Čekejte, prosím...
A A A

Hledaný výraz nenalezen

Hledaný § nenalezen

3/2018 Sb. znění účinné od 24. 1. 2018

3

 

VYHLÁŠKA

ze dne 3. ledna 2018,

kterou se mění vyhláška č. 378/2010 Sb., o stanovení druhového seznamu pěstovaných rostlin,

ve znění vyhlášky č. 42/2014 Sb., a další související vyhlášky

 

Ministerstvo zemědělství stanoví podle § 3 odst. 14 písm. e), § 3a odst. 11, § 4 odst. 15 písm. a), § 6 odst. 8 písm. c) a d) a § 35c odst. 5 zákona č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů (zákon o oběhu osiva a sadby), ve znění zákona č. 178/2006 Sb., zákona č. 96/2009 Sb., zákona č. 300/2009 Sb., zákona č. 331/2010 Sb., zákona č. 54/2012 Sb. a zákona č. 295/2017 Sb.:

Část první

Změna vyhlášky o stanovení druhového seznamu pěstovaných rostlin (čl. 1)

Čl. I

Vyhláška č. 378/2010 Sb., o stanovení druhového seznamu pěstovaných rostlin, ve znění vyhlášky č. 42/2014 Sb., se mění takto:

1.

Na konci textu poznámky pod čarou č. 1 se na samostatný řádek doplňuje věta „Prováděcí směrnice Komise (EU) 2016/2109 ze dne 1. prosince 2016, kterou se mění směrnice Rady 66/401/EHS, pokud jde o zahrnutí nových druhů a botanický název druhu Lolium x boucheanum Kunth.“.

 

2.

V příloze se v bodu 1.2.1 Trávy slova „Lolium x boucheanum Kunth“ nahrazují slovy „Lolium x hybridum Hausskn.“.

 

3.

V příloze se v bodu 1.2.3 Jiné krmné plodiny slovo „Svazenka“ nahrazuje slovy „Svazenka vratičolistá“.

Část druhá

Změna vyhlášky o požadavcích na odběr vzorků, postupy a metody zkoušení osiva a sadby (čl. 2)

Čl. II

Vyhláška č. 61/2011 Sb., o požadavcích na odběr vzorků, postupy a metody zkoušení osiva a sadby, ve znění vyhlášky č. 410/2013 Sb., se mění takto:

1.

Na konci textu poznámky pod čarou č. 1 se na samostatný řádek doplňuje věta „Prováděcí směrnice Komise (EU) 2016/2109 ze dne 1. prosince 2016, kterou se mění směrnice Rady 66/401/EHS, pokud jde o zahrnutí nových druhů a botanický název druhu Lolium x boucheanum Kunth.“.

 

2.

V příloze č. 1 body 2.1 až 6 znějí:

2.1 Metody odběru dílčích vzorků

2.1.1. Bodcové (Nobbeho) vzorkovadlo

(1)

Je tvořeno trubicí s otvorem u špičatého konce. Osivo prochází trubkou a sbírá se do vhodné nádoby. Minimální vnitřní průměr Nobbeho vzorkovadla musí být dostatečně široký na to, aby umožňoval volný a hladký tok osiva a nečistot do vzorkovadlem. Vnější maximální průměr vzorkovadla je pětinásobek maximálního průměru vzorkovaných semen. Šířka otvoru v plášti vzorkovadla je minimálně dvojnásobek maximálního průměru vzorkovaných semen nebo nečistot, které se mohou v partii vyskytovat, délka otvoru je trojnásobek až čtyřnásobek šířky otvoru.

(2)

Při použití se vzorkovadlo s otvorem otočeným směrem dolů zasune do osiva pod úhlem asi 30° vzhledem k horizontální rovině. Vzorkovadlem zasunutým do požadované hloubky se otočí kolem podélné osy o 180° a poté se vytahuje z obalu stále se snižující rychlostí, přitom se jím jemně potřásá, aby se udržel rovnoměrný tok osiva. Osivo se sbírá do vhodné nádoby.

 

2.1.2.

Dvouplášťové vzorkovadlo

(1)

Skládá se z vnitřní trubky, která volně zapadá do vnitřku vnější trubky, ale přitom natolik těsně, že do mezery mezi nimi nemohou vklouznout semena ani nečistoty. Vnější trubka má pevný zašpičatělý konec. Do stěn obou trubek jsou vyřezány otvory, a to tak, že dutina vnitřní trubky se dá otvírat a zavírat otáčením obou trubek proti sobě navzájem. Doporučené rozměry vzorkovadla jsou: délka vzorkovadla taková, aby vzorkovadlo dosáhlo protější stěny obalu, v případě vertikálního vzorkování pytlů musí dvouplášťové vzorkovadlo dosáhnout na dno pytlů, šířka otvoru je minimálně dvojnásobek maximálního průměru vzorkovaných semen nebo nečistot, které se mohou v partii vyskytovat, délka otvoru je minimálně dvojnásobek šířky otvoru, maximální délka otvoru není stanovena, otvor může být stejně dlouhý jako celé vzorkovadlo. Minimální vnitřní průměr dvou plášťového vzorkovadla musí být dostatečně široký na to, aby umožňoval volný a hladký tok osiva a nečistot do vzorkovadla.

(2)

Dvouplášťové vzorkovadlo lze používat v poloze horizontální, vertikální nebo šikmé. Dvouplášťové vzorkovadlo s otvory uspořádanými do spirály, které se otevírají postupně od špičky po rukojeť, lze použít pouze pro semena menší než je semeno druhu Triticum aestivum.

