Zatřídění hmotného majetku a nehmotného majetku
do odpisových skupin podle předpokládané doby odpisování 40)
POLOŽKY ODPISOVÁ SKUPINA
(1) Budovy a haly (Třída 1)..................5
z toho:
a) | budovy a haly ze dřeva a lehkých hmot.....4 |
b) budovy a haly výrobní pro energetiku
(obor 801, 802, 811 a 812)................4
c) stavební objekty na povrchových dolech
v oblasti důlního pole....................4
(2) Stavby (Třída 2).........................5
z toho:
a) věže, stožáry a komíny (obor 813).........4
b) svršek železničních a dalších
kolejových drah (obor 824 2)..............4
c) vedení trubní dálková a přípojná
(obor 827)................................4
d) skrývkové a uhelné koleje pevné
na povrchových dolech.....................4
e) vedení elektrická a dráhy visuté
(obor 828)................................4
(3) Energetické a hnací stroje a zařízení
(Třída 3) ..................................3
z toho:
a) zařízení chladící a mrazící (obor 432)....2
b) zdroje proudu elektronické
(obor 346) ...............................2
c) zařízení pro úpravu vod o kapacitě
do 2000 ekvivalentních obyvatel
(obor 436) ...............................2
(4) Pracovní stroje a zařízení (Třída 4).....2
z toho:
a) nástroje řezné, střižné a tvářecí
normalizované a nářadí a nástroje
zeměvrtné (obor 411 s výjimkou 411 8)
nářadí upínací běžné (obor 412)
nářadí řemeslnické (obor 413)
nářadí ruční mechanizované (obor 414)
nářadí upínací, řezné a ruční,
měřidla a nástroje tvářecí,
nenormalizované a nástroje
diamantové (obor 415)
prostředky a nástroje brousící
(obor 421)................................1
b) stroje na pěstování, hnojení
a ochranu rostlin (obor 536 3) ...........1
c) zařízení těžná hlubinných dolů
(obor 493) ...............................3
d) rypadla kolesová a zakladače (obor 495)...3
e) stroje a zařízení pro přípravu
vysokopecní vsázky a pro výrobu
surového železa (obor 498) ...............3
f) stroje a zařízení koksoven (obor 499) ....3
g) stroje a zařízení oceláren (obor 501) ....3
h) zařízení válcování (obor 502) ............3
ch) | zásobníky na plyny stabilní (plynojemy) s proměnlivým obsahem (v rámci oboru 506) .....................3 |
i) stroje a zařízení pro zpracování
plynných paliv (v rámci oboru 507) .......3
j) stroje a zařízení pro výrobu a zpracování
celulózy, papíru a lepenky (obor 508).....3
k) pece palivové průmyslové
bez keramických a sklářských (obor 434)...3
(5) Přístroje a zvláštní technická zařízení
(Třída 5)....................................2
z toho:
a) zařízení návěstní a zabezpočovací
(obor 404) s výjimkou výrobků
pro zabezpečovací zařízení k ostraze
elektromechanické a elektronické
(obor 404 6)..............................3
b) přístroje měřící elektronické
a mikroskopy elektronkové (obor 391)......1
c) zařízení reprografická (obor 401).........1
d) stroje, přístroje a zařízení
kancelářská (obor 402)....................1
e) stroje na zpracování dat (obor 403).......1
(6) Dopravní prostředky (Třída 6)............3
z toho:
a) automobily osobní a dodávkové
(obor 444)................................1
b) automobily nákladní a jejich účelové
modifikace, přívěsy a návěsy
(obor 445 a 446)..........................2
c) autobusy (obor 447).......................1
d) vozidla motorová jednostopá,
jejich užitkové modifikace a návěsy
(obor 451)................................2
e) vozíky dopravní (obor 475)................2
f) traktory kolové a pásové (obor 531).......2
g) prostředky dopravní drobné (obor 543).....2
h) vozíky kolejové důlní a malodrážní
(obor 459 6)..............................1
ch) | letadla (obor 465).......................2 |
i) technika letecká (obor 466)...............2
j) jeřáby stavební (obor 468 2)..............2
k) zařízení transportní pro přepravu
kusových materiálů (obor 476).............2
(7) Inventář (Třída).........................2
z toho:
a) výrobky ortopedické a protetické,
výrobky oční optiky a ochranné
pomůcky (obor 793)...........................1
b) výrobky ozdobnické (obor 746).............1
(8) Pěstitelské celky trvalých porostů
(Třída 9)....................................3
(9) Zvířata..................................1
z toho:
plemenní a dostihoví koně
(obor 0342, obor 034 34).....................2
(10) Nehmotný majetek........................2
z toho:
a) počítačové programy a znalosti,
popřípadě zkušenosti podobné povahy.......1
b) patenty...................................3
(11) Opravné položky k úplatně
nabytému majetku ...................3
(12) Soubor předmětů ( § 26) musí být evidiván
na jedné kartě a zařazen do příslušné
odpisové skupiny podle hlavního funkčního celku.
40) Pro zařazení hmotného majetku do tříd, popř. oborů se postupuje zejména
podle vyhlášky Federálního ststistického úřadu č. 95/1976 Sb., o
jednotném třídění základních prostředků, ve znění pozdějších předpisů.