Čekejte, prosím...
A A A

Hledaný výraz nenalezen

Hledaný § nenalezen

410/2013 Sb. znění účinné od 31. 12. 2013

410

 

VYHLÁŠKA

ze dne 6. prosince 2013,

kterou se mění vyhláška č. 61/2011 Sb., o požadavcích na odběr vzorků, postupy

a metody zkoušení osiva a sadby

 

Ministerstvo zemědělství stanoví podle § 3a odst. 11, § 4 odst. 15 písm. a) a b), § 5 odst. 8 písm. h), § 6 odst. 8 písm. c) až f), § 19 odst. 15 písm. l) a § 22 odst. 8 písm. b) zákona č. 219/2003 Sb., o uvádění do oběhu osiva a sadby pěstovaných rostlin a o změně některých zákonů (zákon o oběhu osiva a sadby), ve znění zákona č. 178/2006 Sb., zákona č. 299/2007 Sb., zákona č. 96/2009 Sb., zákona č. 300/2009 Sb., zákona č. 54/2012 Sb. a zákona č. 279/2013 Sb.:

Čl. I

Vyhláška č. 61/2011 Sb., o požadavcích na odběr vzorků, postupy a metody zkoušení osiva a sadby, se mění takto:

1.

Na konci poznámky pod čarou č. 1 se doplňují věty „Prováděcí směrnice Komise 2012/37/EU ze dne 22. listopadu 2012, kterou se mění některé přílohy směrnic Rady 66/401/EHS a 66/402/EHS, pokud jde o podmínky, které musí splňovat osivo Galega orientalis Lam., maximální hmotnost partií osiv některých druhů pícnin a velikost vzorku Sorghum spp. Prováděcí směrnice Komise 2013/45/EU, kterou se mění směrnice Rady 2002/55/ES, směrnice 2008/72/ES a směrnice 2009/145/ES, pokud jde o botanický název pro rajče.“.

 

2.

V § 3 odst. 1 se za slovo „vzorek“ vkládají slova „a rezervní vzorek“.

 

3.

V § 5 se doplňuje odstavec 7, který zní:

(7) Pro kontrolu příměsi geneticky modifikované odrůdy v osivu se odebírají 3 vzorky, z nichž jeden je určený pro zkoušku v laboratoři, druhý uchovává dodavatel jako rezervní vzorek a třetí je uložen u Ústavu pro případ opakované zkoušky. Minimální hmotnost vzorku odpovídá velikosti vzorku, která je stanovená v příloze č. 5 v tabulce č. 1 ve sloupci č. 4. U sadby brambor se postupuje obdobně, vzorky se ukládají tak, aby nemohlo dojít k jejich znehodnocení. Hmotnost vzorku je 25 kg.“.

 

4.

V § 11 odst. 4 se slovo „zápis“ nahrazuje slovem „protokol“ a slovo „zápisu“ se nahrazuje slovem „protokolu“.

 

5.

V příloze č. 1 části 2 odstavci 1 se slova „přitom zůstalo k dispozici dostatečné množství odebraného osiva pro vytvoření rezervních vzorků, pokud jsou požadovány“ nahrazují slovy „vytvoření rezervního vzorku“.

 

6.

V příloze č. 2 odst. 2 písm. a) se slovo „Zápis“ nahrazuje slovem „Protokol“.

 

7.

V příloze č. 2 vzor Protokolu z hodnocení vegetační zkoušky zní:

Vzor Protokolu z hodnocení vegetační zkoušky

 

8.

V příloze č. 3 části 3 bodu 3.5 odstavci 2 se slova „a nález se oznámí Státní rostlinolékařské správě“ zrušují.

 

9.

Příloha č. 4 zní:

Příloha č. 4 k vyhlášce č. 61/2011 Sb.

Pravidla pro zakládání a vyhodnocování vegetačních zkoušek

 

1. Účel a princip vegetační zkoušky

 

(1) Vegetační zkouška umožňuje posoudit vlastnosti rozmnožovacího materiálu ve znacích, které jsou jinými metodami obtížně stanovitelné, nebo je jejich stanovení jinými metodami málo průkazné nebo příliš nákladné.

(2) Vegetační zkouškou se kontroluje druhová a odrůdová čistota a pravost, procento hybridnosti, popřípadě zdravotní stav. Rovněž se sleduje, zda během procesu množení osiva nedochází ke změnám znaků odrůd.

(3) Pravost odrůdy se posuzuje na základě vizuálního porovnávání rostlin vzešlých na kontrolní parcele oseté reprezentativním vzorkem posuzované partie a rostlin vzešlých na parcele oseté standardním vzorkem dané odrůdy. Tím se zjišťuje, zda rostliny posuzovaného vzorku odpovídají úřednímu popisu dané odrůdy.

(4) Úroveň čistoty odrůdy se posuzuje zjištěním počtu takových rostlin vzešlých na kontrolní parcele, které neodpovídají přesně popisu odrůdy. Tím se zjišťuje, zda posuzovaný vzorek vyhovuje stanoveným normám pro čistotu odrůdy.

