Čekejte, prosím...
A A A

Hledaný výraz nenalezen

Hledaný § nenalezen

25/1966 Sb. znění účinné od 1. 5. 1966 do 31. 8. 1980

25

 

VYHLÁŠKA

ministerstva školství a kultury

ze dne 27. dubna 1966,

kterou se vydávají studijní předpisy pro vysoké školy

 

Ministerstvo školství a kultury stanoví podle § 19 odst. 1 zákona č. 19/1966 Sb., o vysokých školách:

§ 1

Základní ustanovení

Tyto studijní předpisy se vztahují na všechny formy studia řádného i na studium mimořádné na vysokých školách v oboru působnosti ministerstva školství a kultury a na všechny studenty, kteří na těchto školách studují, bet ohledu na jejich státní příslušnost.

O d d í l I

Řádné studium (§ 2-25)

§ 2

Formy studia

(1)

Řádné studium je základním druhem studia na vysokých školách; poskytuje úplné vysokoškolské vzdělání v příslušném studijním oboru. Uskutečňuje se formou denního studia nebo formami studia při zaměstnání (večerního, dálkového a externího), popřípadě účelným spojením těchto forem studia. Nároky na úroveň znalostí studentů jsou ve všech těchto formách stejné.

(2)

Denní studium je forma studia, při níž student zpravidla není v trvalém pracovním poměru a jeho hlavním zaměstnáním je studium.

(3)

Večerní studium je forma studia, ve které je výuka soustředěna do několika dní v týdnu zpravidla ve večerních hodinách.

(4)

Dálkové studium je forma studia, ve které je samostatné studium podle předepsané literatury řízeno a doplňováno pravidelnými konzultacemi nebo soustředěními.

(5)

Externí studium je forma studia, ve které se student připravuje zcela samostatně ke zkouškám podle individuálního nebo skupinového učebního plánu.

§ 3

Časový plán školního roku

(1)

Na všech vysokých školách a fakultách začíná školní rok 1. října a končí 30. září; rozděluje se na zimní a letní semestr.

(2)

V každém semestru je 15 výukových týdnů, na které navazuje 4týdenní období, ve kterém se nevyučuje, a které je určeno především k samostatnému studiu. Stanovený počet výukových týdnů se nevztahuje na poslední semestr studia, který může být upraven učebním plánem diferencovaně.

(3)

Hlavní prázdniny jsou 8 týdnů, prázdniny během školního roku jsou maximálně 3 týdny. V době prázdnin lze konat pouze vojenská soustředění a některé tělovýchovné kursy, nebo soustředění studentů při zaměstnání.

(4)

Zbývající 3 týdny v roce jsou využívány podle dispozic děkana k odborné praxi, exkurzím, zkouškám apod.

(5)

Podrobnější úpravu časového plánu školního roku stanoví děkan․

(6)

Počet týdenních hodin přednášek, seminářů a cvičení v denním studiu je maximálně 30 hodin. Do tohoto počtu se nezahrnují hodiny věnované vojenské přípravě, tělesné výchově a výuce jazyků, pokud netvoří organickou součást studijního oboru.

§ 4

Přijetí ke studiu

Přijímání studentů na vysoké školy upravují zvláštní směrnice.

§ 5

Zápis

(1)

Uchazeč o studium na vysoké škole se stává vysokoškolským studentem zápisem na fakultě provedeným po jeho přijetí ke studiu na vysoké škole; zápis se vyznačí ve výkazu o studiu. Student může být zapsán jen na jedné fakultě nebo vysoké škole, která se nedělí na fakulty; na dvou fakultách nebo vysokých školách může být student výjimečně zapsán se souhlasem děkanů obou fakult.

(2)

Veřejným výrazem přijetí studijních povinností i získání práv studenta na začátku studia na vysoké škole je imatrikulace zapsaných studentů.

(3)

Začátkem každého dalšího školního roku se student zapisuje do příslušného ročníku.

(4)

Student zapisuje do výkazu o studiu všechny předměty stanovené učebním plánem příslušného studijního oboru podle jednotlivých ročníků.

(5)

Vedle předmětů podle odstavce 4, které jsou povinné, může si student zapsat další nepovinné předměty podle svého zájmu.

§ 6

Charakter studia

(1)

Hlavním znakem studia na vysoké škole je samostatnost a soustavnost.

(2)

Podstatnou složku studia je účast na výuce ve všech formách předepsaných učebním plánem, dále studium z učebnic, příruček a učebních textů a z odborných publikací domácí i zahraničních, případně další praktická účast na práci katedry.

