362/2015 Sb. znění účinné od 1. 1. 2016 do 31. 8. 2019
362
VYHLÁŠKA
ze dne 16. prosince 2015,
kterou se mění vyhláška č. 449/2006 Sb. , o stanovení metodik zkoušek odlišnosti,
uniformity, stálosti a užitné hodnoty odrůd, ve znění pozdějších předpisů
Ministerstvo zemědělství stanoví podle § 30 odst. 3 zákona č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů (zákon o oběhu osiva a sadby ), ve znění zákona č. 178/2006 Sb. :
Čl. I Vyhláška č. 449/2006 Sb. , o stanovení metodik zkoušek odlišnosti, uniformity, stálosti a užitné hodnoty odrůd, ve znění vyhlášky č. 125/2007 Sb. , vyhlášky č. 320/2007 Sb. , vyhlášky č. 11/2009 Sb. , vyhlášky č. 446/2009 Sb. , vyhlášky č. 389/2010 Sb. , vyhlášky č. 404/2011 Sb. , vyhlášky č. 290/2012 Sb. , vyhlášky č. 430/2013 Sb. a vyhlášky č. 91/2014 Sb. , se mění takto:
1. Na konci poznámky pod čarou č. 2 se doplňuje věta „Prováděcí směrnice Komise 2014/105/EU ze dne 4. prosince 2014, kterou se mění směrnice 2003/90/ES a 2003/91/ES, kterými se stanoví prováděcí opatření k článku 7 směrnice Rady 2002/53/ES a k článku 7 směrnice Rady 2002/55/ES , pokud jde o minimum znaků, na které se zkoušky vztahují, a minimální podmínky pro zkoušení určitých odrůd druhů zemědělských rostlin a druhů zeleniny. “.
2. V příloze č. 1 tabulky č. 1.1 a 1.2 znějí:
„Tabulka č. 1.1
Seznam zemědělských druhů, jejichž odrůdy musí vyhovovat metodikám zkoušek odlišnosti, uniformity a stálosti
Zemědělský druh
Protokol
Avena nuda L.
Oves nahý
TP 20/1 ze dne 6.11.2003
Avena sativa L. (včetně A. byzantina K. Koch)
Oves setý
TP 20/1 ze dne 6.11.2003
Brassica napus L.
Řepka
TP 36/2 ze dne 16.11.2011
Cannabis sativa L.
Konopí seté
TP 276/1 ze dne 28.11.2012
Festuca filiformis Pourr.
Kostřava vláskovitá
TP 67/1 ze dne 23.6.2011
Festuca ovina L.
Kostřava ovčí
TP 67/1 ze dne 23.6.2011
Festuca rubra L.
Kostřava červená
TP 67/1 ze dne 23.6.2011
Festuca trachyphylla (Hack.) Krajina
Kostřava drsnolistá
TP 67/1 ze dne 23.6.2011
Helianthus annuus L.
Slunečnice
TP 81/1 ze dne 31.10.2002
Hordeum vulgare L.
Ječmen
TP 19/3 ze dne 21.3.2012
Linum usitatissimum L.
Len
TP 57/2 ze dne 19.3.2014
Lolium multiflorum Lam.
Jílek mnohokvětý
TP 4/1 ze dne 23.6.2011
Lolium perenne L.
Jílek vytrvalý
TP 4/1 ze dne 23.6.2011
Lolium x boucheanum Kunth
Jílek hybridní
TP 4/1 ze dne 23.6.2011
Pisum sativum L.
Hrách polní (včetně pelušky)
TP 7/2 ze dne 11.3.2010
Secale cereale L.
Žito
TP 58/1 ze dne 31.10.2002
Solanum tuberosum L.
Brambor
TP 23/2 ze dne 1.12.2005
Triticum aestivum L.
Pšenice setá
TP 3/4 rev. 2 ze dne 16.2.2011
Triticum durum Desf.
Pšenice tvrdá
TP 120/3 ze dne 19.3.2014
x Triticosecale Wittm. ex A. Camus
Tritikale
TP 121/2 rev. 1 ze dne 16.2.2011
Zea mays L.
Kukuřice
TP 2/3 ze dne 11.3.2010
Tabulka č. 1.2
Seznam zemědělských druhů, jejichž odrůdy musí vyhovovat metodikám zkoušek odlišnosti, uniformity a stálosti
Zemědělský druh
Zásada zkoušení
Agrostis canina L.
Psineček psí
TG/30/6 ze dne 12.10.1990
Agrostis capillaris L.
Psineček tenký
TG/30/6 ze dne 12.10.1990
Agrostis gigantea Roth.