 

2. Typy vegetačních zkoušek

 

2.1 Vegetační zkoušky podle schémat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj

 

(1) Ústav certifikuje osivo podle schémat Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj pro odrůdovou certifikaci osiv pohybujících se na mezinárodním trhu. Certifikáty, které potvrzují odrůdovou pravost a čistotu osiva, jsou vydávány za předpokladu vyhovujícího výsledku vstupní vegetační zkoušky, odebrání vzorku na výstupní vegetační zkoušku a vyhovujícího výsledku polní přehlídky nebo přehlídek.

a)

vstupní vegetační zkouška:

1.

zkouška probíhá ve stejném, případně předchozím, vegetačním období, ve kterém je hodnocen množitelský porost,

2.

hodnocení vstupní vegetační zkoušky vstupního rozmnožovacího materiálu může být využito při hodnocení množitelského porostu,

3.

hodnocení vegetační zkoušky by se mělo shodovat s hodnocením množitelského porostu,

4.

v případě zjištění závad se zjistí jejich příčina a posoudí se závažnost. Pokud se nejedná o vnější vlivy, jsou tyto závady důvodem k nevydání certifikátu,

b)

výstupní vegetační zkouška:

1.

zkouška probíhá ve vegetačním období, kdy je daná partie již uznána a je uváděna do oběhu, případně i vyseta na plochy běžného pěstování, tudíž v případě zjištění závad lze provést jakékoli opatření pouze u těch partií nebo jejich částí, které ještě nebyly uvedeny do oběhu,

2.

porovnávají se rostliny vypěstované z uznané partie osiva s rostlinami vypěstovanými ze standardního vzorku, proto výsledky výstupní vegetační zkoušky slouží ke kontrole, zda v průběhu množení osiva nedochází k nežádoucím změnám v odrůdové čistotě,

3.

výstupní vegetační zkouška může být současně vstupní vegetační zkouškou pro osivo další generace,

4.

výstupní vegetační zkoušku je nezbytné založit u hybridních odrůd, protože v těchto případech nelze posoudit pravost ani čistotu odrůdy v množitelském porostu osiva.

 

2.2 Polní vegetační zkouška jako následná kontrola a kontrola osiva uvedeného do oběhu

 

Provádí se v následujících případech:

a)

šlechtitelský rozmnožovací materiál, který je uváděn do oběhu,

b)

rozmnožovací materiál předstupňů a základní rozmnožovací materiál takových odrůd, které se v předchozím uznávacím řízení množitelských porostů jevily jako problematické nebo u kterých dodavatel poprvé podal žádost o uznání,

c)

při kontrole výroby a uvádění rozmnožovacího materiálu do oběhu,

d)

při kontrole standardního osiva a sazenic zeleniny,

e)

při kontrole vybraných partií osiva a sadby dovážených ze třetích zemí,

f)

při kontrole pověřených osob,

g)

při kontrole úředně nezapsaných odrůd,

h)

reklamace dodávky osiva,

i)

u partií osiv, u kterých je pochybnost o pravosti nebo čistotě odrůdy

j)

při následné kontrole hybridnosti,

k)

při kontrole osiva uchovávaných odrůd,

i)

při kontrole osiva odrůd vyšlechtěných pro pěstování za zvláštních podmínek,

m)

při kontrole automatického vzorkovadla.

 

2.3 Kontrola procenta hybridnosti

 

Zkouška se provádí formou následné kontroly osiva hybridních odrůd. Způsob provedení zkoušek u jednotlivých druhů je uveden v tabulce 1.

 

Tabulka č. 1

Druh

Postupy a způsoby hodnocení

řepka ozimá

Porost se zakládá ve dvou opakováních na odlišných lokalitách; hybridnost se kontroluje ve fázi kvetení rostlin, přičemž se hodnotí se každá rostlina samostatně.

Rodičovské komponenty se kontrolují obdobně, a to pouze na jedné lokalitě.

žito

Kontroluje se obnovitel a technická směs. Je třeba přihlížet k obsahu 5 - 8 % obnovitele v technické směsi. V případě, že se nejedná o odrůdu pěstovanou v technické směsi, přihlíží se při zakládání a hodnocení vegetační zkoušky k metodice šlechtitele.

pšenice

Při zakládání a hodnocení vegetační zkoušky se přihlíží k metodice šlechtitele.

rajče

Osivo se vysévá do sadbovačů, hodnocení se provádí ve fázi prvního pravého listu. Hodnotí se tvar pravého listu.

paprika

Osivo se vysévá do sadbovačů, sadba se vysází do skleníku; hodnotí se jednotlivé rostliny s plně vyvinutými plody. Podle popisu odrůdy se hodnotí rostlina, tvar, postavení a barva plodu.

okurky

Rostliny se hodnotí jednotlivě. Podle popisu odrůdy se hodnotí rostlina, typ kvetení a plody.

kedluben, zelí

Zjišťuje se výskyt rodičovských komponentů.

ostatní

Zjišťuje se výskyt rodičovských komponentů a výskyt nehybridních rostlin.