(3)

Je-li dvouplášťové vzorkovadlo používáno vertikálně, musí mít buď přihrádky rozdělující vnitřní prostor vzorkovadla na několik komor, nebo musí mít otvory uspořádány do spirály.

(4)

Vzorkovadlo se v uzavřeném stavu zasune do osiva, trubice se navzájem pootočí tak, aby se štěrbiny vnitřní trubky otevřely, a mírně se jím zatřese, aby se zcela naplnilo osivem. Pak se opět uzavře, vytáhne a vyprázdní do vhodné násypky nebo na vhodnou podložku. Při uzavírání je nutno postupovat tak, aby nedošlo k poškození osiva. Zajeden dílčí vzorek se považuje celý obsah takového typu vzorkovadla, nikoli obsah jedné z jeho komor.

 

2.1.3. Vzorkovadlo pro velké náklady a volně ložené osivo

(1)

Tento typ vzorkovadla lze použít pro semena menší než je semeno druhu Triticum aestivum.

(2)

Skládá se ze zvláštní komůrky připevněné k násadě. Spodní část komory je konického tvaru se zašpičatělým koncem. Pro dosažení větší hloubky může být násada postupně prodloužena našroubováním dalších nástavců. V komůrce je zavírací systém, který může být tvořen buď prstencem na vnější straně nástroje, nebo křidélkem spojeným s dvířky nebo klapkou přitlačovanou pružinou. Některá tato vzorkovadla se dají uzavřít před vytažením z místa vzorkování, jiná se nedají uzavřít, takže se naplněná komůrka vytahuje ven v otevřeném stavu. Pro všechny druhy může být minimální vnitřní průměr komůrky okolo 35 mm a výška 75 mm.

(3)

Vzorkovadlo se v uzavřeném stavu zasune do osiva, jemně se svisle zatlačí tak, aby špička dosáhla požadované polohy, vytáhne se přibližně o 10 cm zpět nebo se jím otočí (podle uzavíracího systému), mírně se jím zatřese, aby se zcela naplnilo osivem, opatrně se uzavře, pokud to je možné, vytáhne se a vyprázdní do vhodné nádoby. Při uzavírání je nutno postupovat tak, aby nedošlo k poškození osiva.

 

2.1.4. Odběr dílčích vzorků rukou

(1)

Odebírání dílčích vzorků rukou je nejvhodnější metoda vzorkování v případě následujících rodů: Agropyron, Agrostis, Alopecurus, Anthoxanthum, Arrhenatherum, Bromus, Cynodon, Cynosurus, Dactylis, Deschampsia, Elytrigia, Festuca, Holcus, Lolium, Panicum, PoaTrisetum. Tato metoda je rovněž nejvhodnější pro vzorkování semen, která by mohla být poškozena použitím vzorkovadel, například velkosemenné luskoviny, semena s křidélky nebo semena s nízkou vlhkostí, a zároveň pro osivové pásy a osivové rohože.

(2)

Pro odebírání dílčích vzorků rukou z osiva v obalech musí být přístupná všechna místa uvnitř obalů. Za tímto účelem mohou být obaly při vzorkování částečně nebo úplně vyprazdňovány. Obaly, v nichž nejsou všechny vrstvy osiva přístupné při normálním otevření obalu, může být nutné rozříznout, odebrat z nich vzorek a poté osivo znovu zabalit.

(3)

Odběr vzorků rukou probíhá tak, že se čistá otevřená ruka zasune do požadované hloubky osiva, sevře se dlaň a ruka se vytáhne ven, přičemž je nutno dbát na to, aby byly prsty okolo zachyceného osiva pevně sevřeny tak, aby žádná semena nemohla z dlaně unikat.

 

2.1.5. Odběr vzorků pomocí automatického vzorkovadla

2.1.5.1. Použití automatického vzorkovadla

(1)

Dílčí vzorky se odebírají z proudu osiva při plnění do obalů.

(2)

Požadavky na provoz automatického vzorkovadla

a)

dílčí vzorky jsou odebírány z proudu osiva rovnoměrně v celém jeho průřezu a četnost jejich odběru je řízena časovým spínačem, přičemž intervaly mezi odběry dílčích vzorků jsou stejnoměrné,

b)

dílčí vzorky jsou vedeny potrubím od vzorkovadla do nádoby ve sběrné skříni,

c)

semena z tohoto zařízení nesmí odrazem nebo jinak samovolně vypadnout mimo sběrné nádoby,

d)

obsah jedné nádoby musí odpovídat velikosti souhrnného vzorku,

e)

sběrná skříň musí být uzamykatelná,

f)

skříň vzorkovadla, časového spínače a všechny spoje na vedení osiva od vzorkovadla do sběrné skříně musí být zaplombovány,

g)

vzorkovadlo nesmí osivo poškozovat ani vybírat mezi jednotlivými semeny na základě jejich velikosti, vznášivosti nebo pluchatosti.

(3)

Automatické vzorkovadlo se instaluje podle technologických podmínek výrobce a jeho provoz pro účely odběru úředních vzorků musí být schválen Ústavem.

(4)

Při používání automatického vzorkovadla pro účely úředního odběru vzorků je toto vzorkovadlo uzamčené a přístupné pouze pověřenému vzorkovateli.