Psineček veliký
TG/30/6 ze dne 12.10.1990
Agrostis stolonifera L.
Psineček výběžkatý
TG/30/6 ze dne 12.10.1990
Beta vulgaris L.
Řepa krmná
TG/150/3 ze dne 4.11.1994
Brassica napus L. var. napobrassica (L.) Rchb.
Tuřín
TG/89/6 rev. ze dne 4.4.2001 a ze dne 1.4.2009
Brassica rapa L. var. silvestris (Lam.) Briggs
Řepice
TG/185/3 ze dne 17.4.2002
Bromus catharticus Vahl
Sveřep samužníkovitý
TG/180/3 ze dne 4.4.2001
Bromus sitchensis Trin.
Sveřep sitecký
TG/180/3 ze dne 4.4.2001
Carthamus tinctorius L.
Světlice barvířská
TG/134/3 ze dne 12.10.1990
Dactylis glomerata L.
Srha laločnatá
TG/31/8 ze dne 17.4.2002
Festuca arundinacea Schreber
Kostřava rákosovitá
TG/39/8 ze dne 17.4.2002
Festuca pratensis Fluds.
Kostřava luční
TG/39/8 ze dne 17.4.2002
Glycine max (L.) Merrill
Sója
TG/80/6 ze dne 1.4.1998
Lotus corniculatus L.
Štírovník růžkatý
TG/193/1 ze dne 9.4.2008
Lupinus albus L.
Lupina bílá
TG/66/4 ze dne 31.3.2004
Lupinus angustifolius L.
Lupina úzkolistá
TG/66/4 ze dne 31.3.2004
Lupinus luteus L.
Lupina žlutá
TG/66/4 ze dne 31.3.2004
Medicago sativa L.
Vojtěška setá
TG/6/5 ze dne 6.4.2005
Medicago x varia T. Martyn
Vojtěška proměnlivá
TG/6/5 ze dne 6.4.2005
Papaver somniferum L.
Mák
TG/166/4 ze dne 9.4.2014
Phleum nodosum L.
Bojínek cibulkatý
TG/34/6 ze dne 7.11.1984
Phleum pratense L.
Bojínek luční
TG/34/6 ze dne 7.11.1984
Poa pratensis L.
Lipnice luční
TG/33/7 ze dne 9.4.2014
Raphanus sativus L. var. oleiformis Pers.
Ředkev olejná
TG/178/3 ze dne 4.4.2001
Sinapis alba L.
Hořčice bílá
TG/179/3 ze dne 4.4.2001
Sorghum bicolor (L.) Moench
Čirok
TG/122/3 ze dne 6.10.1989
Trifolium pratense L.
Jetel luční
TG/5/7 ze dne 4.4.2001
Trifolium repens L.
Jetel plazivý
TG/38/7 ze dne 9.4.2003
Vicia faba L.
Bob polní
TG/8/6 ze dne 17.4.2002
Vicia sativa L.
Vikev setá
TG/32/7 ze dne 20.3.2013
x Festulolium Asch. et Graebn.
Festulolium
TG/243/1 ze dne 9.4.2008
3. Příloha č. 2 zní:
„Příloha č. 2 k vyhlášce č. 449/2006 Sb.
Metodiky zkoušek zeleninových druhů
Tabulka č. 2.1
Seznam zeleninových druhů, jejichž odrůdy musí vyhovovat metodikám zkoušek odlišnosti, uniformity a stálosti
Zeleninový druh
Protokol
Allium cepa L․ (skupina Cepa)
Cibule a echalion
TP 46/2 ze dne 1.4.2009
Allium cepa L. (skupina Aggregatum)
Šalotka
TP 46/2 ze dne 1.4.2009
Allium fistulosum L.
Cibule sečka
TP 161/1 ze dne 11.3.2010
Allium porrum L.
Pór
TP 85/2 ze dne 1.4.2009
Allium sativum L.
Česnek
TP 162/1 ze dne 25.3.2004
Allium schoenoprasum L.
Pažitka
TP 198/1 ze dne 1.4.2009
Apium graveolens L.
Celer bulvový
TP 74/1 ze dne 13.3.2008
Apium graveolens L.
Celer řapíkatý
TP 82/1 ze dne 13.3.2008
Asparagus officinalis L.
Chřest
TP 130/2 ze dne 16.2.2011
Beta vulgaris L.
Řepa salátová včetně Cheltenham beet
TP 60/1 ze dne 1.4.2009
Brassica oleracea L.
