Čekejte, prosím...
A A A

Hledaný výraz nenalezen

Hledaný § nenalezen

169/1995 Sb. znění účinné od 15. 8. 1995 do 31. 7. 1996

169

 

VYHLÁŠKA

Ministerstva průmyslu a obchodu

ze dne 27. června 1995,

kterou se stanoví podrobnosti o podmínkách dodávek elektřiny

a o způsobu výpočtu škody vzniklé dodavateli neoprávněným

odběrem elektřiny

 

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle § 45 odst. 6 se zřetelem na § 1522 zákona č. 222/1994 Sb., o podmínkách podnikání a o výkonu státní správy v energetických odvětvích a o Státní energetické inspekci (dále jen "zákon"), stanoví:

§ 1

Předmět úpravy

Touto vyhláškou se podrobněji stanoví podmínky dodávek elektřiny do odběrných elektrických zařízení, způsob zjišťování a vyhodnocování účiníku, způsob výpočtu podílu na účelně vynaložených nákladech dodavatele spojených s připojením a se zajištěním požadovaného příkonu a způsob výpočtu škody vzniklé dodavateli neoprávněným odběrem elektřiny.

§ 2

Rozdělení odběratelů a odběrných míst

(1)

Rozvodné zařízení pro dodávku elektřiny se dělí na vedení a elektrické stanice o napěťové úrovni 400 kV a 220 kV (dále jen "přenosová soustava"), distribuční vedení 110 kV, vysokého a nízkého napětí a elektrické stanice těchto napěťových úrovní (dále jen "distribuční soustava"), určené k dodávce elektřiny více odběratelům, včetně zařízení pro zabezpečení jejich činnosti.

(2)

Odběrným elektrickým zařízením (dále jen "odběrné zařízení") je elektrické zařízení odběratele pro konečnou spotřebu elektřiny připojené na rozvodné zařízení buď přímo, nebo elektrickou přípojkou.

(3)

Odběratelé elektřiny, jejichž odběrné zařízení je připojené k rozvodnému zařízení, se dělí do těchto kategorií:

a)

odběratel kategorie A - jehož odběrné zařízení je připojeno na přenosovou soustavu dodavatele nebo distribuční soustavu dodavatele o napětí mezi fázemi nad 52 kV (dále jen "velmi vysoké napětí"),

b)

odběratel kategorie B - jehož odběrné zařízení je připojeno na rozvodné zařízení dodavatele o napětí mezi fázemi od 1 kV do 52 kV (dále jen "vysoké napětí"),

c)

odběratel kategorie C - jehož odběrné zařízení je připojeno na rozvodné zařízení dodavatele o napětí mezi fázemi do 1 kV (dále jen "nízké napětí") a jehož odběr neslouží k účelu uvedenému u odběratelů kategorie D,

d)

odběratel kategorie D - jehož odběrné zařízení je připojeno k rozvodnému zařízení dodavatele o napětí mezi fázemi do 1 kV a jehož odběr slouží k uspokojování jeho osobních potřeb a osobních potřeb příslušníků jeho domácnosti․

(4)

Odběrným místem jsou:

a)

u odběratelů kategorií A a B odběrná zařízení jednoho odběratele tvořící samostatný, prostorově uzavřený a trvale elektricky propojený celek nacházející se na souvislém pozemku,

b)

u odběratelů kategorií C a D odběrná zařízení jednoho odběratele, jejichž odběr je měřen jedním měřicím zařízením.

§ 3

Podmínky připojení

(1)

Požadavek na připojení nového odběrného místa a zvýšení rezervovaného příkonu se podává na předepsaném tiskopisu, jehož vzor je přílohou č. 1 této vyhlášky.

(2)

Způsob připojení bude určen s ohledem na velikost příkonu, požadovanou spolehlivost dodávky a charakter odběru z hlediska zpětného působení na síť:

a)

u spotřebičů s rázovou a nelineárně proměnnou charakteristikou, zejména motorů s těžkým rozběhem, kolísavým odběrem proudu nebo s častým zapínáním, rentgenových přístrojů a tomografů, svařovacích přístrojů s připojovaným jmenovitým příkonem nad 2 kW,

b)

u odběratelů kategorií C a D se dále projednává připojení jednotlivých spotřebičů se jmenovitým příkonem 10 kW a výše a elektrotepelných spotřebičů, pokud jejich souhrnný jmenovitý příkon včetně spotřebičů již připojených překročí hodnotu 5 kW.