 

2.4 Následná kontrola sadby brambor

 

Kontrole podléhá sadba v uznávacím řízení v kategorii SE1 (případně SE2), nové odrůdy zařazené ve státních odrůdových zkouškách, pokud je požádáno o uznávací řízení, odrůdy mající výsledek testu metodou ELISA vyšší, než je průměrný výsledek zdravotního stavu všech odrůd v daném roce, revizní vzorky a vzorky sadby dovážených a vyvážených partií.

 

2.5 Stanovení procenta výskytu plevelných řep v osivu cukrovky a krmné řepy

 

Při stanovení výskytu semen plevelné řepy v osivu cukrovky a krmné řepy je vegetační zkouška zakládána ve dvou opakováních o celkové ploše 45 m2, kde je bez jednocení vypěstováno cca 2 000 rostlin.

 

3. Technologický postup

 

(1) Při vegetační zkoušce se zjišťuje, zda rostliny vyrostlé na kontrolní parcele ze zkušebního vzorku odpovídají svými vlastnostmi

a)

úřednímu popisu odrůdy,

b)

rostlinám standardního vzorku,

c)

hodnotám stanoveným pro posuzování množitelských porostů.

(2) U většiny rostlinných druhů jsou vegetační zkoušky založeny na vybraných odrůdových znacích uvedených ve směrnicích UPOV (Union for the Protection of New Varieties of Plants) pro zkoušky odlišnosti, uniformity a stálosti, podle kterých byly odrůdy registrovány.

 

3.1 Zkušební vzorky

 

Minimální hmotnosti vzorků pro vegetační zkoušky jsou uvedeny v příloze č. 5. Konečné termíny dodání vzorků pro vegetační zkoušky na zkušební stanice jsou uvedeny v tabulce 2. Vzorek, který je dodán na zkušební stanici po termínu uvedeném v tabulce 2, nebude zařazen v daném vegetačním období do zkoušek; vzorek může být zařazen do zkoušek v následujícím vegetačním období.

 

Tabulka č. 2

Druh

Termín

POLNÍ PLODINY

Obiloviny

 

- jarní

15. 3.

- kukuřice

15. 4.

- ozimý ječmen

15. 9.

- ostatní ozimé obiloviny

30. 9.

Luskoviny

 

- ozimé (vč. vikev panonská a vikev huňatá)

15. 9.

- jarní

15. 3.

Olejniny jarní

15. 3.

Olejniny ozimé

20. 8.

- řepka na zkoušku hybridnosti

15. 8.

Jeteloviny

30. 3.

-jetel nachový

20. 8.

Trávy

 

- jílek mnohokvětý jednoletý

31. 3.

- jílek mnohokvětý italský

31. 8.

- víceleté trávy

15. 4.

svazenka

15. 3.

tuřín

31. 1.

cukrovka, cukrovka- hodnocení plevelných řep

15. 3.

krmná řepa

15. 3.

brambory - sadba

15. 3.

ZELENINY

cibule a česnek jarní, čekanka, hrách dřeňový, středně rané až velmi pozdní odrůdy kapusty, květáku a zelí, mrkev, paprika, pažitka, petržel, pór, rajče, ředkev, řepa salátová, salát letní a podzimní, zelí pekingské, vodnice

31. 1.

fazol, kukuřice, meloun cukrový a vodní, tykev

28. 2.

okurka polní

31. 3.

cibule ozimá

30. 7.

česnek ozimý

30. 9.

brokolice, celer, kadeřávek, velmi rané až polorané odrůdy kapusty, květáku a zelí, kedluben, okurka rychlená, ředkvička, salát k rychlení a jarní, špenát

31. 12.

 

3.2 Standardní vzorek

(1) Standardní vzorek je vzorek osiva odrůdy, se kterým je zkušební vzorek srovnáván za účelem prověření odrůdové pravosti a čistoty. Je vždy vysetý v bezprostřední blízkosti zkoušeného vzorku.

(2) Jako standardní vzorek se používá

a)

vzorek dodaný Ústavu šlechtitelem při registraci odrůdy,

b)

vzorek, který si Ústav vyžádá od šlechtitele nebo udržovatele dané odrůdy,

c)

u odrůdy registrované v zahraničí vzorek dodaný na žádost Ústavu úřední autoritou příslušné země.

(3) Jako standardní vzorek je možné použít

a)

úředně odebraný vzorek osiva rozmnožovacího materiálu předstupňů a základního rozmnožovacího materiálu,

b)

certifikovaný rozmnožovací materiál první generace u syntetických odrůd, allogamních druhů a všech hybridních odrůd,

c)

inbrední linie a rodičovské komponenty v kategoriích rozmnožovací materiál předstupňů nebo základní rozmnožovací materiál, které jsou používány k výrobě hybridních odrůd.

Tyto vzorky je možné použít za předpokladu, že u osiva byla porovnána uniformita a stálost se vzorkem dodaným Ústavu šlechtitelem při registraci odrůdy.

(4) V případě ztráty klíčivosti nebo spotřebování zásoby osiva si Ústav vyžádá nový standardní vzorek, a to v předstihu alespoň jednoho vegetačního období.

 

3.3 Parcely pro vegetační zkoušky

 

(1) Vegetační zkoušky se zakládají na zkušebních stanicích Ústavu v podmínkách polních maloparcelních zkoušek nebo v chráněných prostorách skleníků nebo fóliovníků.

