Čekejte, prosím...
A A A

Hledaný výraz nenalezen

Hledaný § nenalezen

34/1975 Sb. znění účinné od 1. 5. 1975 do 31. 12. 1982

34

 

VYHLÁŠKA

Státní arbitráže Československé socialistické republiky

ze dne 9. dubna 1975

o hospodářských závazcích při vývozu, dovozu a při zajišťování

hospodářské kooperace se zahraničím

 

Státní arbitráž Československé socialistické republiky po projednání s federálním ministerstvem zahraničního obchodu a s dalšími zúčastněnými ministerstvy stanoví podle § 395 písm. a) hospodářského zákoníku č. 109/1964 Sb., v úplném znění vyhlášeném pod č. 37/1971 Sb. (dále jen "zákon"):

§ 1

Úvodní ustanovení

Tato vyhláška upravuje

a)

smlouvu o přípravě dodávek na úseku vývozu a dovozu a povinnosti organizací zahraničního obchodu a dalších organizací oprávněných k zahraničně obchodní činnosti 1 (dále jen "organizace zahraničního obchodu") a jejich dodavatelů a odběratelů při jejím uzavírání a plnění,

b)

penále za vadné plnění u některých dodávek dovážených výrobků,

c)

vztahy organizací při přípravě smluv uzavíraných v rámci specializace a kooperace se zahraničím 2 (dále jen "smlouvy o hospodářské kooperaci se zahraničím") a při zajišťování plnění závazků z těchto smluv.

Č Á S T P R V N Í

Hospodářské závazky při vývozu a dovozu (§ 2-9)

O d d í l p r v n í

Smlouva o přípravě dodávek (§ 2-8)

§ 2

Smlouvou o přípravě dodávek organizace stanoví

a)

předpokládaný rozsah budoucích dodávek pro vývoz nebo z dovozu v určeném časovém období,

b)

závazek jedné nebo obou organizací k uzavření budoucí smlouvy (budoucích smluv) nebo závazek odběratele k vydání dodávkového příkazu (dodávkových příkazů) do stanovené doby. Namísto doby pro uzavření budoucí smlouvy (budoucích smluv) mohou organizace dohodnout dobu pro předložení návrhu budoucí smlouvy (budoucích smluv).

§ 3

Účelem smlouvy o přípravě dodávek je zejména

a)

příprava střednědobých státních plánů rozvoje národního hospodářství a plnění úkolů jimi stanovených,

b)

plnění závazků k uzavírání smluv o dodávce pro vývoz nebo z dovozu, které vyplynou z jednání o mezinárodních hospodářských vztazích nebo ze smluv o hospodářské kooperaci se zahraničím,

c)

přenášení výsledků průzkumu zahraničních trhů do dlouhodobých dodavatelsko-odběratelských vztahů, cílevědomě zaměřených na efektivní plnění dodávek pro vývoz,

d)

sortimentní vyjasňování dodávek pro vývoz a z dovozu, které stanoví směrnice pro přípravu prováděcích státních plánů rozvoje národního hospodářství a prováděcí státní plány rozvoje národního hospodářství v souhrnném hodnotovém vyjádření․ 3

§ 4

Organizace je vázána návrhem smlouvy o přípravě dodávek po dobu jednoho měsíce, pokud sama nestanoví lhůtu delší anebo pokud nebude dohodnuta jiná lhůta.

§ 5

Smlouva o přípravě dodávek na úseku vývozu

(1)

Smlouva o přípravě dodávek vzniká, i když v ní organizace nesjednají dobu k uzavření budoucí smlouvy (budoucích smluv) anebo dobu, v níž je odběratel povinen vydat dodávkový příkaz (dodávkové příkazy) nebo předložit návrh smlouvy (návrhy smluv). V takovém případě platí, že se tak má stát ve lhůtách stanovených v základních podmínkách dodávky a pokud je základní podmínky dodávky nestanoví, ve lhůtách již dohodnutých, popřípadě ve lhůtách obvyklých.

(2)

Závazek k uzavření budoucí smlouvy (budoucích smluv) může být splněn i tak, že odběratel vydá do stanovené doby dodávkový příkaz (dodávkové příkazy).

(3)

Nevydá-li odběratel dodávkový příkaz (dodávkové příkazy) anebo nepředloží-li návrh smlouvy (návrhy smluv) v souladu se smlouvou o přípravě dodávek, může se dodavatel domáhat pouze náhrady škody, které mu tím byla způsobena; odpovědnosti za tuto škodu se odběratel nemůže zprostit. Tato úprava povinnosti k náhradě škody se však netýká závazků k předložení návrhů smluv anebo k vydání dodávkových příkazů, které vyplynou ze smlouvy o hospodářské kooperaci se zahraničím.

§ 6

Smlouva o přípravě dodávek na úseku dovozu

(1)

Dodavatel není povinen uzavřít na základě smlouvy o přípravě dodávek smlouvu o dodávce z dovozu, jestliže neobdrží potřebné devizové krytí nejpozději ve lhůtě stanovené pro její uzavření.