§ 7

Způsob výuky

(1)

Vysoká škola zajišťuje podmínky k úspěšnému samostatnému studiu přednáškami, semináři, cvičeními, konzultacemi, odbornou praxí a exkurzemi nebo jinými formami.

(2)

Účast studentů na seminářích a cvičeních, na odborné praxi a na exkurzích je povinná a kontroluje se.

(3)

Děkan může se souhlasem rektora stanovit povinnou účast studentů i na některých přednáškách.

(4)

Učitel může umožnit studentu, který se z vážných důvodů nemohl zúčastnit výuky uvedené v odstavci 2, náhradní výuku.

(5)

V případě, že student zamešká podstatnou část výuky uvedené v odstavci 2 a nelze ji nahradit, může mu být na jeho žádost povoleno opakování ročníku podle § 16.

(6)

Podle povahy studijního oboru, nebo podle jiných hledisek, může děkan rozdělit studenty jednotlivých ročníků do studijních skupin.

§ 8

Příprava mimořádně nadaných studentů

k vědecké práci

Přípravu mimořádně nadaných studentů k vědecké práci upravují zvláštní směrnice.

§ 9

Vedoucí učitel ročníku

Děkan může v případě potřeby pověřit některého z učitelů pedagogickým a organizačním vedením ročníku (vedoucí učitel ročníku) a vymezit jeho úkoly.

§ 10

Kontrola studia

(1)

Hlavní způsoby kontroly studia jsou:

a)

průběžná kontrola studia

b)

zápočet

c)

klasifikovaný zápočet

d)

zkouška.

(2)

Předměty, ve kterých se vyžadují zápočty, klasifikované zápočty a zkoušky,stanoví učební plán.

(3)

Výsledek klasifikovaného zápočtu a zkoušky se klasifikuje těmito stupni:

1.

výborně

2.

velmi dobře

3.

dobře

4.

nevyhověl

(4)

Zápočet a výsledek klasifikovaného zápočtu a zkoušky vyznačí zkoušející ve výkazu o studiu, připojí datum a podpis. Neprospěch se do výkazu o studiu nezapisuje. Výsledek všech zkoušek se zaznamenávají v evidenci děkanátu fakulty.

§ 11

Průběžná kontrola studia

Průběžnou kontrolu studia provádějí učitelé zejména v seminářích, ve cvičeních, v odborné praxi a při exkurzích, případně zadáním domácích prací.

§ 12

Zápočet, klasifikovaný zápočet

(1)

Zápočtem potvrzuje učitel, že student v rámci příslušného předmětu splnil požadavky průběžné kontroly a že se zúčastnil výuky uvedené v § 7 odst. 2.

(2)

Klasifikovaným zápočtem hodnotí učitel, jak student osvědčil dovednosti a splnil uložené úkoly v některých praktických cvičeních, popřípadě v odborné praxi, zejména v laboratořích, rýsovnách, na klinikách, v ateliérech apod.

(3)

U předmětu, u kterého je podle učebního plánu předepsán zápočet, je získání zápočtu podmínkou pro vykonání zkoušky z tohoto předmětu; výjimkou může povolit zkoušející ( § 13 odst. 3).

§ 13

Zkoušky

(1)

Zkoušky mohou být ústní nebo písemné, nebo ústní i písemné anebo praktické.

(2)

V semestru se připouští maximálně 5 zkoušek; zkoušky z vojenské přípravy a jazyků, pokud netvoří organickou součást výuky, se do tohoto počtu nezahrnují.

(3)

Podle pokynů děkana stanoví zkoušející zkušební termíny tak, aby studenti měli možnost volby mezi několika termíny. Studentům se umožní, aby mohli skládat zkoušky ještě před ukončením výuky v příslušném semestru.

(4)

Příprava na zkoušky v období, kdy probíhá výuka, neomlouvá studenta z neúčasti na výuce uvedené v § 7 odst. 2.

(5)

Nemůže-li se student dostavit ve zvoleném termínu ke zkoušce, je povinen se předem omluvit zkoušejícímu, který určí náhradní termín. Nedostaví-li se student ke zkoušce bez vážného důvodu, má to stejné důsledky jakoby u zkoušky neprospěl; o důvodnosti omluvy rozhodně zkoušející. Stejné důsledky má i odstoupení od zkoušky.