(2) Vegetační zkouška se zakládá v klimaticky teplejší oblasti, s možností závlahy pro rychlejší vzejití, které zaručí možnost dřívějšího hodnocení rostlin než v oblasti s množitelskými porosty.

(3) Pozemek, na kterém jsou parcely s vegetačními zkouškami umístěny, nesmí být zaplevelen volně rostoucími rostlinami téhož nebo blízce příbuzného druhu a sled plodin musí zaručovat, že osivo z půdní zásoby neovlivní hodnocení zkoušky.

(4) Zkoušené druhy se pěstují na kontrolních parcelách v souladu s agrotechnickými zásadami pro daný rostlinný druh.

(5) Na kontrolních parcelách se omezuje použití herbicidů, hnojiv a regulátorů růstu, aby nebyla ovlivněna morfologie rostlin a nedošlo k poléhání porostu.

(6) Zkušební parcely se rozmisťují na pozemku podle rostlinného druhu, odrůdy a typu vegetační zkoušky podle následujících kriterií:

a)

zkušební parcela je umístěna co nejblíže k parcele standardního vzorku dané odrůdy,

b)

vzorky příbuzných partií, stejné odrůdy a podobné odrůdy jsou vysévány vedle sebe,

c)

je-li vzorek vyséván ve více variantách, musí být opakování umístěno na jiné části pozemku, zvláště u druhů, kde se při hodnocení provádí měření.

(7) Minimální výměry kontrolních parcel, popřípadě nejnižší počet rostlin pro jednotlivé druhy jsou uvedeny v tabulce 3

 

Tabulka č. 3

Druh

Kategorie

Výměra m2 *)

obiloviny, kukuřice, luskoviny, olejniny, jeteloviny, jiné krmné plodiny, trávy (kromě lipnice luční a jílků)

SE, E

C

30

10

lipnice luční

SE, E

C

20

10

jílky

SE, E

C

50

10

cukrovka, krmná řepa

- klasická vegetační zkouška

- plevelné řepy

E, C

C

20

45

brambory - sadba

SE, E, A, B

100 hlíz

brokolice, celer, fazol obecný pnoucí, kadeřávek, kapusta, kedluben, květák, kukuřice cukrová (populace), okurka polní, pažitka, saláty, zelí hlávkové, čínské a pekingské

SE, E, C, S

60 rostlin

cibule, mrkev, pastinák, petržel (kořenová a naťová), pór, ředkvička, řepa salátová, špenát

SE, E, C, S

200 rostlin

čekanka, česnek, hrách

SE, E, C, S

100 rostlin

černý kořen

SE, E, C, S

300 rostlin

fazol obecný (keříčkový)

SE, E, C, S

150 rostlin

kukuřice cukrová (hybridní)

E, C

40 rostlin

paprika a rajče (na poli)

SE, E, C, S

40 rostlin

meloun cukrový, meloun vodní, okurka rychlená, paprika a rajče (v rychlírně), ředkev, tykev

SE, E, C, S

20 rostlin

rajče (hybridnost)

C

200 rostlin

vodnice

SE, E, C, S

80 rostlin

sazenice zeleniny (podle druhů)

SE, E, C, S

od 20 do 100 rostlin

*) pokud to plodina vyžaduje, jsou místo výměry uváděny počty rostlin potřebné k hodnocení․

 

4. Postup hodnocení vegetačních zkoušek

 

Průběžné hodnocení odrůdové čistoty je možné provádět po celé období růstu a vývoje rostlin, kdy jsou zjevné znaky dané odrůdy. Odrůdové znaky dělí na primární a sekundární. Při hodnocení je potřeba zaměřit se především na rostliny odlišné a netypické. Tyto se podrobně popíší a viditelně označí, aby nebyly hodnoceny opakovaně. Provede se odhad počtu jedinců na parcele a počítají se odchylné typy. Zjištěné hodnoty se porovnají s tabulkami. Pokud je počet odchylných rostlin roven nebo překračuje hodnoty v tabulce, hodnocení se opakuje.

 

4.1 Hodnocení odrůdové pravosti a čistoty zemědělských druhů s výjimkou kukuřice ve vegetačních zkouškách

 

Hodnocení odrůdové čistoty se provádí u jednotlivých druhů podle tabulky č. 4.

 

Tab. č. 4 Způsob hodnocení odrůdové čistoty u jednotlivých druhů.