(3)

Způsob připojení elektrotepelných spotřebičů pro vytápění a přípravu teplé užitkové vody, jejichž provoz je řízen systémem hromadného dálkového ovládání nebo spínacími hodinami, kromě průtokových ohřívačů vody s příkonem do 3 kW, se stanoví před jejich uvedením do provozu.

§ 4

Zjišťování a vyhodnocování účiníku

(1)

Zjišťování a vyhodnocování účiníku se týká kategorií odběratelů A, B a C.

(2)

Pro účely výpočtu se používají výsledky měření odběru činné a jalové energie ve shodných časových úsecích.

(3)

Zjišťování a vyhodnocování účiníku se provádí buď přístrojem pro měření okamžité hodnoty účiníku, nebo výpočtem z hodnot elektroměrů pro měření činné a jalové energie.

§ 5

Podíl odběratele na účelně vynaložených nákladech

dodavatele spojených s připojením

a se zajištěním požadovaného příkonu

(1)

Podílem odběratele na účelně vynaložených nákladech dodavatele spojených s připojením a se zajištěním požadovaného příkonu jsou náklady související s konkrétním místem připojení a náklady související se zajištěním požadovaného příkonu.

(2)

Požadovaným příkonem je požadavek odběratele na výši příkonu pro nové odběrné místo nebo na zvýšení rezervovaného příkonu stávajícího odběrného místa.

(3)

Rezervovaným příkonem je hodnota elektrického příkonu sjednaná s dodavatelem pro dané odběrné místo. Na základě této hodnoty se určuje podíl odběratele na účelně vynaložených nákladech dodavatele spojených s připojením a se zajištěním požadovaného příkonu.

(4)

Zvýšení rezervovaného příkonu stávajícího odběrného místa je vyjádřeno:

a)

u odběratelů kategorií A a B zvýšením stávajícího rezervovaného příkonu,

b)

u odběratelů kategorií C a D zvýšením jmenovité hodnoty jističe před měřícím zařízením oproti hodnotě uvedené ve smlouvě.

(5)

Podíl na účelně vynaložených nákladech dodavatele spojených s připojením odběrného zařízení u odběratelů všech kategorií se sjednává pro každý případ zvlášť v souladu s cenovými předpisy. 1

(6)

Podíl na účelně vynaložených nákladech dodavatele, spojený se zajištěním požadovaného příkonu pro odběrná místa odběratelů všech kategorií připojená na zařízení dodavatele, se stanoví výpočtem uvedeným v příloze č. 2 této vyhlášky.

(7)

Hodnota jističe před měřicím zařízením odběratelů kategorie D, do které se uplatňuje pouze úhrada základního podílu ve výši stanovené v příloze č. 2, je:

a)

25 A u bytového odběru,

b)

16 A u odběru pro rekreační objekty,

c)

6 A pro ostatní odběry.

(8)

Nad hodnoty jističe uvedené v předchozím odstavci se úhrada podílu nákladů spojených se zajištěním požadovaného příkonu stanoví způsobem uvedeným v příloze č. 2.

(9)

Výše podílu na nákladech spojených se zajištěním požadovaného příkonu, vypočtená podle odstavce 6 u odběratelů kategorií C a D, se snižuje na:

a)

40 % u jednofázově připojených odběrných míst,

b)

34 % u akumulačního vytápění.

(10)

Rezervovaný příkon se vztahuje k odběrnému místu, pro něž byl smluvně zajištěn. V případě, že dojde k smluvnímu snížení technického maxima nebo hodnoty hlavního jističe před elektroměrem na hodnotu nižší, než odpovídá rezervovanému příkonu po dobu delší než 24 měsíců, snižuje se hodnota rezervovaného příkonu na tuto hodnotu.

