73/1952 Sb. znění účinné od 1. 5. 1990 do 31. 12. 1992
73
ZÁKON
ze dne 11. prosince 1952
o dani z obratu.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1. Daň z obratu (dále jen „daň“) je nástrojem rozdělení a přerozdělení národního důchodu.
§ 2. Plátci daně (1) Plátci daně jsou:
a) státní podniky, státní hospodářské organizace, sdružení s právní subjektivitou, akciové společnosti, obchodní společnosti, státní organizace Československé státní dráhy a specializované železniční organizace, bytová, spotřební, výrobní a jiná družstva, svazy družstev, Ústřední rada družstev, družstevní podniky a jednotná zemědělská družstva, společné podniky, podniky a hospodářská zařízení společenských organizací;
b) podniky zahraničního obchodu, účelové zahraničně obchodní organizace, sdružení pro zahraniční obchod, podniky se zahraniční majetkovou účastí;
c) fyzické osoby (podnikatelé), které byly zapsány do podnikového rejstříku;
d) subjekty se sídlem v cizině provádějící hospodářskou činnost na území Československé federativní republiky.
(2) Daň vypořádávají též některé rozpočtové a jiné státní organizace a organizace s mezinárodním prvkem na území Československé federativní republiky, jestliže tak stanoví federální ministerstvo financí, pokud jde o subjekty v působnosti orgánů federace, a ministerstvo financí, cen a mezd České republiky a ministerstvo financí, cen a mezd Slovenské republiky, jde-li o ostatní subjekty.
(3) Používá-li se dále pojmu „podnik“, rozumějí, se jím subjekty uvedené v odstavcích 1 a 2.
§ 3. Předmět daně (1) Dani poléhá obrat z prodeje zboží vlastní výroby nebo vlastního nákupu a zboží z dovozu (dále jen "zboží"); obrat téhož zboží se zdaňuje toliko jednou.
(2) Dodává-li podnik zboží do vlastních maloobchodních prodejen, považuje se za prodej zboží jeho převod do těchto prodejen.
(3) Dani podléhá vnitropodnikové použití zboží, stanoví-li tak ministr financí a určí-li zboží, na něž se jeho opatření vztahuje.
(4) Obrat z prodeje zboží do zahraničí nepodléhá dani.
(5) Dovoz neobchodního zboží nepodléhá dani; vztahují se na něj předpisy o cle․
§ 4. Zdanitelný obrat. (1) Zdanitelným obratem je prodejní cena zboží.
(2) Zdanitelným obratem je rovněž prodejní cena zboží realizovaného na území Československé federativní republiky v jednotkách cizí měny.
(3) Zdanitelný obrat vzniká vyhotovením faktoru a nebyla-li faktura vyhotovena, vyhotovením jiného dokladu o prodeji, po případě o vnitropodnikovém použití zboží.
§ 6. Stanovení daně Federální ministerstvo financí stanoví způsob výpočtu daně v prováděcí vyhlášce a sazby v Sazebníku daně z obratu.
§ 7. Odvod a splatnost daně. Podnik je povinen si sám daň vypočíst. Ministerstvo financí stanoví za jaká období a v kterých lhůtách se daň odvádí.
§ 8. Daňové hlášení a opravné prostředky. (1) Podnik je povinen předložit místně příslušnému finančnímu orgánu (dále jen „finanční orgán“) hlášení o dani z obratu (dále jen „hlášení“) na předepsaném tiskopisu ve lhůtách stanovených prováděcí vyhláškou. Podnik je povinen podat na vyzvání finančního orgánu vysvětlení, opravu nebo doplnění hlášení.
(2) Finanční orgán přezkouší hlášení, a odchyluje-li se daň jím vypočtená od daně podle hlášení, vyrozumí o rozdílu podnik.
(3) Zjistí-li podnik dodatečně, že daňové hlášení, které předložil finančnímu orgánu , je nesprávné nebo neúplné, je povinen neprodleně to finančnímu orgánu oznámit a zároveň uvést, v čem záleží nesprávnost nebo neúplnost. Jde-li o opravu hlášení, která má mít za následek snížení daně, může podnik opravit hlášení nejpozději do šesti měsíců po uplynutí kalendářního měsíce (čtvrtletí) , jehož se hlášení týká.
(4) Podnik je povinný podat do 31. ledna po uplynutí kalendářního roku vyúčtování daně příslušnému finančnímu orgánu na předepsaném tiskopise, ve kterém uvede daňovou povinnost a platby na daň. Finanční orgán přezkouší vyúčtování a v případě, že zjistí neshody, oznámí podniku do třiceti dnů ode dne podání vyúčtování rozdíly mezi vyúčtováním podniku a vyúčtováním finančního orgánu.