Druh

SE, E

C1

C2

LUSKOVINY A JETELOVINY

Hrách, peluška, bob

99.7%

99.0%

98.0%

Sója

99.5%

99.0%

99.0%

Všechny ostatní druhy luskovin a jetelovin, kromě hrachu, pelušky, bobu a sóii

1 na 30 m2

1 na 10 m2

 

Hybridní odrůdy: hrách, peluška, bob

99.7%

99.0%

98.0%

KRMNÉ PLODINY A OLEJNINY

Řepka a řepice - kromě striktně krmných typů

99.9%

99.7%

99.7%

Řepka a řepice - striktně krmné typy

99.7%

99.0%

98.0%

Krmná kapusta, tuřín, hořčice bílá, slunečnice

99.7%

99.0%

98.0%

Len

99.7%

98.0%

97.5%

Mák

99.0%

98.0%

98.0%

Ostatní druhy (stejný druh a jiná odrůda)

1 na 30 m2

1 na 10 m2

 

Ostatní druhy (jiný druh)

1 na 30 m2

1 na 10 m2

 

Rodiče k hybridům

 

 

 

Řepice - odrůdová čistota

99.9%

 

 

Řepice - sterilita

98.0%

 

 

Řepka - sterilita - ozimá forma

99.0%

 

 

Řepka - sterilita - jarní forma

98.0%

 

 

Linie s pylem a samoopylené linie

99.9%

 

 

Osivo linií hybridních odrůd (certifikované)

 

 

 

Linie - odrůdová čistota

99.0%

 

 

Linie - sterilita

98.0%

 

 

Řepice - linie s pylem

99.5%

 

 

Řepka - linie s pylem

99.7%

 

 

Linie samoopylené

99.5%

 

 

Vegetační zkouška hybridů

 

90.0%

 

OBILNINY

Pšenice, ječmen, oves

99.9%

99.7%

99.0%

Převážně samoopylené odrůdy tritikale

99.7%

99.0%

98.0%

Opylení kříženci odrůd žita a tritikale

1 na 30 m

1 na 10 m2

 

Hybridní odrůdy:

 

 

 

Pšenice, ječmen, oves - rodiče

99.9%

 

 

Pšenice, ječmen, oves - hybridy

 

99.7%

 

Vegetační zkouška hybridů

 

90.0%

 

TRÁVY

Lipnice luční (kromě apomiktických jednoklonových odrůd)

1 na 20 m2

4 na 10 m2

 

Lipnice luční (apomiktické jednoklonové odrůdy)

1 na 20 m2

6 na 10 m2

 

Všechny druhy lipnic, kromě Lipnice luční

1 na 30 m2

1 na 10 m2

 

Všechny druhy, kromě jílků

1 na 30 m

1 na 10 m2

 

Pouze jílky

1 na 50 m2

1 na 10 m2

 

 

4.2 Hodnocení odrůdové pravosti a čistoty u kukuřice

 

Hodnocení odrůdové čistoty u kukuřice se provádí podle tabulek č. 8 - 10. Hodnocení se liší v závislosti na typu odrůdy.

 

Tab. č. 8 - Hraniční hodnoty odrůdové čistoty - dvouliniový hybrid při standardu odrůdové čistoty 97%

Velikost vzorku - počet rostlin

Uznané

Neuznané

100

3

4

67 - 99

2

3

33 - 66

1

2

méně než 33

0

1

 

Tab. č. 9 - Hraniční hodnoty odrůdové čistoty - tříliniový hybrid při standardu odrůdové čistoty 95%

Velikost vzorku - počet rostlin

Uznané

Neuznané

100

5

6

80 - 99

4

5

60 - 79

3

4

40 - 59

2

3

20 - 39

1

2

méně než 20

0

1

 

Tab. č. 10 - Hraniční hodnoty odrůdové čistoty - při standardu odrůdové čistoty 99,0%, 99,5%, 99,9%

 

 

Velikost vzorku - počet rostlin

Základní osivo

Základní osivo

Certifikované osivo

linie

volně opylovaná odrůda

volně opylovaná odrůda

 

99,9%

99,5%

99.0%

 

uznané

neuznané

uznané

neuznané

uznané

neuznané

Méně než 1000

0

1

-

-

200

0

1

1

2

2

3

100

0

1

0

1

1

2

75

0

1

0

1

0

1

50

0

1

0

1

0

1

 

4.3 Hodnocení kontroly procenta hybridnosti

 

Procento hybridnosti se vypočítá jako poměr počtu neodpovídajících rostlin k celkovému počtu hodnocených rostlin. Při posuzování pylově sterilního komponentu hybridu se kromě stanovení úrovně hybridnosti zjišťuje, zda rostliny daného komponentu neprodukují životaschopný pyl.

 

4.4 Hodnocení následné kontroly sadby brambor

 

Při zkoušce se vysazuje 100 hlíz (4 x 25 ks) na zkušební parcelu. Během vegetace se každá zkušební parcela kontroluje dvakrát, a to komisionelní přehlídkou. Vegetační zkoušky se hodnotí podle požadavků na množitelské porosty.

 

4.5 Hodnocení následné kontroly standardního osiva zeleniny

 

Podle druhu se hodnotí určený počet rostlin nebo množství rostlin na porostu na ploše o výměře uvedené v tabulce 3.

U mrkve se navíc hodnotí odlišná barva kořenů, u řepy salátové bulvy s bílými kruhy a bulvy s výraznými světlými kruhy. U plodových zelenin se obvykle ponechávají vybrané plody do plné zralosti pro kontrolu odrůdových znaků.

 

4.6 Hodnocení kontroly sazenic zelenin

 

Zkouška a její hodnocení je obdobné jako u bodu 4.5.