Kadeřávek
TP 90/1 ze dne 16.2.2011
Brassica oleracea L.
Květák
TP 45/2 ze dne 11.3.2010
Brassica oleracea L.
Brokolice
TP 151/2 ze dne 21.3.2007
Brassica oleracea L.
Kapusta růžičková
TP 54/2 ze dne 1.12.2005
Brassica oleracea L.
Kedluben
TP 65/1 ze dne 25.3.2004
Brassica oleracea L.
Kapusta hlávková, zelí hlávkové bílé a zelí hlávkové červené
TP 48/3 ze dne 16.2.2011
Brassica rapa L.
Zelí pekingské
TP 105/1 ze dne 13.3.2008
Capsicum annuum L.
Paprika, chilli
TP 76/2 ze dne 21.3.2007
Cichorium endivia L.
Endivie kadeřavá a eskariol
TP 118/3 ze dne 19.3.2014
Cichorium intybus L.
Čekanka průmyslová
TP 172/2 ze dne 1.12.2005
Cichorium intybus L.
Čekanka pro puky
TP 173/1 ze dne 25.3.2004
Citrullus lanatus (Thunb.) Matsum. et Nakai
Meloun vodní
TP 142/2 ze dne 19.3.2014
Cucumis melo L.
Meloun cukrový
TP 104/2 ze dne 21.3.2007
Cucumis sativus L.
Okurka salátová a okurka nakládačka
TP 61/2 ze dne 13.3.2008
Cucurbita pepo L.
Tykev obecná
TP 119/1rev. ze dne 19.3.2014
Cynara cardunculus L.
Artyčok a karda
TP 184/2 ze dne 27.2.2013
Daucus carota L.
Mrkev a mrkev krmná
TP 49/3 ze dne 13.3.2008
Foeniculum vulgare MNI.
Fenykl
TP 183/1 ze dne 25.3.2004
Lactuca sativa L.
Salát
TP 13/5 ze dne 16.2.2011
Petroselinum crispum (Mill.) Nyman ex A. W. Hill
Petržel
TP 136/1 ze dne 21.3.2007
Phaseolus coccineus L.
Fazol šarlatový
TP 9/1 ze dne 21.3.2007
Phaseolus vulgaris L.
Fazol obecný keříčkový a fazol obecný pnoucí
TP 12/4 ze dne 27.2.2013
Pisum sativum L. (partim)
Hrách dřeňový, hrách kulatosemenný a hrách cukrový
TP 7/2 ze dne 11.3.2010
Raphanus sativus L.
Ředkvička a ředkev
TP 64/2 ze dne 27.2.2013
Solanum lycopersicum L.
Rajče
TP 44/4 rev. ze dne 27.2.2013
Solanum melongena L.
Lilek vejcoplodý
TP 117/1 ze dne 13.3.2008
Spinacia oleracea L.
Špenát
TP 55/5 ze dne 27.2.2013
Valerianella locusta (L.) Laterr.
Kozí íček polníček
TP 75/2 ze dne 21.3.2007
Vicia taba L. (partim)
Bob zahradní
TP Broadbean/1 ze dne 25.3.2004
Zea mays L. (partim)
Kukuřice cukrová a kukuřice pukancová
TP 2/3 ze dne 11.3.2010
Solanum lycopersicum L. * Solanum habrochaites S. Knapp & D.M. Spooner; Solanum lycopersicum L. x Solanum peruvianum (L.) Mill.; Solanum lycopersicum L. x Solanum cheesmaniae (L. Ridley) Fosberg
Podnože rajčat
TP 294/1 ze dne 19.3.2014
Tabulka č. 2.2
Seznam zeleninových druhů, jejichž odrůdy musí vyhovovat metodikám zkoušek odlišnosti, uniformity a stálosti
Zeleninový druh
Zásada zkoušení
Beta vulgaris L.
Mangold
TG/106/4 ze dne 31.3.2004
Brassica rapa L.
Vodnice
TG/37/10 ze dne 4.4.2001
Cichorium intybus L.
Čekanka hlávková
TG/154/3 ze dne 18.10.1996
Cucurbita maxima Duchesne
Tykev velkoplodá
TG/155/4rev. ze dne 28.3.2007 a ze dne 1.4.2009
Rheum rhabarbarum L.
Reveň
TG/62/6 ze dne 24.3.1999
Scorzonera hispánica L.
Černý kořen
TG/116/4 ze dne 24.3.2010
Čl. II Účinnost Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 1. ledna 2016.
Ministr:
Ing. Jurečka v. r.
Copyright © 2009 - 2024, Nakladatelství C. H. Beck