(2)

Dodavatel je povinen přistoupit na změnu nebo zrušení závazku ze smlouvy o přípravě dodávek, jestliže se toho domáhá odběratel s odůvodněním, že potřebuje dovoz jiných dodávek nebo jejich jiný rozsah, pokud by plnění původního závazku bylo v rozporu s devizovými zájmy ČSSR; odběratel je však povinen uhradit náklady s tím spojené. Toto ustanovení se netýká závazků k uzavírání smluv o dodávce z dovozu, které vyplynou ze smlouvy o hospodářské kooperaci se zahraničím.

§ 7

Povinnost uzavřít smlouvu o přípravě dodávek 4 může organizace splnit i tím, že tuto smlouvu z jejího podnětu uzavřou s oprávněnou organizací jiné organizace.

§ 8

Ve smlouvě o přípravě dodávek mohou organizace dohodnout, že závazek k uzavření budoucí smlouvy lze splnit i tak, že tuto smlouvu uzavře jiná organizace. Podmínkou, za kterých se tak může stát, musí být sjednány ve smlouvě o přípravě dodávek.

O d d í l d r u h ý

(§ 9)

§ 9

Penále za vadné plnění

Ustanovení § 206 a § 208 zákona nelze použít u dovážených výrobků ve vztazích mezi dalšími dodavateli o odběrateli, jestliže

a)

jsou uskutečňovány jako traťové dodávky, nebo

b)

prověřováním by došlo k poškození původního obalu, k zhoršení jakosti anebo k jinému znehodnocení či ztrátě stanovených vlastností.

Č Á S T D R U H Á

Smluvní zajišťování závazků z hospodářské kooperace se zahraničím (§ 10-19)

§ 10

Zabezpečování smluv o hospodářské kooperaci se zahraničím

Jestliže je třeba, aby se na plnění závazků, které vyplynou ze smlouvy o hospodářské kooperaci se zahraničím, podílely organizace, které se nestanou její smluvní stranou, je organizace, která bude odpovídat za tyto závazky ( § 18), povinna si tuto jejich účast zajistit tím, že s nimi včas uzavře smlouvu o zajištění hospodářské kooperace se zahraničím ( § 11), smlouvu o přípravě dodávek, popřípadě jiné hospodářské smlouvy (dále jen "hospodářské smlouvy"). To se nevztahuje na případy, kdy plnění závazků ze smlouvy o hospodářské kooperaci se zahraničím zajišťují nadřízené orgány v rámci své řídící pravomoci.

§ 11

Smlouva o zajištění hospodářské kooperace se zahraničím

(1)

Smlouvou o zajištění hospodářské kooperaci se zahraničím se organizace zavazují učinit opatření potřebná k zabezpečení řádného plnění závazků, které vyplynou ze smlouvy o hospodářské kooperaci se zahraničím. Přitom se zavazují zejména k zavedení, omezení a zastavení sjednané výroby, výzkumu a vývoje.

(2)

Smlouva o zajištění hospodářské kooperace se zahraničím obsahuje zpravidla

a)

rozsah spolupráce v oblasti výroby a určení výrobků, jichž se spolupráce týká,

b)

lhůtu a podmínky spolupráce v oblasti technického rozvoje výrobků a vzájemné postoupení výsledků dosavadního vývoje, včetně technických a výrobních znalostí,

c)

lhůtu a podmínky zavedení, zastavení, popř. omezení výroby,

d)

způsob a podmínky provádění změn dohodnutých technickoekonomických parametrů a jakosti,

e)

způsob a podmínky provádění zkoušek výrobků,

f)

ujednání o použití technických, bezpečnostních a jiných předpisů, zejména předpisů o státním zkušebnictví,

g)

ujednání o odpovědnosti za porušení patentové a jiné ochrany,

h)

ustanovení o majetkových sankcích.

(3)

Pokud opatření, ke kterým se organizace zavazují, vyžadují předchozí souhlas nadřízených nebo jiných orgánů, je příslušná organizace povinna předem takový souhlas zajistit.

(4)

Smlouva o zajištění hospodářské kooperace se zahraničím vzniká, dojde-li k dohodě o celém jejím obsahu.

Společná ustanovení

§ 12

Organizace, která bude odpovídat ze závazky ze smlouvy o hospodářské kooperaci se zahraničím ( § 18), je povinna organizovat uzavírání hospodářských smluv tak, aby jednání o nich probíhalo souběžně s jednáním o smlouvě o hospodářské kooperaci se zahraničím, aby bylo v souladu s připraveným zněním této smlouvy a aby k jejich uzavření došlo před podpisem smlouvy o hospodářské kooperaci se zahraničím. Jinak je povinna hradit zúčastněným organizacím náklady, které jim vzniknou v důsledku nesplnění této povinnosti.