(5)

Další požadavky na provoz a zabezpečení automatického vzorkovadla

a)

mechanizmus vzorkovadla včetně časového spínače se umístí v uzavíratelné skřínce,

b)

potrubí mezi vzorkovadlem a sběrnou skříní je vedeno tak a v takové délce, aby pád osiva do sběrné nádoby nemohl být příčinou případného poškození vzorkovaného osiva,

c)

je-li nad sběrnou skříní potrubí rozděleno a zdvojeno, shromažďuje se vzorek pro laboratoř čistící stanice do nádoby mimo sběrnou skříň,

d)

sběrná skříň je pevně spojená s podkladem a zabezpečena proti jakémukoliv posunu, samovolnému otevření a dále musí splňovat tyto podmínky:

1.

v plášti nesmí být jiné otvory než otvor pro přívod osiva, štěrbina na vhození lístku označujícího číslo partie, otvor pro vývod vnějšího ovládacího mechanizmu otočného zařízení se sběrnými nádobami a dostatečně prostorný manipulační otvor na vyjímání sběrných nádob se vzorky,

2.

uvnitř obsahuje otočné zařízení s jednotlivými sběrnými nádobami. Ovládání tohoto zařízení musí být konstruováno tak, aby vně skříně bylo možno ovládat točnu pouze jedním směrem v rozmezí 360°, bez možnosti zpětného pohybu; zpětný pohyb točny, nebo přetočení do výchozí polohy, je možné pouze při otevřené skříni,

3.

jednotlivé nádoby musí být rovnoměrně rozmístěny tak, aby i při případném větším množství osiva nemohlo dojít ke znehodnocení vzorku smícháním osiva z více nádob,

4.

klíče od skříně má vzorkovatel, druhý klíč je uložený ve vzorkovatelem zapečetěné obálce u odpovědného pracovníka čistící stanice,

e)

časové intervaly spínače musí být nastaveny tak, aby v čase potřebném na vyčištění partie osiva bylo odebráno vzorkovadlem tolik dílčích vzorků, které svojí hmotností odpovídají přibližně čtyřnásobku laboratorního vzorku.

(6)

Pokud nastavení časových impulsů neodpovídá kapacitě sběrné nádoby, je možné použít na vzorek z jedné partie dvě sběrné nádoby s předepsaným označením.

(7)

O provozu automatického vzorkovadla se vede evidence v knize automatického vzorkovadla s údaji shodnými na lístcích vhazovaných do sběrných nádob doplněnými o druh, odrůdu a hmotnost vzorkované partie. Tuto evidenci kontroluje pracovník Ústavu.

 

2.1.5.2 Postup práce obsluhy automatického vzorkovadla

(1)

Před začátkem čistění partie osiva obsluha vhodí štěrbinou do sběrné nádoby lístek s číslem partie, datem a hodinou začátku čistění partie a provede záznam do knihy automatického vzorkovadla․

(2)

Po ukončení čistění partie obsluha opět vhodí štěrbinou do sběrné nádoby lístek s číslem partie, datem a hodinou ukončení čistění partie a provede záznam do knihy automatického vzorkovadla.

(3)

Dále pootočí točnou o jedno místo tak, aby pod přívodem osiva byla prázdná nádoba, a vhodí lístek pro další partii.

(4)

Postup opakuje tolikrát, kolik partií je připravováno mezi jednotlivými úředními odběry vzorků vzorkovatelem, nebo pokud stačí kapacita sběrné skříně.

 

2.1.5.3 Postup práce vzorkovatele

(1)

Vzorkovatel odebírá souhrnné vzorky ze skříně a připravuje laboratorní, rezervní a případně další úřední vzorek, přičemž kontroluje shodnost údajů na obou lístcích vhozených do nádoby s údaji v předložené evidenci.

(2)

Po odebrání všech vzorků vloží sběrné nádoby zpět na otočné zařízení, které nastaví do výchozí polohy a sběrnou skříň uzavře a uzamkne.

(3)

Pokud vzorek ve sběrné nádobě nemá potřebnou hmotnost, provede se celé nové vzorkování ručně.

 

2.1.6 Ruční odběr vzorků z proudu osiva

Dílčí vzorky lze pomocí ručních nástrojů odebírat z proudu osiva při plnění obalů, a to za předpokladu, že dílčí vzorky jsou odebírány z proudu osiva rovnoměrně v celém jeho průřezu a semena z nástroje odrazem nebo jinak samovolně nevypadávají.

 

3. Počet dílčích vzorků ve vztahu k typu a počtu obalů

(1)

Z partie osiva v pytlích nebo jiných obalech stejné velikosti a jednoho typu s hmotností až 100 kg se odebírají dílčí vzorky v tomto minimálním počtu:

a)

Pro obaly obsahující 15 až 100 kg osiva platí minimální počet dílčích vzorků uvedený v tabulce 1:

Tabulka 1 - Minimální počet odebraných dílčích vzorků pro partie osiva v obalech obsahujících do 100 kg osiva včetně

Počet v partii obalů

Minimální počet dílčích vzorků

1

5 dílčích vzorků

2-4

3 dílčí vzorky z každého obalu

5-8

2 dílčí vzorky z každého obalu

9-15

1 dílčí vzorek z každého obalu

16-30

15 dílčích vzorků, každý z jiného obalu

31 -59

20 dílčích vzorků, každý z jiného obalu

60-154

30 dílčích vzorků, každý z jiného obalu

155-400

1 dílčí vzorek z každých 5 obalů, každý vzorek z jiného obalu

401 - 566

80 dílčích vzorků, každý z jiného obalu

567 a více

1 dílčí vzorek z každých 7 obalů, každý vzorek z jiného obalu

b)

V případě obalů obsahujících méně než 15 kg osiva jsou obaly sloučeny do vzorkovacích jednotek nepřesahujících 100 kg, například 20 obalů o 5 kg, 33 obalů o 3 kg nebo 100 obalů o 1 kg. Vzorkovací jednotky se pak považují za obaly a vzorkování probíhá podle tabulky 1.

c)

V případě osiva v peletách, granulích, osivových pásech a osivových rohožích, musí být obaly obsahující méně než 300 000 semen sloučeny do vzorkovacích jednotek nepřesahujících 2 000 000 semen. Vzorkovací jednotky se pak považují za obaly a vzorkování probíhá podle tabulky 1.