(6)

Děkan může povolit studentům řádného studia dřívější skládání zkoušek i z vyšších ročníků, aby zvláště nadaní studenti mohli ukončit studium ve zkrácené době. V případně potřeby se provede dodatečný zápis příslušného předmětu.

(7)

V případech stanovených učebním plánem nebo v mimořádných, zvláště odůvodněných případech z rozhodnutí děkana, popřípadě na žádost studenta, se koná zkouška před komisí.

(8)

O státních závěrečných zkouškách platí zvláštní směrnice.

§ 14

Opravné zkoušky

(1)

Jestliže student u zkoušky neprospěl, určí mu zkoušející termín opravné zkoušky.

(2)

Druhou opravnou zkoušku může povolit zkoušející; jestliže ji nepovolí, může jí na žádost studenta povolit děkan.

(3)

Třetí opravnou zkoušku může ve výjimečných případech povolit na žádost studenta děkan.

(4)

rozhodnutí děkana podle odstavců 2 a 3 je konečné.

§ 15

Postup do vyššího ročníku

(1)

Do vyššího ročníku může být zapsán jen student, který splnil všechny studijní povinnosti stanovené učebním plánem předchozího ročníku do 30. září.

(2)

Studentovi, kterému ke dni 30. září chybí, nejvýše 2 z předepsaných zkoušek, může děkan povolit podmíněný zápis s tím, že mu stanoví termíny zkoušek, a to tak, aby byly vykonány nejpozději do 30. listopadu; obdobně může být povolen podmíněný zápis studentovi, kterému chybí zápočty nebo klasifikované zápočty.

§ 16

Opakování ročníku

(1)

Studentovi, který nesplnil podmínky pro postup do vyššího ročníku, může děkan povolit opakování ročníku. Během studia je možno opakovat pouze dva ročníky: Druhé opakování téhož ročníku a opakování dvou ročníků v průběhu prvních tří let studia je nepřípustné.

(2)

Při opakování ročníku zapisuje student pouze ty předměty a opakuje pouze ty zkoušky a cvičení ukončená klasifikovaným zápočtem, při kterých neprospěl, nebo při kterých dosáhl klasifikačního stupně dobře. Opravné zkoušky v opakovaném ročníku může povolit pouze děkan, a to jen ve výjimečných případech; jeho rozhodnutí je konečné.

§ 17

Přerušení studia

(1)

Děkan může studentovi z vážných důvodů osobních, zejména zdravotních, přerušit studium nejdéle na dobu dvou roků.

(2)

Přesušení studia se zaznamenává ve výkazu o studiu. Po uplynutí doby přerušení studia se student zařazuje do toho ročníku, v němž bylo studium přerušeno. Případné rozdíly v učebních plánech se vyrovnávají vykonáním zvláštních zkoušek; tyto zkoušky určí a termíny k jejich vykonává stanoví děkan.

§ 18

Zanechání studia

(1) Student, který hodlá zanechat studia, oznámí to písemně děkanu.

(2)

Nedostaví-li se student bez dostatečné omluvy k zápisu do příslušného ročníku ve stanoveném termínu, má se za to, že zanechal studia; o důvodnosti omluvy rozhoduje děkan.

(3)

Děkanát vydá studentovi, který zanechal studia, požádá-li o to, potvrzení o úspěšně vykonaných zkouškách.

§ 19

Vyloučení ze studia pro neprospěch

(1)

Studenta, který nesplnil podmínky pro postup do vyššího ročníku a jemuž nebylo povoleno opakovat ročník, vyloučí děkan ze studia pro neprospěch.

(2)

Děkanát vydá studentovi, který byl ze studia vyloučen pro neprospěch, požádá-li o to potvrzení o úspěšné vykonaných zkouškách.

§ 20

Přestupy

(1)

V odůvodněných případech může být studentu na jeho žádost povolen přestup

a)

na jiný studijní obor téže fakulty nebo vysoké školy,

b)

na tentýž nebo příbuzný obor jiné fakulty nebo vysoké školy,

c)

z jedné formy řádného studia na jinou formu.

(2)

Přestup v rámci téže fakulty povoluje děkan, přestup na jinou fakultu povoluje děkan fakulty na níž studen hodlá přestoupit v dohodě s děkanem fakulty, na níž student dosud studuje.

(3)

O započtení dosud složených zkoušek a o vykonání zvláštních zkoušek, určených k vyrovnání rozdílů v učebních plánech, platí obdobně ustanovení § 21 věta druhá a § 17 odst. 2 věta třetí.