(11)

V případě ukončení odběru a smluvního vztahu trvá rezervace příkonu ještě 12 měsíců.

(12)

Úhrada podílu odběratele na účelně vynaložených nákladech dodavatele spojených s připojením a se zajištěním požadovaného příkonu nebude uplatňována u jednotlivých odběratelů v případech, kdy v rámci dané lokality byl celkový rezervovaný příkon uhrazen jinou fyzickou či právnickou osobou.

(13)

Dodávka odběrateli bude technicky umožněna až do výše rezervovaného příkonu.

§ 6

Dodávka elektřiny

(1)

Dodávka je splněna přechodem elektřiny z rozvodného zařízení dodavatele do odběrného zařízení odběratele.

(2)

Elektřina je dodávána v kvalitě odpovídající doporučeným technickým normám s výjimkou případů, kdy:

a)

je odebírána s účinkem jiným než stanoveným zákonem nebo dohodnutým s dodavatelem,

b)

je překračována hodnota rezervovaného příkonu,

c)

je při odběru překračována hranice přípustného negativního zpětného působení stanovená technickou normou,

d)

se jedná o stavy nouze podle § 12 zákona.

(3)

Před připojením nového nebo před zvýšením příkonu stávajícího odběrného zařízení či při jeho rozšíření, nejpozději 30 dnů před požadovaným termínem zahájení odběru, se předkládají dodavateli následující podklady:

a)

specifikace odběrného místa na tiskopisu dodavatele, jehož vzor je přílohou č. 1 této vyhlášky,

b)

platná zpráva o revizi odběrného zařízení,

c)

technická dokumentace o odběrném zařízení odpovídající skutečnému provedení,

d)

souhlas vlastníka dotčené nemovitosti,

e)

doklad o úhradě podílu odběratele na účelně vynaložených nákladech dodavatele spojených s připojením a se zajištěním požadovaného příkonu.

(4)

Pokud jsou součástí odběrného zařízení třífázově připojené spotřebiče nebo spotřebiče s vyššími požadavky na kvalitu elektřiny, než je stanoveno technickými normami, mohou být připojeny jen tehdy, jsou-li tyto spotřebiče chráněny odpovídajícími technickými prostředky určenými k omezení negativních dopadů těchto jevů:

a)

ztráty napětí některé fáze u třífázových spotřebičů,

b)

napěťových kmitů u spotřebičů citlivých na napětí a nepřerušené napájení,

c)

změn frekvence u spotřebičů citlivých na tyto změny.

(5)

Dodávka elektřiny bude zahájena v termínu uvedeném ve smlouvě.

(6)

Elektřinu odebíranou na základě smlouvy nelze dodávat jinému.

(7)

Vznikne-li na měřicím zařízení závada takového charakteru, že nelze stanovit množství odebrané elektřiny, určí se toto množství podle výše spotřeby ve srovnatelném období, v němž byla spotřeba řádně měřena. Nelze-li spotřebu takto stanovit, určí se množství odebrané elektřiny dodatečně podle výše spotřeby v následujícím období.

(8)

Neumožní-li odběratel přístup k měřicímu zařízení za účelem provedení pravidelného odečtu, vyúčtuje se spotřeba elektřiny podle spotřeby minulého srovnatelného období nebo podle hodnot sjednaných na příslušné období. Pokud odběratel neumožní přístup při následujícím odečtu, může mu být po předchozím písemném upozornění dodávka elektřiny přerušena.

(9)

Pokud vlivem závady v odběrném zařízení dojde k omezení nebo přerušení dodávky, bude dodávka obnovena na základě objednávky odběratele po odstranění příčin omezení nebo přerušení dodávky.