(2)

Při vzorkování osiva v obalech obsahujících více než 100 kg osiva (včetně volně loženého osiva) nebo z proudu osiva při plnění obalů, musí být dodržen minimální počet odebraných dílčích vzorků uvedený v tabulce 2:

Tabulka 2 - Minimální počet odebraných dílčích vzorků pro partie osiva v obalech obsahujících více než 100 kg osiva nebo z proudu osiva

Hmotnost partie

Minimální počet dílčích vzorků

do 500 kg

nejméně 5 dílčích vzorků

501 až 3 000 kg

jeden dílčí vzorek z každých 300 kg, nejméně však 5 dílčích vzorků

3 001 až 20 000 kg

jeden dílčí vzorek z každých 500 kg, nejméně však 10 dílčích vzorků

20 001 a více kg

jeden dílčí vzorek z každých 700 kg, nejméně však 40 dílčích vzorků

(3)

Při vzorkování partie o počtu obalů 15 nebo nižším se z každého obalu bez ohledu na jejich velikost odebere stejný počet dílčích vzorků. Minimální počet odebraných dílčích vzorků pro obalované osivo (osivo peletované, inkrustované, granulované, osivové pásy a rohože) uvádí tabulky č. 1 a 2.

 

4. Odběr vzorků ke stanovení skladištních škůdců

(1)

Ke stanovení skladištních škůdců se dílčí vzorky odebírají přímo do neprodyšného obalu a takto získaný souhrnný vzorek se odesílá přímo k rozboru. Vzorky se odebírají střídavě

a)

z dolní části pytle (do výšky 200 mm),

b)

z části pytle nad 200 mm z obvodové vrstvy,

c)

z části pytle nad 200 mm z vnitřní vrstvy.

(2)

Počet dílčích vzorků je stanoven v tabulce 1.

(3)

Z osiva ve velkoobjemových obalech a z osiva volně loženého se odebírají dílčí vzorky v místech, kde lze předpokládat výskyt skladištních škůdců (zavlhlá místa, místa u podlahy, stěn apod.).

(4)

Velikost vzorků ke zjišťování skladištních škůdců je shodná s předepsanou hmotností pro laboratorní vzorek s výjimkou olejnin a přadných rostlin, u nichž se předepisuje hmotnost 250 g.

 

5. Příprava souhrnného a laboratorního vzorku

(1)

Souhrnný vzorek vznikne sloučením dílčích vzorků, pokud se jeví jako jednotné. Pokud se dílčí vzorky nejeví jako jednotné, vzorkování dané partie musí být zastaveno. Jsou-li dílčí vzorky sbírány přímo do jedné nádoby, lze obsah této nádoby považovat za souhrnný vzorek pouze v případě, že se osivo v nádobě zdá být jednotné. V opačném případě nelze obsah nádoby použít pro získání laboratorního vzorku. Při promíchávání souhrnného vzorku opakovaným použitím některého z mechanických dělidel nesmí být vzorek mezi jednotlivými použitími dělidla promícháván ručně.

(2)

Je-li obtížné souhrnný vzorek v podmínkách skladu promíchat a redukovat, doručí se celý do laboratoře k redukci. To přichází v úvahu jen v případech, kdy není vyžadován vzorek rezervní. Má-li souhrnný vzorek odpovídající velikost, je považován za laboratorní vzorek bez redukce.

(3)

Laboratorní vzorek, rezervní vzorek a popřípadě jiný vzorek na žádost dodavatele se připravuje promícháním a redukcí souhrnného vzorku na odpovídající velikost, a to některou z následujících metod, přičemž při redukci jednoho vzorku lze tyto metody kombinovat; v případě velkého souhrnného vzorku může být použita i některá z metod odběru dílčích vzorků.

a)

Mechanické dělení je vhodné pro všechny druhy osiva s výjimkou těžce se sypajících druhů. Provádí se různými druhy mechanických dělidel, která musí splňovat tyto požadavky:

1.

poskytnout alespoň jednu reprezentativní část z celkového množství děleného vzorku,

2.

správně dělit i heterogenní materiál nebo směs osiva druhů s různou velikostí a s různými fyzikálními vlastnostmi semen a příměsí,

3.

nesmí docházet ke změnám složení děleného materiálu a ke změně funkce dělidla v průběhu dělení (elektrostatický náboj, zachycování a dodatečné uvolňování některých složek),

4.

udržovat rovnoměrnou pracovní rychlost pohyblivých částí přesahující 1 m/s a průměr cest, jimiž materiál prochází, musí být nejméně 2,5krát větší než je maximální velikost semen,

5.

zachovávat konstantní dělicí poměr s povolenou odchylkou ± 3%.

b)

