Čekejte, prosím...
A A A

Hledaný výraz nenalezen

Hledaný § nenalezen

79/1989 Sb. znění účinné od 24. 7. 1989

79

 

VYHLÁŠKA

federálního ministerstva financí

ze dne 29. června 1989

o vydání bankovek po 100 Kčs

 

Federální ministerstvo financí podle § 3 odst. 2 zákona č. 41/1953 Sb., o peněžní reformě, v dohodě se Státní bankou československou vyhlašuje:

§ 1

Dnem 1. října 1989 se vydávají bankovky Státní banky československé po 100 Kčs vzoru 1989.

§ 2

(1)

100 Kčs bankovka vzoru 1989 (dále jen "bankovka") je 67 mm široká a 147 mm dlouhá. Je vytištěna na nažloutlém papíru s průběžným tmavočarým vodotiskem a ochrannými modrými a červenými vlákny uloženými v papíru.

(2)

Vodotisk vytváří po celé ploše papíru vodorovné řady střídajících se lipových lístků a pěticípých hvězd.

(3)

Lícní i rubová strana bankovky je opatřena po celé ploše podbarvujícími ochrannými podtisky․

(4)

Na l í c i bankovky je hlavní tisk proveden tříbarevným hlubotiskem ve třech odstínech zelené barvy. Plocha líce je rozdělena na tři nestejná pole; ukončením hlavního tisku cca 4 mm před ořezem bankovky se vytváří u středního a pravého pole náznak orámování. Převážná část středního a pravého pole je podložena jemným tečkovým rastrem.

V levém poli je velké tmavé číselné označení hodnoty "100", situované ve směru kratší strany bankovky. Na jeho pozadí je nepravidelný tmavočarý gilošový pás připomínající prapor. V dolní části levého pole jsou čtyři hmatové geometrické znaky pro nevidomé provedené v hlubotisku.

V horní části středního pole je státní znak v červené barvě. Pod státním znakem je v červené, žluté a zelené barvě hvězdice. Vlevo nahoře je hodnotové číslo "100" ve žluté barvě. Okolo hvězdice a státního znaku jsou nepravidelné vlnovky, spodní část uzavírá tmavočarý gilošový pás.

 

Pod státním znakem na společné svislici jsou texty

"BANKOVKA STÁTNÍ BANKY

ČESKOSLOVENSKÉ

STO

KORUN

ČESKOSLOVENSKÝCH

1989"

Mezi levým a středním polem je umístěna svisle trestní pohrůžka "PADĚLÁNÍ BANKOVEK SE TRESTÁ PODLE ZÁKONA".

V pravém poli dominuje portrét Klementa Gottwalda. Jméno "KLEMENT GOTTWALD" a letopočty narození a úmrtí "1896-1953" jsou vpravo od portrétu. V dolní části je umístěno světlé hodnotové číslo "100". Nad ním v pěti řadách v reliéfním provedení lipové snítky.

V náznaku orámovaní dole jsou drobným písmem vytištěna jméno autorů, a to vlevo jméno autora návrhu "A. BRUNOVSKÝ DEL." (navrhl), vpravo jméno rytce "B. ŠNEIDER SC." (vyryl); uprostřed je název tiskárny "STÁTNÍ TISKÁRNA CENIN, PRAHA".

Označení série bankovky jedním velkým písmenem abecedy a dvojmístným číslem je umístěno nahoře v levém poli, šestimístné pořadové číslo je nad znaky pro nevidomé dole. V pravém poli se označení série a pořadového čísla opakuje v řádce nad portrétem. Série i pořadová čísla jsou vytištěna červenou barvou.

(5)

Na r u b u bankovky je hlavní tisk proveden tříbarevným hlubotiskem ve třech odstínech zelené barvy. Plocha je rozdělena na dvě nestejná pole, levé s náznakem orámování.

V levém poli je panorama Pražského hradu a část Malé Strany s mosteckými věžemi a Mikulášským chrámem. Vpravo dole jsou růže v zelené a žluté barvě. Vlevo nahoře je tmavé hodnotové číslo "100", které se opakuje ve světlejším provedení vpravo dole. V kamenné zídce Karlova mostu je nápis "PRAHA".

V pravém světlém poli je ve směru kratší strany bankovky hodnotové číslo "100" v zelené barvě. Číslice jsou vyplněny opakujícími se mikrotexty "STO KORUN ČESKOSLOVENSKÝCH". Na pozadí velkého hodnotového čísla je v horní polovině tmavočará giloše v zelené barvě, ve spodní polovině jsou tři růže, dvě v barvě červené a jedna v barvě žluté. Levé a pravé pole odděluje svislý nápis "BANKOVKY JSOU KRYTY ZLATEM A OSTATNÍMI AKTIVY STÁTNÍ BANKY ČESKOSLOVENSKÉ".

V náznaku orámování dole jsou drobným písmem vytištěna jména autorů, a to vlevo jméno autora návrhu "A. BRUNOVSKÝ DEL." a vpravo jméno rytce "M. ONDRÁČEK CS.", uprostřed je označení "c STÁTNÍ BANKA ČESKOSLOVENSKÁ".

§ 3

Bankovky po 100 Kčs vzoru 1961 zůstávají i nadále zákonnými penězi.

§ 4

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Ministr financí Československé socialistické republiky:

Ing. Stejskal v. r.

 

Předseda Státní banky československé:

Ing. Potáč v. r.