§ 7

Způsob výpočtu škody způsobené

dodavateli neoprávněným odběrem

(1)

Denní množství neoprávněně odebrané elektřiny (dále jen "denní spotřeba") v případech uvedených v § 22 odst. 1 zákona u odběratelů kategorií A a B se vypočte následujícím způsobem:

a)

jmenovité výkony všech transformátorů určených k přímému odběru elektřiny se vynásobí dobou využití 16 hodin, pokud nebyla zjištěna doba využití delší,

b)

pro výpočet se použije hodnota účiníku rovna jedné,

c)

za maximální hodnotu čtvrthodinového elektrického příkonu se považuje technické maximum, pokud nebylo sjednáno, považuje se za technické maximum součet jmenovitých výkonů všech transformátorů,

d)

za sjednaný výkon se považuje hodnota 0 kW

(2)

Technickým maximem je hodnota průměrného čtvrthodinového elektrického příkonu, kterou smí odběratel nejvýše odebrat z rozvodného zařízení dodavatele na základě smlouvy.

(3)

Denní spotřeba u odběratelů kategorií C a D se vypočte následujícím způsobem:

a)

k výpočtu se použije jmenovitá hodnota hlavního jističe před měřicím zařízením a časové využití 16 hodin, pokud nebyla zjištěna doba využití delší,

b)

v případě neosazení jističe před měřicím zařízením se součet jmenovitých příkonů všech zjištěných spotřebičů vynásobí délkou využití 16 hodin, pokud nebyla zjištěna doba využití delší,

c)

pokud nelze zjistit jmenovitý příkon, vychází se z jmenovité zatižitelnosti rozvodného zařízení, na které je příslušné odběrné zařízení připojeno.

(4)

Celková spotřeba elektřiny za dobu trvání neoprávněného odběru se vypočte vynásobením denní spotřeby zjištěné podle odstavců 1 a 3 počtem dnů, po které neoprávněný odběr trval. Není-li možno zjistit dobu trvání neoprávněného odběru, má se za to, že trval od následujícího dne po provedení posledního pravidelného odečtu měřicího zařízení dodavatelem.

(5)

Celková náhrada škody vzniklé dodavateli se vypočte vynásobením celkové spotřeby elektřiny určené podle odstavce 4 cenou uvedenou ve smlouvě o dodávce elektřiny. V případech neoprávněného odběru elektřiny bez uzavřené smlouvy se náhrada škody vypočte vynásobením celkové spotřeby příslušnou cenou elektřiny stanovenou ceníkem platným v den zjištění neoprávněného odběru.

(6)

V případech, kdy nelze zjistit celkovou spotřebu elektřiny podle odstavce 4 a celkovou náhradu škody podle odstavce 5, postupuje se při výpočtu náhrady škody podle tabulky uvedené v příloze č. 3 této vyhlášky.

(7)

Výše náhrady škody se zvýší o náklady spojené se zjišťováním neoprávněného odběru a s přerušením a obnovením dodávky. Tyto náklady se dokládají kalkulací.

(8)

Způsob výpočtu podle odstavců 1, 3, 5 a 6 se použije přiměřeně i pro případy, kdy byl odběr elektřiny uskutečněn vinou odběratele v sazbě, pro jejíž přiznání nesplňuje odběratel podmínky, a spotřebu nelze objektivně zjistit.

(9)

Za poškození zajištění jednotlivých částí měřícího zařízení nebo zajištění neměřených částí rozvodného či odběrného zařízení proti neoprávněné manipulaci stanoví se výše úhrady podle tabulky uvedené v příloze č. 4 této vyhlášky.

§ 8

Přechodná a závěrečná ustanovení

U odběrů sjednaných s odběrateli před nabytím účinnosti této vyhlášky se za hodnotu rezervovaného příkonu považuje:

a)

u odběratelů kategorií A a B hodnota technického maxima,

b)

u odběratelů kategorie C hodnota jističe před měřicím zařízením sjednaná ve smlouvě, odpovídající sjednanému příkonu ve smlouvě o dodávce elektřiny,

c)

u odběratelů kategorie D hodnota jističe před měřicím zařízením uvedená v přihlášce k odběru elektřiny platné ke dni nabytí účinnosti této vyhlášky.

§ 9

Účinnost

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Ministr:

Ing. Dlouhý CSc. v. r.



Poznámky pod čarou:

Cenový výměr Ministerstva financí č. 06/1995.

Poznámky pod čarou:
1

Cenový výměr Ministerstva financí č. 06/1995.