Metoda dělení rukou - její použití je omezeno na rody Anthoxanthum, Arrhenatherum a Trisetum. U všech ostatních druhů může být použita pouze pro získání zkušebních vzorků v laboratoři zkoušení zdravotního stavu. Osivo se rovnoměrně nasype na hladký čistý povrch, důkladně se promíchá špachtlí s rovným okrajem a vytvoří se z něho kupa, která se poté dělí na poloviny, a to celkem třikrát za sebou, takže vznikne osm částí. Ty se uspořádají do dvou řad po čtyřech a následně se smíchají všechny liché části dohromady a všechny sudé části dohromady, čímž vzniknou dvě poloviny původního množství osiva.

c)

Metoda dělení lžičkou - doporučena pro přípravu vzorku pro zkoušení zdravotního stavu, u ostatních zkoušek je omezena pro druhy se semeny menšími než semena pšenice. Po předběžném promíchání se osivo rovnoměrně nasype na podnos, kterým se poté už nijak netřese, a pomocí lžičky a špachtle se odebírá osivo alespoň z pěti náhodně vybraných míst.

d)

Modifikovaná metoda půlení - nástroj se skládá z podnosu a mřížky, které u poloviny krychlových buněk chybí dno. Po předběžném promíchání se osivo rovnoměrně nasype na mřížku. Po zvednutí mřížky zůstane na podnosu přibližně polovina vzorku.

(4)

Po získání jednoho zkušebního vzorku nebo polovičního zkušebního vzorku se zbytek laboratorního vzorku znovu promíchá před přípravou dalšího zkušebního vzorku nebo polovičního zkušebního vzorku.

(5)

Při přípravě vzorku na zkoušku vlhkosti je nutné postupovat tak, aby byly minimalizovány změny ve vlhkosti vzorku. Osivo nesmí být během redukce vzorku vystaveno působení vzduchu mimo obal po dobu delší než 30 sekund. Lze postupovat tak, že se osivo nejprve promíchá buď ve svém obale lžičkou, nebo za použití druhé podobné nádobky, která se otvorem přiloží k otvoru nádobky se vzorkem, a osivo se promíchá přesypáváním z jedné nádobky do druhé. Poté se osivo lžičkou odebere z alespoň tři různých míst a takto získané části vzorku se sloučí dohromady.

(6)

V případě osivových pásů a osivových rohoží se náhodně odebírají části pásů nebo rohoží.

(7)

Používá-li se některé z uvedených dělidel při přípravě vzorku peletovaného osiva, nesmí výška pádu přesáhnout 250 mm.

 

6. Odběr vzorků sadby brambor

(1)

Odběr vzorků pro stanovení zdravotního stavu

Vzorkování sadby brambor pro účely stanovení napadení chorobami se provádí buď přímo z množitelských porostů, nebo ze skladů. Ze skladů odebírá vzorkovatel vzorky kontrolní, revizní a případně vzorky z partií sadby, u které nebylo provedeno vzorkování z porostu.

 

a)

Postup vzorkování sadby brambor z množitelských porostů:

1.

souhrnný vzorek se získá sloučením pěti dílčích vzorků, které se odebírají z pěti různých míst šachovnicovitě rozložených po pozemku, a to vždy ze dvou sousedních řádků, v každém z nich z 11 trsů jdoucích za sebou,

2.

z každého trsu se odebírá jedna, nebo dvě hlízy sadbové velikosti. Při odběru dvou hlíz se jedna hlíza vloží do vzorku pro laboratorní zkoušku a druhá do vzorku pro polní vegetační zkoušku,

3.

jeden vzorek obsahuje 110 hlíz.

b)

Pokud nebyl vzorek odebrán z porostu, odeberou se namátkově z uskladněné sadby hlízy průměrné velikosti, přičemž jeden vzorek obsahuje 110 hlíz.

(2)

Odběr vzorků sadby na mechanický rozbor

a)

dílčí vzorky sadby brambor po sklizni se odebírají náhodně sevřením obou rukou, včetně hrubých nečistot tak, aby vzorek reprezentoval průměrný stav sadby,

b)

pokud se rozbor vzorku neprovede na místě, zasílá se k rozboru v obalech, které musí být suché, čisté a dobře prodyšné a označeny podle vzoru uvedeného v příloze č. 2. Obaly zajišťuje dodavatel.“.

3.

V příloze č. 1 bodu 9.1.3 Postup testování se číslo „10 000“ nahrazuje číslem „2 500“.

 

4.

V příloze č. 1 se za Tabulku 11 Část 1. vkládá text:

Pro průměrné počty semen jiného rostlinného druhu (JRD) vyšší než 138, se tolerovaný rozsah vypočítá podle následujícího vzorce a zaokrouhlí směrem nahoru na další celé číslo:

“.

 

5.

V příloze č. 1 se za Tabulku 11 Část 2. vkládá text:

Pro průměrné počty semen jiného rostlinného druhu (JRD) vyšší než 138, se tolerovaný rozsah vypočítá podle následujícího vzorce a zaokrouhlí směrem nahoru na další celé číslo:

“.

 

6.

V příloze č. 3 bodu 2 odstavec 7 zní:

(7)

Záznam o výsledku přehlídky množitelského porostu

a)

obdrží přehližitel v podobě seznamu množitelských porostů, který obsahuje potřebné údaje o množiteli, pozemku, plodině a předplodinách,

b)

je přehližitelem zapsán do pracovního záznamu a neprodleně vyplněn do záznamu o přehlídce množitelského porostu v informačním systému Ústavu,

c)

je po kontrole všech vyplněných údajů podkladem pro ukončení přehlídky množitelského porostu v informačním systému Ústavu a prostřednictvím dálkového přístupu je výsledek přehlídky množitelského porostu uvolněn k nahlížení dodavateli, který podal žádost o uznání daného množitelského porostu.“.