§ 21

Nové přijetí na vysokou školu po zanechání studia

nebo po vyloučení ze studia

Student, který studia zanechal nebo byl ze studia vyloučen, může být znovu přijat na vysokou školu jen na základě nového přijímacího řízení. O započtení zkoušek s přihlédnutím k prospěchu a době, která uplynula od vykonání zkoušky a o zařazení do příslušného ročníku, rozhoduje děkan po vyjádření vedoucího katedry. O vykonání zvláštních zkoušek, určených k vyrovnání rozdílů v učebních plánech, platí obdobně ustanovení § 17 odst. 2 věta třetí.

§ 22

Kárné řízení

(1)

Závěrečné nebo opětovné porušení studijních povinností, zásad řádného chování nebo občanských povinností, se stíhá jako kárné provinění. Za kárné provinění lze uložit tato kárná opatření:

a)

důtka,

b)

veřejná důtka,

c)

vyloučení ze studia.

(2)

Kárné řízení provádí a kárná opatření ukládá tříčlenná kárná komise. Kárná komise rozhoduje většinou hlasů. Předsedu a členy kárné komise jmenuje děkan z členů vědecké rady. K jednání kárné komise se přizvou zástupci organizací studentů.

(3)

Před uložením kárného opatření se poskytuje studentovi příležitost k vyjádření.

(4)

Rozhodnutí o kárném opatření se vydávají písemně; rozhodnutí, jímž se ukládá veřejná důtka, musí obsahovat též údaje o tom, jak bude zveřejněno.

(5)

Bylo-li se studentem zavedeno trestní řízení, vyčká se zásadně jeho výsledku. Kárné řízení může být provedeno a kárné opatření uloženo i tehdy, bylo-li trestní řízení zastaveno, byl-li vyhlášen zprošťující rozsudek nebo byla-li vyhlášena amnestie.

(6)

Pro eventuální další studium studenta, který byl vyloučen ze studia platí ustanovení § 21.

§ 23

Zánik práv studentských

(1)

Studentem řádného studia přestává být, kde

a)

ukončil studium na vysoké škole úspěšným složením státní závěrečné zkoušky,

b)

zanechal studia,

c)

byl ze studia vyloučen ( § 19, § 22).

(2)

Dočasně přestává být studentem ten, jehož studium bylo přerušeno.

(3)

V případech uvedených v odstavcích 1 a 2 studentská práva zanikají.

§ 24

Zvláštní ustanovení pro studium při zaměstnání

(1)

Pro studium při zaměstnání neplatí ustanovení § 15. Pro externí studium platí ustanovení § 5 odst. 4 přiměřeně.

(2)

Studenti externího studia studují podle individuálních nebo skupinových učebních plánů, které stanoví děkan tak, aby se obsahově kryly s učebním plánem denního studia.

(3)

Zkoušky v dálkovém a večerním studiu je nutno složit za zimní semestr do 30. září běžného kalendářního roku a za letní semestr do 31. ledna následujícího kalendářního roku.

§ 25

Zvláštní ustanovení pro studium zahraničních studentů

University 17. listopadu

(1)

zahraniční uchazeč zapsaný ke studiu na Universitě 17. listopadu zůstává studentem této školy po celou dobu svých studií v Československé socialistické republice, a to i po zápisu na jiné vysoké škole.

(2)

V záležitostech upravených v § 17, 18, 19, 20 a 22 rozhoduje děkan fakulty, na které zahraniční student studuje, době s rektorem University 17. listopadu.

O d d í l I I

Mimořádné studium (§ 26)

§ 26

(1)

Mimořádné studium je studium jednotlivých předmětů na jedné nebo více fakultách nebo vysokých školách, které se nedělí na fakulty; neposkytuje úplné vysokoškolské vzdělání.

(2)

Do mimořádného studia se může zapsat i student řádného studia jiné fakulty nebo vysoké školy, která se neděli na fakulty.

(3)

Z předmětů, které si student mimořádného studia zapsal, může konat zkoušky; o vykonaných zkouškách vystaví mu děkanát (na vysokých školách, které se nedělí na fakulty, rektorát) potvrzení.

(4)

Pokud se studen v mimořádném studiu podrobí zkouškám z některých předmětů a později se zapíše do řádného studia, rozhodně děkan, po vyjádření příslušného vedoucího katedry, o započítání těchto zkoušek do řádného studi.