§ 9. Registrace a oznamovací povinnost. (1) Podniky jsou povinny přihlásit se k daňové registraci u místně příslušných finančních orgánů podle svého sídla. Finanční orgán vede pro účely daně katastr podniků, v němž vyznačuje daňově důležité skutečnosti a souvislosti.
(2) Podnik písemně oznámí finančnímu orgánu zahájení podnikové činnosti, a to do patnácti dnů od jejího zahájení. Rovněž oznámí do patnácti dnů změny, ukončení, zastavení nebo přesídlení. Má-li více poboček, provozoven nebo jiných technických jednotek, učiní oznámení finančnímu orgánu pro každou z nich zvlášť.
§ 10. Použití účetnictví Údaje účetnictví slouží i účelům daňovým.
§ 11. Oprava zdanitelného obratu. Ze zdanitelného obratu se vyloučí částka odpovídající prodejní ceně zboží vráceného odběratelem, pokud dodavatel neobdržel úplatu za toto zboží nebo úplatu za ně přijatou vrátil odběrateli.
§ 12. Příslušnost. (1) Místní příslušnost se řídí místem, v němž je sídlo podniku.
(2) Ministr financí může upravit příslušnost v jednotlivých případech jinak.
§ 13. Kontrola daně. Součinnost. (1) Podniky podléhají kontrole finančních orgánů , jejímž účelem je přímo v podniku prověřovat podle skutečností rozhodných pro daň včasnost, správnost a úplnost odvodu daně a hlášení.
(2) Úřady a orgány státní správy, podniky, organisace, instituce, jakož i občané jsou povinni podávat správné, pravdivé a včas všechny údaje a zprávy, které od nich budou požadovat pro účely daně finanční orgány .
§ 14. Penále a zvýšení daně (1) Nebyla-li splatná daň včas odvedena ( § 7), zaplatí podnik za každý den prodlení penále ve výši 0,1 % dlužné částky.
(2) Nebylo-li hlášení podáno včas ( § 8), může být daň zvýšena až o 1 %.
(3) Zjistí-li finanční orgán, že hlášení bylo nesprávné nebo neúplné, je oprávněn zkrácenou daň zvýšit o 20 %. Zjistí-li podnik nesprávnost nebo neúplnost sám a podá dodatečné hlášení, je finanční orgán oprávněn zkrácenou daň zvýšit o 10 %.
§ 15. Vymáhání daně Nezaplatí-li podnik daň ve lhůtě, zašle finanční orgán příslušné bance nebo spořitelně příkaz k vybrání a současně o tom zpraví podnik. Tento příkaz provede banka nebo spořitelna přednostně.
§ 16. Promlčení. (1) Daň nelze požadovat, jestliže uplynuly tři roky od konce kalendářního roku, v němž vznikla zdanitelnost obratu.
(2) Je-li proveden úkon k zjištění nebo vymáhání daně, běží promlčecí lhůta znovu od uplynutí kalendářního roku, v němž byl podnik o tomto úkonu zpraven.
§ 17. Zvláštní způsoby vybírání daně. U zboží podléhajícího puncovní povinnosti se daň vybírá při puncování, pokud ministr financí nestanoví jinak a neurčí zboží, na něž se jeho opatření vztahuje; na daň vybíranou při puncování se vztahují předpisy o puncování.
§ 18. Nejvyšší vedení a dozor. Nejvyšší vedení, dozor a vydávání směrnic zásadního rázu přísluší ministerstvu financí.
§ 19. Zmocnění. (1) Ministr financí se zmocňuje, aby podle potřeb státního národohospodářského plánu vyhláškou v Úředním listě nebo jiným vhodným způsobem
a) vydával předpisy k provádění zákona,
b) upravil jinak zdanění v případech, kde toho vyžaduje úspěšné plnění státního národohospodářského plánu nebo jiné důležité zájmy nebo hospodárnější způsob provádění tohoto zákona.
(2) Ministerstvo financí se zmocňuje, aby upravilo řízení ve věcech této daně.
§ 21. Účinnost zákona. Tento zákon nabývá účinnosti dnem 1. ledna 1953; provede jej ministr financí v dohodě se zúčastněnými členy vlády.
Gottwald v. r.
Dr. John v. r.
Zápotocký v. r.
Kabeš v. r.
Copyright © 2009 - 2023, Nakladatelství C. H. Beck