 

7.

V příloze č. 5 tabulka 1 včetně vysvětlivek č. 1 až 3 zní:

Tabulka 1

Druh - česky

Druh - latinsky

Maximální hmotnost partie 2)

(kg)

Minimální hmotnost laboratorního vzorku

(g)

Minimální hmotnost zkušebního vzorku pro rozbor čistoty

(g)

Minimální hmotnost zkušebního vzorku

(g)

Minimální hmotnost vzorku na vegetační zkoušku

(g/ks)

1

2

3

4

5

6

7

Anýz vonný

Pimpinella anisum

10 000

70

7

70

50

Artyčok

Cynara cardunculus

10 000

900

90

900

50

Bér italský (čumíza, mohár)

Setaria italica

10 000

90

9

90

150

Bob polní

Vicia faba

30 000

1000

1000

1000

2000

Bob zahradní

Vicia faba

30 000

1000

1000

1000

2000

Bojínek hlíznatý3)

Phleum nodosum

10 000

50

1

10

75

Bojínek luční-3)

Phleum pratense

10 000

50

1

10

75

Brokolice

Brassica oleracea

10 000

100

10

100

20

Celer bulvový Celer řapíkatý

Apium graveolens

10 000

25

1

10

5

Cibule

Allium cepa

10 000

80

8

80

70

Cibule sečka

Allium fistulosum

10 000

50

5

50

70

Cizrna beraní

dcer arietinum

30 000

1000

1000

1000

1000

Cukrovka

Beta vulgaris

20 000

500

50

500

200

Čekanka hlávková Čekanka pro puky

Cichorium intybus

10 000

50

5

50

25

Čekanka průmyslová

Cichorium intybus

10 000

50

5

50

100

Černý kořen

Scorzonera hispanica

10 000

300

30

300

30

Česnek

Allium sativum

10 000

20

2

20

20

Čičorka pestrá

Securigera varia

10 000

100

10

100

100

Čirok

Sorghum bicolor

30 000

900

90

900

200

Čirok x čirok

súdánská tráva

Sorghum bicolor x

S. sudanense

30 000

300

30

300

200

Čirok súdánská tráva

Sorghum sudanense

10 000

250

25

250

200

Čočka jedlá

Lens culinaris

30 000

600

60

600

500

Čtyřboč (špenát

novozélandský)

Tetragonia

tetragonoides

20 000

1000

200

1000

150

Echalion

Allium cepa

10 000

80

8

80

70

Endivie kadeřavá Eskariol

Cichorium endivia

10 000

40

4

40

10

Fazol obecný keříčkový

Fazol obecný pnoucí

Phaseolus vulgaris

30 000

1000

700

1000

500

Fazol šarlatový

Phaseolus coccineus

30 000

1000

1000

1000

500

Fenykl

Foeniculum vulgare

10 000

180

18

180

70

Festulolium-3)

X Festulolium

10 000

200

6

60

200

Hořčice bílá

Sinapis alba

10 000

400

20

200

250

Hořčice černá

Brassica nigra

10 000

100

4

40

250

Hořčice sareptská

Brassica juncea

10 000

100

4

40

250

Hrách polní (včetně pelušky)

Pisum sativum

30 000

1000

900

1000

1000

Hrách cukrový Hrách dřeňový Hrách kulatosemenný

Pisum sativum

30 000

1000

900

1000

1000

Chilli

Capsicum annuum

10 000

150

15

150

10

Chřest

Asparagus officinalis

20 000

1000

100

1000

100

Ječmen

Hordeum vulgare

30 000

1000

120

1000

1000

Jestřabina východní

Galega orientalis

10 000

250

20

200

200

Jetel alexandrijský

Trifolium

alexandrinum

10 000

400

6

60

300/150

Jetel luční

Trifolium pratense

10 000

300

5

50

300/150

Jetel nachový

Trifolium incarnatum

10 000

500

8

80

300/150

Jetel plazivý

Trifolium repens

10 000

200

2

20

200/100

Jetel prostřední

Trifolium medium

10 000

300

5

50

300/1501)

Jetel zvrácený (perský)

Trifolium resupinatum

10 000

200

2

20

300/1501)

Jetel zvrhlý (švédský)

Trifolium hybridům

10 000

200

2

20

300/1501)

Jílek hybridní3)

Lolium x hybridům

10 000

200

6

60

350/2001)

Jílek mnohokvětý3)

Lolium multiflorum

10 000

200

6

60

350/2001)

Jílek vytrvalý 3)

Lolium perenne

10 000

200

6

60

350/2001)

Kadeřávek

Brassica oleracea

10 000

100

10

100

20

Kapusta hlávková

Brassica oleracea

10 000

100

10

100

20

Kapusta krmná

Brassica oleracea

10 000

200

10

100

250

Kapusta růžičková

Brassica oleracea

10 000

100

10

100

20

Karda

Cynara cardunculus

10 000

900

90

900

50

Kedluben

Brassica oleracea

10 000

100

10

100

20

Kerblík

Anthriscus cerefolium

10 000

60

6

60

20

Kmín

Carum carvi

10 000

200

8

80

200

Komonice bílá

Melilotus albus

10 000

50

5

50

300/1501)

Konopí seté

Carmabis sativa

10 000

600

60

600

500

Kopr vonný

Anethum graveolens

10 000

40

4

40

40

Kopyšník (plod)