 

4.7 Hodnocení stanovení procenta výskytu plevelných řep v osivu cukrovky a krmné řepy

 

(1) Hodnocení provádějí pracovníci Ústavu komisionálně za přítomnosti dodavatelů. U každé kvetoucí rostliny se kontrolují tyto znaky plevelné řepy:

a)

vegetativní ranost,

b)

výskyt antokyanu na stonku,

c)

počet květů,

d)

počet cévních svazků na kořeni,

e)

pevnost kořene.

 

5. Vedení záznamů o vegetačních zkouškách

 

(1) O výsledku vegetační zkoušky vydá Ústav protokol, jehož vzor je uveden v příloze č. 2.

(2) U zemědělských druhů, které vyhoví požadavkům na hodnocení odrůdové pravosti a čistoty, jsou dodavatelé informováni o výsledcích vegetačních zkoušek výpisem z elektronické databáze Ústavu. V ostatních případech vydá Ústav protokol.“.

 

10.

V příloze č. 5 tabulka 1 zní:

Tabulka 1

Zemědělské druhy a zeleniny

Druh - česky

Druh - latinsky

Maximální hmotnost partie **) kg

Minimální hmotnost laboratorního vzorku g

Minimální hmotnost zkušebního vzorku pro rozbor čistoty g

Minimální hmotnost

zkušebního vzorku g

Minimální hmotnost vzorku na vegetační zkoušku g/ks

1

2

3

4

5

6

7

Anýz vonný

Pimpinella anisum

10 000

70

7

70

50

Artyčok

Cynara carduncidus

10 000

900

90

900

50

Bér italský (čumíza, mohár)

Setaria italica

10 000

90

9

90

150

Bob polní

Vicia faba

30 000

1000

1000

1000

2000

Bob zahradní

Vicia faba

30 000

1000

1000

1000

2000

Bojínek hlíznatý

***

Phleum nodosum

10 000

50

1

10

75

Bojínek luční***

Phleum prateme

10 000

50

1

10

75

Brokolice

Brassica oleracea

10 000

100

10

100

20

Celer bulvový

Celer řapíkatý

Apium graveolens

10 000

25

1

10

5

Cibule

Allium cepa

10 000

80

8

80

70

Cibule sečka

Allium fistulosum

10 000

50

5

50

70

Cizrna beraní

Cicer arietinum

30 000

1000

1000

1000

1000

Cukrovka

Beta vulgaris

20 000

500

50

500

200

Čekanka hlávková Čekanka pro puky

Cichorium intybus

10 000

50

5

50

25

Čekanka průmyslová

Cichorium intybus

10 000

50

5

50

100

Černý kořen

Scorzonera hispanica

10 000

300

30

300

30

Česnek

Allium sativum

10 000

20

2

20

20

Čičorka pestrá

Securigera varia

10 000

100

10

100

100

Čirok

Sorghum bicolor

30 000

900

90

900

200

Čirok x čirok súdánská tráva

Sorghum bicolor x S. sudanense

30 000

300

30

300

200

Čirok súdánská tráva

Sorghum sudanense

10 000

250

25

250

200

Čočka jedlá

Lens culinaris

30 000

600

60

600

500

Čtyřboč (špenát novozélandský)

Tetragonia tetragonoides

20 000

1000

200

1000

150

Echalion

Allium cepa

10 000

80

8

80

70

Endivie kadeřavá

Eskariol

Cichorium endivia

10 000

40

4

40

10

Fazol obecný keříčkový

Fazol obecný pnoucí

Phaseolus vulgaris

30 000

1000

700

1000

500

Fazol šarlatový

Phaseolus coccineus

30 000

1000

1000

1000

500

Fenykl

Foeniculum vulgare

10 000

180

18

180

70

Festulolium***

X Festulolium

10 000

200

6

60

200

Hořčice bílá

Sinapis alba

10 000

400

20

200

250

Hořčice černá

Brassica nigra

10 000

100

4

40

250

Hořčice sareptská

Brassica juncea

10 000

100

4

40

250

Hrách polní (včetně pelušky)

Pisum sativum

30 000

1000

900

1000

1000

Hrách cukrový

Hrách dřeňový

Hrách kulatosemenný

Pisum sativum

30 000

1000

900

1000

1000

Chilli

Capsicum annuum

10 000

150

15

150

10

Chřest

Asparagus officinalis

20 000

1000

100

1000

100

Ječmen

Hordeum vulgare

30 000

1000

120

1000

1000

Jestřabina východní

Galega orientalis

10 000

250

20

200

200

Jetel

alexandrijský

Trifolium alexandrinum

10 000

400

6

60

300/150*

Jetel luční

Trifolium pratense

10 000

300

5

50

300/150*

Jetel nachový

Trifolium incarnatum

10 000

500

8

80

300/150*

Jetel plazivý

Trifolium repens

10 000

200

2

20

200/100*

Jetel prostřední

Trifolium medium

10 000

300

5

50

300/150*

Jetel zvrácený (perský)

Trifolium resupinatum

10 000

200

2

20

300/150*

Jetel zvrhlý (švédský)