§ 13

Organizace, jejíž součinnost je nutná ke splnění závazků ze smlouvy o hospodářské kooperaci se zahraničím, je povinna uzavřít hospodářskou smlouvu na žádost organizace, která bude za tyto závazky odpovídat ( § 18), pokud návrh hospodářské smlouvy je předložen tak včas, aby ji bylo možno uzavřít ještě před podepsáním smlouvy o hospodářské kooperaci se zahraničím. Této povinnosti se může zprostit, jestliže prokáže důvody, pro které by uzavření hospodářské smlouvy bylo v rozporu s potřebami národního hospodářství.

§ 14

Organizace, která uzavírá společně s organizací zahraničního obchodu smlouvu o hospodářské kooperaci se zahraničím, jíž je sjednáván též závazek k uzavírání budoucích smluv o dodávce pro vývoz, je povinna na žádost organizace zahraničního obchodu uzavřít smlouvu o přípravě dodávek na rozsah, o němž bylo dohodnuto, že bude přijat, popřípadě, který byl přijat.

§ 15

Stanoví-li smlouva o hospodářské kooperaci se zahraničím majetkové sankce, jsou organizace povinny sjednat odpovídající sankce v hospodářské smlouvě, pokud nejsou stanoveny právním předpisem.

§ 16

Nedojde-li k uzavření platné 5 smlouvy o hospodářské kooperaci se zahraničím do šesti měsíců od vzniku hospodářské smlouvy, je kterákoliv organizace oprávněna požadovat její zrušení; druhá organizace je povinna na zrušení hospodářské smlouvy přistoupit.

§ 17

Organizace, která uzavře smlouvu o hospodářské kooperaci se zahraničím, je povinna neprodleně předat jedno její vyhotovení anebo výpis z ní v českém nebo slovenském znění organizaci, s níž uzavřela při její přípravě hospodářskou smlouvu.

§ 18

Uzavírá-li smlouvu o hospodářské kooperaci se zahraničím více organizací a není-li v ní stanoveno, které závazky připadají na každou z nich, mé se pro účely této vyhlášky za to, že každá organizace odpovídá za závazky, které se týkají předmětu její činnosti. Týká-li se závazek předmětu činnosti více organizací a není-li dohodnuto jinak, má se pro účely této vyhlášky za to, že odpovídají stejným dílem.

§ 19

Organizace, která odebírá od organizace zahraničního obchodu výrobky dovážené na základě mezistátní dohody nebo smlouvy o hospodářské kooperaci se zahraničím a dodává je v nezměněném stavu další organizaci, je oprávněna při uzavírání smluv se svými dalšími odběrateli požadovat takovou úpravu dodacích lhůt, prověřování plnění, reklamací a reklamačních lhůt, jaká odpovídá jejím povinnostem vůči organizaci zahraničního obchodu.

Č Á S T T Ř E T Í

(§ 20)

§ 20

Účinnost

(1)

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. května 1975 s výjimkou ustanovení § 10 až § 19, která nabývají účinnosti dnem 1. července 1975.

(2)

Právní vztahy z hospodářských smluv, které upravuje tato vyhláška, vzniklé před její účinností, se řídí ode dne účinnosti jejími ustanoveními, jen pokud se na tom organizace dohodnou.

(3)

Ustanovení § 9 se vztahují na vadné dodávky uskutečněné po 30. dubnu 1975.

Hlavní arbitr

Československé socialistické republiky:

Brandejs v. r.



Poznámky pod čarou:

Viz vyhlášku č. 121/1968 Sb., o oprávnění k zahraničně obchodní činnosti ve znění vyhlášky č. 164/1969 Sb.

Viz zákon č. 85/1972 Sb., o postupu při uzavírání smluv o hospodářské kooperaci se zahraničím.

Viz § 20 vyhlášky č. 33/1975 Sb., o projednávání dodavatelsko-odběratelských vztahů v plánovacím procesu.

Viz § 118 zákona, § 5 odst. 6 vyhlášky č. 33/1975 Sb., o projednávání dodavatelsko-odběratelských vztahů v plánovacím procesu, a § 13 a § 14 této vyhlášky.

Viz § 1 zákona č. 85/1972 Sb., o postupu při uzavírání smluv o hospodářské kooperaci se zahraničím.

Poznámky pod čarou:
1

Viz vyhlášku č. 121/1968 Sb., o oprávnění k zahraničně obchodní činnosti ve znění vyhlášky č. 164/1969 Sb.

2

Viz zákon č. 85/1972 Sb., o postupu při uzavírání smluv o hospodářské kooperaci se zahraničím.

3

Viz § 20 vyhlášky č. 33/1975 Sb., o projednávání dodavatelsko-odběratelských vztahů v plánovacím procesu.

4

Viz § 118 zákona, § 5 odst. 6 vyhlášky č. 33/1975 Sb., o projednávání dodavatelsko-odběratelských vztahů v plánovacím procesu, a § 13 a § 14 této vyhlášky.

5

Viz § 1 zákona č. 85/1972 Sb., o postupu při uzavírání smluv o hospodářské kooperaci se zahraničím.