Hedysarum coronarium

10 000

1000

30

300

1000

Kopyšník (semeno)

Hedysarum coronarium

10 000

400

12

120

400

Koriandr setý

Coriandrum sativum

10 000

400

40

400

40

Kostřava červená3)

Festuca rubra

10 000

100

3

30

200

Kostřava drsnolistá3)

Festuca trachyphylla

10 000

100

5

30

200

Kostřava luční3)

Festuca pratensis

10 000

100

5

50

200

Kostřava ovčí3)

Festuca ovina

10 000

100

2,5

30

200

Kostřava rákosovitá3)

Festuca arundinacea

10 000

100

5

50

200

Kostřava vláskovitá3)

Festuca filiformis

10 000

100

2,5

30

200

Kozlíček polniček

Valerianella locusta

10 000

70

7

70

25

Kukuřice (mimo cukrové a pukancové)

Zea mays

40 000

1000

900

1000

1000

Kukuřice cukrová Kukuřice pukancová

Zea mays

20 000

(40 000)

1000

900

1000

1000

Květák

Brassica oleracea

10 000

100

10

100

20

Len

Linum usitatissimum

10 000

300

15

150

150

Lesknice kanárská

Phalaris canariensis

10 000

400

20

200

200

Lesknice menší

Phalaris minor

10 000

200

20

200

200

Lesknice rákosovitá

Phalaris arundinacea

10 000

30

3

30

200

Lesknice vodní3)

Phalaris aquatica

10 000

100

4

50

200

Lilek vejcoplodý

Solanum melongena

10 000

150

15

150

10

Lipnice bahenní3)

Poa palustris

10 000

50

0,5

5

150

Lipnice hajní3)

Poa nemoralis

10 000

50

0,5

5

150

Lipnice luční3)

Poa pratensis

10 000

50

1

5

150

Lipnice obecná 3)

Poa trivialis

10 000

50

1

5

150

Lipnice roční3)

Poa annua

10 000

50

1

10

150

Lipnice smáčknutá

Poa compressa

10 000

25

0,5

5

150

Lnička setá

Camelina sativa

10 000

40

4

40

100

Lupina bílá

Lupinus albus

30 000

1000

450

1000

1000

Lupina úzkolistá

Lupinus angustifolius

30 000

1000

450

1000

1000

Lupina žlutá

Lupinus luteus

30 000

1000

450

1000

1000

Majoránka zahradní

Origanum majorana

10 000

25

0,5

5

0,5

Mák

Papaver somniferum

10 000

50

1

10

100

Mangold

Beta vulgaris

20 000

500

50

500

300

Medyněk vlnatý

Holcus lanatus

10 000

25

1

10

75

Meloun cukrový

Cucumis melo

10 000

150

70

-

100 ks

Meloun vodní

Citrullus lanatus

20 000

1000

250

1000

100 ks

Metlice trsnatá

Deschampsia ce špit osa

10 000

25

1

10

150

Mrkev

Mrkev krmná

Daucus carota

10 000

30

3

30

80

Okurka nakládačka Okurka salátová

Cucumis sativus

10 000

150

70

-

400 ks

Oves hřebílkatý

Avena strigosa

30 000

1000

50

1000

1000

Oves nahý

Avena nuda

30 000

1000

120

1000

1000

Oves setý

Avena sativa

30 000

1000

120

1000

1000

Ovsík vyvýšený3)

Arrhenatherum

elatius

10 000

200

8

80

75

Paprika

Capsicum annuum

10 000

150

15

150

10

Pastinák setý

Pastinaca sativa

10 000

100

10

100

10

Pažitka

Allium

schoenoprasum

10 000

30

3

30

20

Petržel

Petroselinum crispum

10 000

40

4

40

60

Pískavice řecké seno

Trigonella foenum-graecum

10 000

500

45

450

300/150

Pohanka hřebenitá

Cynosurus cristatus

10 000

25

2

20

150

Pohanka obecná

Fagopyrum

esculentum

10 000

600

60

600

500

Pór

Allium porrum

10 000

70

7

70

80

Proso seté

Panicum miliaceum

10 000

150

15

150

500

Psárka luční3)

Alopecurus pratensis

10 000

100

3

30

150

Psineček psí3)

Agrostis canina

10 000

50

0,25

5

150

Psineček tenký3)

Agrostis capillaris

10 000

50

0,25

5

150

Psineček veliký3)

Agrostis gigantea

10 000

50

0,25

5

150

Psineček výběžkatý3)

Agrostis stolonifera

10 000

50

0,25

5

150

Pšenice setá

Triticum aestivum

30 000

1000

120

1000

1000

Pšenice špalda

Triticum spelta

30 000

1000

270

1000

1000

Pšenice tvrdá

Triticum durum

30 000

1000

120

1000

1000

Pýr hřebenitý

Agropyron cristatum

10 000

40

4

40

200

Pýr prostřední

Efytrigia intermedia

10 000

150

15

150

150

Rajče

Solanum

lycopersicum

10 000

20

7

-

5

Reveň

Rheum rhaponticum

(Rheum

rhabarbarum)