Trifolium hybridum

10 000

200

2

20

300/150*

Jílek hybridní***

Lolium x boucheaneum

10 000

200

6

60

350/200*

Jílek

mnohokvětý***

Lolium multiflorum

10 000

200

6

60

350/200*

Jílek vytrvalý***

Lolium perenne

10 000

200

6

60

350/200*

Kadeřávek

Brassica oleracea

10 000

100

10

100

20

Kapusta hlávková

Brassica oleracea

10 000

100

10

100

20

Kapusta krmná

Brassica oleracea

10 000

200

10

100

250

Kapusta růžičková

Brassica oleracea

10 000

100

10

100

20

Karda

Cynara cardunculus

10 000

900

90

900

50

Kedluben

Brassica oleracea

10 000

100

10

100

20

Kerblík

Anthriscus cerefolium

10 000

60

6

60

20

Kmín

Carum carvi

10 000

200

8

80

200

Komonice bílá

Melilotus albus

10 000

50

5

50

300/150*

Konopí seté

Cannabis sativa

10 000

600

60

600

500

Kopr vonný

Anethum graveolens

10 000

40

4

40

40

Kopyšník (plod)

Hedysarum coronarium

10 000

1000

30

300

1000

Kopyšník (semeno)

Hedysarum coronarium

10 000

400

12

120

400

Koriandr setý

Coriandrum sativum

10 000

400

40

400

40

Kostřava červená***

Festuca rubra

10 000

100

3

30

200

Kostřava drsnolistá***

Festuca trachyphylla

10 000

100

5

30

200

Kostřava luční***

Festuca pratensis

10 000

100

5

50

200

Kostřava ovčí***

Festuca ovina

10 000

100

2,5

30

200

Kostřava rákosovitá***

Festuca arundinacea

10 000

100

5

50

200

Kostřava vláskovitá***

Festuca filiformis

10 000

100

2,5

30

200

Kozlíček polníček

Valerianella locusta

10 000

70

7

70

25

Kukuřice (mimo cukrové a pukancové)

Zea mays

40 000

1000

900

1000

1000

Kukuřice cukrová

Kukuřice pukancová

Zea mays

20 000 (40 000)

1000

900

1000

1000

Květák

Brassica oleracea

10 000

100

10

100

20

Len

Linum usitatissimum

10 000

300

15

150

150

Lesknice kanárská

Phalaris canariensis

10 000

400

20

200

200

Lesknice menší

Phalaris minor

10 000

200

20

200

200

Lesknice rákosovitá

Phalaris arundinacea

10 000

30

3

30

200

Lesknice vodní***

Phalaris aquatica

10 000

100

4

50

200

Lilek vejcoplodý

Solanum melongena

10 000

150

15

150

10

Lipnice bahenní***

Poa palustris

10 000

50

0,5

5

150

Lipnice hajní***

Poa nemoralis

10 000

50

0,5

5

150

Lipnice luční***

Poa pratensis

10 000

50

1

5

150

Lipnice obecná***

Poa trivialis

10 000

50

1

5

150

Lipnice roční***

Poa annua

10 000

50

1

10

150

Lipnice smáčknutá

Poa compressa

10 000

25

0,5

5

150

Lnička setá

Camelina sativa

10 000

40

4

40

100

Lupina bílá

Lupinus albus

30 000

1000

450

1000

1000

Lupina úzkolistá

Lupinus angustifolius

30 000

1000

450

1000

1000

Lupina žlutá

Lupinus luteus

30 000

1000

450

1000

1000

Majoránka zahradní

Origanum majorana

10 000

25

0,5

5

0,5

Mák

Papaver somniferum

10 000

50

1

10

100

Mangold

Beta vulgaris

20 000

500

50

500

300

Medyněk vlnatý

Holcus lanatus

10 000

25

1

10

75

Meloun cukrový

Cucumis melo

10 000

150

70

-

100 ks

Meloun vodní

Citrullus lanatus

20 000

1000

250

1000

100 ks

Metlice trsnatá

Deschampsia cespitosa

10 000

25

1

10

150

Mrkev

Mrkev krmná

Daucus carota

10 000

30

3

30

80

Okurka nakládačka

Okurka salátová

Cucumis sativus

10 000

150

70

 