(5)

Jinak platí pro mimořádné studium ustanovení § 3 odst. 1, věta první, § 4, § 5 odst. 1 věta první, § 6, 10, 12, § 13 odst. 1 a 5, § 14, 18, 22 a 28 přiměřeně.

O d d í l I I I

Ustanovení společná a závěrečná (§ 27-32)

§ 27

Na vysokých školách, které se nedělí na fakulty, plní úkoly děkana podle této vyhlášky rektor.

§ 28

odvolací řízení

(1)

Proti rozhodnutí kárné komise, děkana fakulty nebo samostatné fakulty, jakož i rektora vysoké školy, která se nedělí na fakulty, pokud tato rozhodnutí nejsou podle této vyhlášky konečná, může se student odvolat do 15 dnů ode dne doručení rozhodnutí.

(2)

Proti rozhodnutí kárné komise se může student odvolat k děkanovi; jeho rozhodnutí je konečné.

(3)

Proti rozhodnutí děkana se může student odvolat k rektorovi; jeho rozhodnutí je konečné.

(4)

Proti rozhodnutí děkana samostatné fakulty nebo rektora vysoké školy, která se nedělí na fakulty, jakož i proti rozhodnutí děkana vydanému v dohodě s rektorem. University 17. listopadu ( § 25 odst. 2), se může student odvolat k ministerstvu školství a kultury. Rozhodnutí ministerstva školství a kultury je konečné. 1

§ 29

O náhradě škody způsobené studenty vysoké škole platí příslušná ustanovení občanského zákoníku.

§ 30

Účastníci speciálního externího studia na vysokých školách technického směru se stávají ode dne účinnosti této vyhlášky externími studenty podle této vyhlášky.

§ 31

Zrušují se:

1.

Obecné studijní předpisy pro vysoké školy za dne 1. září 1954 čj. 60 000/54:C I/1 (Věstník ministerstva školství a kultury, r. 1954, str. 283), ve znění výnosů ministerstva školství a kultury ze dne 23. srpna 1956 čj. 38 525/56-B I/1 a ze dne 11. srpna 1964 čj. 27 308/64-III/2b (Věstník ministerstva školství a kultury, r. 1964, str. 290).

2.

Obecné studijní předpisy pro dálkové studium na vysokých školách ze dne 22. srpna 1955 čj. 41 584/55-C II/1, ve znění výnosu ministerstva školství a kultury ze dne 11. srpna 1964 čj. 27 308/64-III/2b (Věstník ministerstva školství a kultury, r. 1964,str. 290).

3.

Studijní předpisy pro večerní studium na vysokých školách ze dne 3. dubna 1956 čj. 18 294/56.

4.

Směrnice o mimořádném studiu na vysokých školách ze dne 22. prosince 1954 čj. 100 038/54-C I/1 (Věstník ministerstva školství a kultury, r.1955, str.12).

5.

Instrukce o externím studiu na vysokých školách universitních ze dne 11. září 1954 čj. 67 307/54-C I/1.

6.

Směrnice o speciálním externím studiu na vysokých školách technických ze dne 10. srpna 1954 čj. 59 113-C II/1 a ze dne 30. března 1957 čj. 20 870/57-B II/1.

7.

Výnosy o úpravě vyučování ruštině na vysokých školách ze dne 2. srpna 1952 čj. 40 123/52-V-VII/3a a ze dne 14. září 1953 čj. 83 289/53.

8.

Výnos o úpravě zápočtů a klasifikovaných zápočtů ve výuce všeobecné ruštiny a povinné tělesné výchovy ze dne 14. dubna 1955, čj. 24 639/55-C I/1.

9.

Školní a disciplinární řád pro studenty vysokých škol ze dne 15. dubna 1953 čj. 62 150/53, ve znění výnosu ze dne 22. května 1954 čj. 27 709/54-D/1 (Věstník ministerstva školství a kultury, r. 1954, str. 153( a ze dne 22. srpna 1956 čj. 48 819/56-B/S.

10.

Bod 4, 7 a 8 instrukce o decentralizaci v oboru vysokých škol ze dne 22. srpna 1956 čj. 48 819/56-B/S.

§ 32

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. května 1966.

Ministr:

Hájek v.r.



Poznámky pod čarou:

Na Slovensku rozhoduje v těchto případech pověřenectvo SNR pro školství a kulturu.

Poznámky pod čarou:
1

Na Slovensku rozhoduje v těchto případech pověřenectvo SNR pro školství a kulturu.