

§ 12.

Má-li vlastník, provozovatel aneb stavebník své bydliště neb sídlo v cizině, je povinen zříditi zmocněnce v tuzemsku bydlícího, aby jej ve věcech, vztahujících se k zápisům do rejstříku, zastupoval a doručení, i ta, jež mají se státi k vlastním rukám, za něho přijímal.

V takových případech budiž se žádostí předložena přiměřená záloha na poplatky za uveřejnění.

§ 13.

Stavitel, jenž loď staví na svůj účet, je zároveň stavebníkem po rozumu § 22 zák.

Mimo tento případ jest k přihlášce dle § 22 zák. připojiti též opis smlouvy stavební.

§ 14.

Stavební list (§ 18, č. 3., zák.) vydaný stavitelem, jakož i prohlášení uvedené v § 22, odst. 3., zák., doklady o postupu stavby a o stavebních nákladech (§ 22, odst. 1., zák.) buďtež co do správnosti obsahu potvrzeny úřadem plavebním aneb příslušným československým konsulátem.

§ 15.

List rejstříkový, jenž obsahuje všechny zápisy provedené ve vložce lodi, podepíše předseda soudu a úředník rejstřík vedoucí.

List rejstříkový vydá se toliko v jednom vyhotovení. Bylo-li osvědčeno, že se ztratil, vdá se duplikát. Byl-li značně poškozen, lze vydati list nový, když starý soudu se vrátí a učiní se nepotřebným.

§ 16.

Zápisy provedené v rejstříku oddělení A na listu I. v rubr. 3, 4, 6 a na listu II. v rubr. 3, 4, 5, pak zápisy v rejstříku oddělení B na listu I. v rubr. 3-6 jest vyhlásiti jednou v Úředním listě Československé republiky a v Ústředním oznamovateli na náklad žadatelův.

Stejně sluší vyhlásiti změny těchto zápisů a výmaz lodi (§ 20, odst. 2., zák.).

§ 17.

Podání, jež dojdou ve věcech rejstříkových, zapisují se do deníku, jenž se vede podle formuláře Ln pro všechny tyto věci společně.

Čísla deníku jdou postupně od 1. ledna do 31. prosince každého roku.

Na podání, jež se vztahují k téže vložce a dojdou současně, budiž dle § 6, odst. 2. a 3., jedn. řádu, vyznačena současnost.

Lístky o doručení k vlastním rukám jsou modré (§§ 350, 363 jedn. řádu).

§ 18.

Značka spisová skládá se z označení rejstříku Ln a jeho oddělení, pak z čísla vložky, v níž loď jest zapsána, na př. Ln A 2, Ln B 1.

Čísla jednací je složeno z označení rejstříku Ln, z čísla, pod nímž podání je zapsáno v deníku, spolu s letopočtem, pak z označení vložky a řadového čísla spisu, na př. Ln 30/20 /A 2/1, Ln 40/20 / B 1/2.

Pro zakládání spisů platí obdobně předpisy § 276, odst. 1. a 3., jedn. řádu.

§ 19.

Ze zápisů práv zástavních platí se tytéž poplatky jako při zápisech do knihy pozemkové a jest obdobně použíti předpisů v tomto směru platných.

Zápisy jiné nepodléhají poplatkům. O zápisech osoby vlastníka, provozovatele, stavitele a stavebníka, jakož o změnách v těchto zápisech budiž vyrozuměn úřad poplatkový.

§ 20.

Nařízení toto nabývá účinnosti současně s prováděným zákonem a jeho provedením pověřují se ministři spravedlnosti, veřejných prací, obchodu a financí.

Švehla v. r.,

v zastoupení ministerského předsedy.

Sonntág v. r.

Dr. Beneš v. r.

Dr. Veselý v. r.

Habrman v. r.

Staněk v. r.

Hampl v. r.

Prášek v. r.

Klofáč v. r.

Dr. Šrobár v. r.

Dr. Heidler v. r.

Dr. Winter v. r.

Dr. Hodža v. r.

Dr. Franke v. r.