400 ks

Oves hřebílkatý

Avena strigosa

30 000

1000

50

1000

1000

Oves nahý

Avena nuda

30 000

1000

120

1000

1000

Oves setý

Avena sativa

30 000

1000

120

1000

1000

Ovsík vyvýšený***

Arrhenatherum elatius

10 000

200

8

80

75

Paprika

Capsicum Annám

10 000

150

15

150

10

Pastinák setý

Pastinaca sativa

10 000

100

10

100

10

Pažitka

Allium

schoenoprasum

10 000

30

3

30

20

Petržel

Petroselinum crispum

10 000

40

4

40

60

Pískavice řecké seno

Trigonella foenum-graecum

10 000

500

45

450

300/150*

Pohanka hřebenitá

Cynosurus cristatus

10 000

25

2

20

150

Pohanka obecná

Fagopyrum esculentum

10 000

600

60

600

500

Pór

Allium porrum

10 000

70

7

70

80

Proso seté

Panicum miliaceum

10 000

150

15

150

500

Psárka luční***

Alopecurus pratensis

10 000

100

3

30

150

Psineček psí***

Agrostis canina

10 000

50

0,25

5

150

Psineček tenký***

Agrostis capillaris

10 000

50

0,25

5

150

Psineček veliký***

Agrostis gigantea

10 000

50

0,25

5

150

Psineček výběžkatý***

Agrostis stolonifera

10 000

50

0,25

5

150

Pšenice setá

Triticum aestivum

30 000

1000

120

1000

1000

Pšenice špalda

Triticum spelta

30 000

1000

270

1000

1000

Pšenice tvrdá

Triticum durum

30 000

1000

120

1000

1000

Pýr hřebenitý

Agropyron cristatum

10 000

40

4

40

200

Pýr prostřední

Efytrigia intermedia

10 000

150

15

150

150

Rajče

Solanum Lycopersicum

10 000

20

7

-

5

Reveň

Rheum rhaponticum

(Rheum rhabarbarum)

10 000

450

45

450

135

Ředkev olejná

Raphamis sativus var. oleiformis

10 000

300

30

300

250

Ředkvička

Ředkev

Raphanus sativus

10 000

300

30

300

50

Řepa krmná

Beta vulgaris

20 000

500

50

500

200

Řepa salátová

Beta vulgaris

20 000

500

50

500

300

Řepice

Brassica rapa

10 000

200

7

70

250

Řepka

Brassica napus

10 000

200

10

100

250

Řeřicha setá

Lepidium sativum

10 000

60

6

60

10

Salát

Lactuca sativa

10 000

30

3

30

15

Sléz přeslenitý

Malva verticillata

10 000

50

5

50

5

Slunečnice

Helianthus annuus

25 000

1000

200

1000

250

Sója

Glycine max

30 000

1000

500

1000

1000

Srha hajní

Dactylis polygama

10 000

100

3

30

200

Srha laločnatá***

Dactylis glomerata

10 000

100

3

30

200

Svazenka

Phacelia tanacetifolia

10 000

300

5

50

100

Sveřep bezbranný

Bromus inermis

10 000

90

9

90

75

Sveřep horský

Bromus marginatus

10 000

200

20

200

200

Sveřep samužníkovitý***

Bromus catharticus

10 000

200

20

200

200

Sveřep sitecký***

Bromus sitchensis

10 000

200

20

200

200

Světlice barvířská

Carthamus tinctorius

25 000

900

90

900

100

Šalotka

Allium cepa

10 000

80

8

80

70

Špenát

Spinacia oleracea

10 000

250

25

250

150

Štírovník jednoletý

Lotus ornithopodioides

10 000

30

3

30

300/150*

Štírovník růžkatý

Lotus corniculatus

10 000

200

3

30

300/150*

Tolice dětelová

Medicago lupulina

10 000

300

5

50

300/150*

Tomka vonná

Anthoxanthum odoratum

10 000

25

2

20

150

Tritikale

x Triticosecale

30 000

1000

120

1000

1000

Trojštět žlutavý***

Trisetum flavescens

10 000

50

0,5

5

50

Troskut prstnatý***

Cynodon dactylon

10 000

50

1

10

50

Tuřín

Brassica napus var. napobrassica

10 000

200

10

100

10

Tykev fíkolistá

Cucurbita ficifolia

10 000

350

180

350

100 ks

Tykev obecná

Cucurbita pepo

20 000

1000

700

1000

100 ks

Tykev velkoplodá

Cucurbita maxima

20 000

1000

700

1000

100 ks

Úročník bolhoj

Anthyllis vulneraria

10 000

60

6

60

300/150*

Vičenec - plod

Onobrychis viciifolia

10 000

600

60

600

300/150*

Vičenec - semeno

Onobrychis viciifolia

10 000

400

40

400

300/150*

Vikev huňatá

Vicia villosa

30 000

1000

100

1000

500

Vikev panonská

Vicia pannonica

30 000

1000

120

1000

500

Vikev setá

Vicia sativa

30 000

1000

140

1000

500

Vodnice

Brassica rapa

10 000

70

7

70

50

Vojtěška proměnlivá

Medicago x varia

10 000

300

10

50

300/150*

Vojtěška setá

Medicago sativa

10 000

300

5

50

300/150*

Zelí hlávkové bílé

Brassica oleracea

10 000

100

10

100

20

Zelí hlávkové červené

Brassica oleracea

10 000

100

10

100

20

Zelí čínské

Brassica rapa

10 000

70

7

70

20

Zelí pekingské

Brassica rapa

10 000

70

7

70

50

Žito

Secale cereale

30 000

1000

120

1000

1000

*) hmotnost vzorku pro vstupní / výstupní vegetační zkoušku

**) v závorkách jsou uvedeny hmotnosti podle pravidel ISTA, jsou-li odlišné od hmotností podle předpisů EU

***) maximální hmotnost partie lze zvýšit na 25 000 kg, pokud dodavatel obdržel povolení od Ústavu".

Čl. II

Účinnost

Tato vyhláška nabývá účinnosti dnem 31. prosince 2013.

Ministr:

Ing. Toman, CSc., v. r.