10 000

450

45

450

135

Ředkev olejná

Raphamis sativus var. oleiformis

10 000

300

30

300

250

Ředkvička

Ředkev

Raphanus sativus

10 000

300

30

300

50

Řepa krmná

Beta vulgaris

20 000

500

50

500

200

Řepa salátová

Beta vulgaris

20 000

500

50

500

300

Řepice

Brassica rapa

10 000

200

7

70

250

Řepka

Brassica napus

10 000

200

10

100

250

Řeřicha setá

Lepidium sativum

10 000

60

6

60

10

Salát

Lactuca sativa

10 000

30

3

30

15

Sléz přeslenitý

Malva verticillata

10 000

50

5

50

5

Slunečnice

Helianthus annuus

25 000

1000

200

1000

250

Sója

Glycine max

30 000

1000

500

1000

1000

Srha hajní

Dactylis póly gama

10 000

100

3

30

200

Srha laločnatá3)

Dactylis glomerata

10 000

100

3

30

200

Svazenka

Phacelia tanacetifolia

10 000

300

5

50

100

Sveřep bezbramlý

Bromus inermis

10 000

90

9

90

75

Sveřep horský

Bromus marginatus

10 000

200

20

200

200

Sveřep samužníkovitý 3)

Bromus catharticus

10 000

200

20

200

200

Sveřep sitecký3)

Bromus sitchensis

10 000

200

20

200

200

Světlice barvířská

Carthamus tinctorius

25 000

900

90

900

100

Šalotka

Allium cepa

10 000

80

8

80

70

Špenát

Spinacia oleracea

10 000

250

25

250

150

Štírovník jednoletý

Lotus

ornithopodioides

10 000

30

3

30

300/150

Štírovník růžkatý

Lotus comiculatus

10 000

200

3

30

300/150

Tolice dětelová

Medicago lupulina

10 000

300

5

50

300/150

Tomka vonná

Anthoxanthum

odoratum

10 000

25

2

20

150

Tritikale

x Triticosecale

30 000

1000

120

1000

1000

Trojštět žlutavý3)

Tri setům jlavescens

10 000

50

0,5

5

50

Troskut prstnatý )

Cynodon dactylon

10 000

50

1

10

50

Tuřín

Brassica napus var. napobrassica

10 000

200

10

100

10

Tykev fíkolistá

Cucurbita ficifolia

10 000

350

180

350

100 ks

Tykev obecná

Cucurbita pepo

20 000

1000

700

1000

100 ks

Tykev velkoplodá

Cucurbita maxima

20 000

1000

700

1000

100 ks

Úročník bolhoj

Anthyllis vulneraria

10 000

60

6

60

300/150 x)

Vičenec - plod

Onobrychis viciifolia

10 000

600

60

600

300/150

Vičenec- semeno

Onobrychis viciifolia

10 000

400

40

400

300/150

Vikev huňatá

Vicia villosa

30 000

1000

100

1000

500

Vikev panonská

Vicia pannonica

30 000

1000

120

1000

500

Vikev setá

Vicia sativa

30 000

1000

140

1000

500

Vodnice

Brassica rapa

10 000

70

7

70

50

Vojtěška proměnlivá

Medicago x varia

10 000

300

10

50

300/150

Vojtěška setá

Medicago sativa

10 000

300

5

50

300/150

Zelí hlávkové bílé

Brassica oleracea

10 000

100

10

100

20

Zelí hlávkové červené

Brassica oleracea

10 000

100

10

100

20

Zelí čínské

Brassica rapa

10 000

70

7

70

20

Zelí pekingské

Brassica rapa

10 000

70

7

70

50

Žito

Secale cereale

30 000

1000

120

1000

1000

 

1)

Hmotnost vzorku pro vstupní / výstupní vegetační zkoušku.

2)

V závorkách jsou uvedeny hmotnosti podle pravidel ISTA, jsou-li odlišné od hmotností podle předpisů EU.

3)

Maximální hmotnost partie lze zvýšit na 25 000 kg, pokud dodavatel obdržel povolení od Ústavu.“.

 

8.

V příloze č. 5 tabulky 3 a 4 znějí:

Tabulka 3

Typ stanovení

Laboratorní vzorek nejméně

(počet jednotek)

Zkušební vzorek nejméně

(počet jednotek)

Zkoušení čistoty (včetně zkoušení pravosti druhu)

2 500

2 500

Stanovení hmotnosti tisíce semen

2 500

podíl čistých pelet

Zkoušení klíčivosti

2 500

400

Početní stanovení semen jiných rostlinných druhů a choroboplodných útvarů

10 000

7 500

Početní stanovení semen jiných rostlinných druhů a choroboplodných útvarů (inkrustované a granulované osivo)

25 000

25 000

Velikostní třídění

5 000

1 000

 

Tabulka 4

Typ stanovení

Laboratorní vzorek nejméně

(počet semen)

Zkušební vzorek nejméně

(počet semen)

Zkoušení pravosti druhu

300

100

Zkoušení klíčivosti

2 000

400

Zkoušení čistoty (pokud je vyžadováno)

2 500

2 500

Početní stanovení semen jiných rostlinných druhů a choroboplodných útvarů

10 000

7 500

“.

 

Část třetí

Změna vyhlášky o stanovení dalších odrůd ovocných druhů s úředně uznaným popisem, které se považují za zapsané do státní odrůdové knihy (čl. 3)

Čl. III

V příloze vyhlášky č. 331/2017 Sb., o stanovení dalších odrůd ovocných druhů s úředně uznaným popisem, které se považují za zapsané do Státní odrůdové knihy, se slovo „Major“ zrušuje.

Část čtvrtá

Účinnost (čl. 4)

Čl. IV

Tato vyhláška nabývá účinnosti patnáctým dnem po jejím vyhlášení.

Ministr:

Ing. Milek v. r.